Рішення № 80756611, 28.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
826/19629/16
Номер документу
80756611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2019 року м. Київ № 826/19629/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до

третя особа

«Trade Trans Union S.R.O.»,

Державна фіскальна служба Україна,

про

продовження дії спеціальної санкції,-

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) (далі – позивач, Мінекономрозвитку) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до «Trade Trans Union S.R.O.» (16000, Чеська Республіка, Прага, Nonelova. 811/5. Vokovsce) (далі – відповідач), в якому просить суд продовжити дію спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 16.06.2016 № 990 до «Trade Trans Union S.R.O.» на термін до усунення «Trade Trans Union S.R.O.» порушення статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні імпортного та експортних контрактів від 01.07.2015 № TTU/HKZ 0107/15, від 23.02.2015 № TTU/HKZ 2302/15 та № CHKZTTU-2302/15, укладених із суб’єктом господарювання України ТОВ «Харківський коксовий завод» на суму 500 000,00 доларів США, 721 929,93 доларів США та 72 603,28 доларів США.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог представник Міністерства вказав, що до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України звернулася Державна фіскальна служба України із листом від 18.05.2016 № 8371/5/99/99-14-06-16, в якому просила застосувати до іноземного суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності на територію України - «Trade Trans Union S.R.O.» спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Представник позивача вказав, що на підставі вказаного подання позивачем прийнято наказ від 16.06.2016 № 990, яким, за порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні імпортного та експортних контрактів від 01.07.2015 № TTU/HKZ 0107/15, від 23.02.2015 № TTU/HKZ 2302/15 та № CHKZTTU-2302/15, укладених із суб’єктом господарювання України ТОВ «Харківський коксовий завод» на суму 500 000,00 доларів США, 721 929,93 доларів США та 72 603,28 доларів США, до «Trade Trans Union S.R.O.» застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за вказаними контрактами.

У позовній заяві представник позивача вказує, що Мінекономрозвитку України листом від 05.09.2016 № 4102-11/28488-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності продовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на територію України до іноземного суб’єкта господарської діяльності «Trade Trans Union S.R.O.».

У відповідь на вищевказаний лист ДФС України надіслало відповідь від 03.10.2016 № 17128/5/99-99-14-06-16, в якому повідомлено Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про те, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків компанією «Trade Trans Union S.R.O.» не усунуто, а також відсутні відомості щодо погашення простроченої заборгованості іноземним суб’єктом господарської діяльності.

Відтак, представник позивача наголошує на тому, що іноземним суб'єктом господарської діяльності не усунуто порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а тому доцільним є подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Відповідач у судове засідання не прибув, письмових заперечень проти позову не подавав. При цьому, судом враховується те, що відповідно до вимог ч. 3 ст. 106 КАС України надано докази направлення відповідачу копії позову з додатками (т.1, а.с. 11) та зворотне повідомлення про вручення у зв’язку з цим (т.1, а.с. 10), а також докази направлення відповідачу викликів до суду (а.с. 139, 147, 149, 150, 159, 160, 161, 162 в порядку ч. 1 ст. 35 КАС України (в редакції до 15.12.2017) та ч. 1 ст. 126 КАС України (в редакції з 15.12.2017), тобто позивачем за його згодою. Таким чином, судом вжито заходів щодо повідомлення відповідача, а відтак, враховуючи правила вручення поштових відправлень, передбачені другим реченням ч. 11 ст. 126, ч. 1 ст. 127, ч. 6 ст. 251 КАС України, відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд справи. При цьому, під час розгляду справи від відповідача не надходило зауважень щодо характеру та порядку його повідомлення.

Позиція третьої особи.

Представник третьої особи у письмових поясненнях наголосив на порушенні іноземним суб’єктом господарської діяльності «Trade Trans Union S.R.O.» вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», які не були усунуто, з огляду на що представник ДФС України просив задовольнити позов та продовжити дію спеціальної санкції.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою суду від 19.12.2016 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 22.12.2016 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

На підставі розпорядження керівника апарату суду про повторний автоматичний розподіл судових справ від 10.10.2017 № 4144 та відповідно до пункту 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду справу повторно автоматично розподілено на суддю Окружного адміністративного суду м. Києва Кармазіна О.А.

Ухвалою суду від 20.10.2017 вказану адміністративну справу прийнято до провадження судді Кармазіна О.А. та призначено до судового розгляду.

Крім того, вказаною ухвалою суду від 20.10.2017 залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Державну фіскальну службу України.

Враховуючи те, що 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII (далі – КАС України), слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

За результатами судового засідання 25.01.2018 ухвалено про продовження розгляду справи в письмовому провадженні.

Таким чином, справа розглядається з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 5 ст. 250 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

До Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від Державної фіскальної служби України надійшов лист-подання від 18.05.2016 № 8371/5/99/99-14-06-16, в якому ДФС України просила Мінекономрозвитку застосувати до іноземного суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності на територію України - «Trade Trans Union S.R.O.» спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

16.06.2016 позивачем прийнято наказ № 990, яким, за порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні імпортного та експортних контрактів від 01.07.2015 № TTU/HKZ 0107/15, від 23.02.2015 № TTU/HKZ 2302/15 та № CHKZTTU-2302/15, укладених із суб’єктом господарювання України ТОВ «Харківський коксовий завод» на суму 500 000,00 доларів США, 721 929,93 доларів США та 72 603,28 доларів США, до «Trade Trans Union S.R.O.» застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за вказаними контрактами.

05.09.2016 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до ДФС України із листом № 4102-11/28488-03, в якому просило розглянути питання доцільності продовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на територію України до іноземного суб’єкта господарської діяльності «Trade Trans Union S.R.O.».

У відповідь на вищевказаний лист ДФС України надіслало лист від 03.10.2016 № 17128/5/99-99-14-06-16, в якому повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про те, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків компанією «Trade Trans Union S.R.O.» не усунуто, а також відсутні відомості щодо погашення простроченої заборгованості іноземним суб’єктом господарської діяльності.

Так, зважаючи на те, що іноземним суб’єктом господарської діяльності не усунуто порушення вимог законодавства України, зокрема, виконання статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за вказаними контрактами, позивач, керуючись положеннями ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (у редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з ст. 35 вказаного Закону суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Таким чином, у разі порушення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або іноземним суб'єктом господарської діяльності вимог законодавства України, до таких суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішню економічну діяльність», зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, які, у разі не усунення порушень вимог законодавства України, можуть бути продовжені за рішенням суду.

Відповідно до абз. 2 п. 4.9 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481 на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом позовної роботи готують відповідну позовну заяву до суду.

Як вже було зазначено судом 16.06.2016 Міністерством економічного розвитку і торгівлі України прийнято наказ № 990, яким, за порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» до «Trade Trans Union S.R.O.» застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» за вказаними контрактами.

Листом ДФС України від 03.10.2016 № 17128/5/99-99-14-06-16 повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України про те, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків компанією «Trade Trans Union S.R.O.» не усунуто, а також відсутні відомості щодо погашення простроченої заборгованості іноземним суб’єктом господарської діяльності, що зумовило Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернення до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що станом на день вирішення даного спору доказів усунення порушень вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», в порушення вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, відповідачем до суду не надано.

Відтак, суд приходить до висновку, що «Trade Trans Union S.R.O.» не усунуло порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для продовження дії спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 16.06.2016 № 990 до «Trade Trans Union S.R.O.» до усунення «Trade Trans Union S.R.O.» порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні імпортного та експортних контрактів від 01.07.2015 № TTU/HKZ 0107/15, від 23.02.2015 № TTU/HKZ 2302/15 та № CHKZTTU-2302/15, укладених із суб’єктом господарювання України ТОВ «Харківський коксовий завод» на суму 500 000,00 доларів США, 721 929,93 доларів США та 72 603,28 доларів США.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У даному випадку відповідачем не надано доказів усунення порушень вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а відтак виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДР: 37508596) задовольнити повністю.

2. Продовжити дію спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.06.2016 № 990 до «Trade Trans Union S.R.O.» до усунення «Trade Trans Union S.R.O.» порушення вимог статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статей 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні імпортного та експортних контрактів від 01.07.2015 № TTU/HKZ 0107/15, від 23.02.2015 № TTU/HKZ 2302/15 та № CHKZTTU-2302/15, укладених із суб’єктом господарювання України ТОВ «Харківський коксовий завод» на суму 500 000,00 доларів США, 721 929,93 доларів США та 72 603,28 доларів США.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін