ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
УХВАЛА
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
27 березня 2019 року м. Київ № 826/7742/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку заяву Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Проспект» про забезпечення позову в справі за позовом Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Проспект» до Міністерства юстиції України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», про скасування наказів, зобов’язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Проспект» (далі по тексту - позивача, Кооператив) звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства юстиції України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», про скасування наказів, зобов’язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
25.03.2019 через канцелярію суду позивачем подано клопотання про забезпечення позову шляхом заборони органам та суб’єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав, вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо будівлі загальною площею 9495,7 кв.м, реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 1182917673101, що знаходиться за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, просп. Незалежності, 131, на земельній ділянці площею 1,3000 га, кадастровий номер 7310136300:11:001:0022.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Необхідність забезпечення позову заявником обґрунтовується наступним.
Так, очевидність ознак протиправності рішень суб'єкта владних повноважень на переконання заявника обумовлюється тим, що реєстрація права власності за третьою особою на будівлю за адресою Чернівецька обл., м. Чернівці, просп. Незалежності, 131, на земельній ділянці площею 1,3000 га, кадастровий номер 7310136300:11:001:0022, як на об’єкт незавершеного будівництва фактично надасть право третій особі безперешкодно розпоряджатися вказаною будівлею, в тому числі і здійснити її відчуження або реконструкцію, демонтаж, зміну технічних характеристик тощо, що об’єктивно унеможливить або істотно ускладнить виконання рішення суду з поновлення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності позивача на будівлю.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Слід зауважити, що забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Так, у вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Необхідно зазначити, що за своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.
Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за заявою позивача.
Із вищенаведеного випливає, що, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд має пересвідчитись, що надані докази та доводи позивача переконливо свідчать про наявність підстав для такого забезпечення позову.
У справі «Беєлер проти Італії» Європейський суд з прав людини зазначив, що будь - яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні ч. 1 ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
Крім того, у рішенні від 09.01.2007 Європейський суд з прав людини у справі «Інтерсплав проти України» наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами воно має забезпечувати «справедливий баланс» між інтересами особи і суспільства.
Таким чином, перевіривши зазначені в заяві позивача про забезпечення позову доводи на предмет їх відповідності вищевикладеним нормам та з'ясованим судом обставинам, а також оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про необґрунтованість заяви та про відсутність підстав для її задоволення, оскільки вимоги щодо забезпечення позову є передчасними та без розгляду справи по суті з встановленням усіх фактичних обставин справи та дослідженням доказів, що мають значення для вирішення даної справи, неможливо в даному випадку забезпечити позов.
Необхідно наголосити на тому, що за жодних умов заходи забезпечення позову не можуть бути використані як санкція для відповідача або як спосіб примусити відповідача діяти певним чином під загрозою заподіяння збитків шляхом вжиття заходів забезпечення позову, а також не можуть бути наслідком зловживання позивачем своїми правами на шкоду відповідачеві з санкціонованого дозволу суду.
Застосовуючи той чи інший вид забезпечення позову, суд не завжди може знати про реальний стан речей та наслідки вжиття заходу для відповідача, проте суд діє на підставі доказів та фактів, наданих позивачем.
Важливо наголосити на тому, що у випадку забезпечення позову суд фактично без належних на те підстав поставить під сумнів рішення суб'єкта владних повноважень, втрутившись у його дискреційні повноваження без надання правової оцінки підставам для такого рішення, а відтак тимчасово вирішить майбутній спір по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та виходить за межі встановлених підстав для забезпечення позову.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що підстави для забезпечення позову в даному випадку відсутні.
Керуючись статтями 150 - 154, 241, 243, 256, 293 - 297 КАС України,
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Проспект» про забезпечення позову в справі №826/7742/18 відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко