
РІШЕННЯ
іменем України
15 березня 2019 рокуСправа №451/706/18 Провадження № 2/451/305/19
Радехівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Семенишин О.З.
секретаря судового засідання Сахаревич М.М.
з участю позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4,
представника позивачів ОСОБА_5,
представника відповідача ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Радехів цивільну справу №451/706/18 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Комунального некомерційного підприємства «Радехівської центральної районної лікарні» Радехівської районної ради про визнання незаконними та скасування наказів,-
в с т а н о в и в:
29 травня 2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду до Комунального некомерційного підприємства «Радехівської центральної районної лікарні» Радехівської районної ради із позовною заявою про визнання незаконними та скасування наказів №59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» та №62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року».
В позовній заяві зазначають, що 26 лютого 2018 року відповідачем було винесено наказ № 59 «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ». 06 березня 2017 року, наказом № 62 до наказу № 59 від 26.02.2018 року було внесено зміни. Наказом №63 від 06.03.2018 року було прийнято рішення попередити позивачів про звільнення у зв’язку із скороченням чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ. Всі перераховані вище накази підписано головним лікарем ОСОБА_7 Дізнатися про існування цих наказів позивачі об’єктивно змогли лише після отримання їх копій на письмовий запит ОСОБА_4 4 квітня 2018 року, тому встановлений ст.233 КЗпП України тримісячний строк звернення до суду позивачами не порушений. Позивачі мають право оскаржувати накази №№59 та 62 відповідача, оскільки вони безпосередньо впливають на їх права та інтереси та в них йде мова про скорочення посад, які вони, на даний час, обіймають. Просили постановити рішення, яким визнати незаконними та скасувати накази Радехівської районної лікарні №59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» та №62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року" та вирішити питання судових витрат.
В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали у повному обсязі, доручили представнику надати суду відповідно пояснення, просили їх вимоги задовольнити.
Представник позивачів ОСОБА_5 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, звертав увагу суду, що відповідачем порушено вимоги п.3.1.1. Статуту Радехівської ЦРЛ на час видачі наказів, відповідно до якого лікарні надається право розробляти і затверджувати самостійно свою структуру, штатний розпис, кошторис доходів і видатків, принципи і структуру управління, керуючись доцільністю і пріоритетністю цілей та завдань, що поставлені перед нею в планово-економічних показниках, затверджених Головним управління здоров»я. В наказах жодним чином не обгрунтовано ту обставину, що нова структура штату, кошторис доходів та витрат або новий штатний розпис випливають із цілей та завдань, що поставлені перед нею в планово-економічних показниках, затверджених Головним управління здоров»я Львівської обласної державної адміністрації. Зміни в організації виробництва та праці не відбулися на час прийняття оскаржуваних наказів. Посилання відповідача у відзиві на позов на п.п.28 та 45 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження і основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28.02. 2002 року на думку представника позивача є некоректним, оскільки в цих пунктах не йдеться про можливість відтвермінування виведення посад із штатного розпису. Твердження відповідача про те, що протягом строку попередження працівників продовжує діяти штатний розпис, затверджений на поточний календарний рік» є особистим тлумаченням представником відповідача положень Закону. Працівники були попереджені про скорочення їх посад, які в той час перебували без законних передумов у штатному розписі, що на думку представника відповідача свідчить про відсутність змін в організації виробництва та праці у відповідача. Окрім цього, просив врахувати, що профспілковий комітет Радехівської районної організації профспілки правцівників охорони здоров»я письмової згоди на скорочення не наддав, що підтверджується витягом із протколу №9 від 02.05.2018 року. Також звертав увагу суду, що відсутній протокол Львівської обласної державної адміністрації, який послужив підставою прийняття наказів; відповідачем порушено вимоги щодо нумерації наказів. У зв’язку з порушенням вимог ст.ст.32,40 КЗпП України, п.3.1.1 Статуту лікарні, ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» при винесенні наказів, просив позовні вимоги задовольнити та стягнути із відповідача судові витрати.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечила, вважає, що накази були винесені відповідно до вимог закону та з дотриманням процедури, оскільки у них відбулася зміна в організації виробництва і праці. Доцільність скорочення чисельності та штату працівників є виключною прерогативою роботодавця, а також, що в даному випадку позовні вимоги стосуються не звільнення, а скорочення штатів, а тому отримувати згоду профспілкового комітету немає необхідності. Переведення на самофінансування це без залучення бюджетних коштів. На час попередження позивачів про скорочення діяв штатний розпис, який був сформований станом на 1.01.2018 року, оскільки позивачі ще два місяці перебували на роботі та отримували заробітну плату. Скорочення відбулося у зв’язку з проведенням медичної реформи. 26.02.2018 року видано наказ та повідомлено профспілку про скорочення, 7.03.2018 року внесено зміни в наказ №59 і це було зроблено повторно, проте профспілковий комітет, відповідно до вимог ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не скористався проведенням консультації. ОСОБА_8 охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації від 2.01.2018 року був зареєстрований в лікарні відповідно до вимог ведення діловодства на якому постановлено вхідний номер та дату отримання. ОСОБА_8 охорони здоров’я є правонаступником Головного Управління охорони здоров’я. На час видачі наказів відбулися зміни в організації виробництва і праці, а саме мало місце скорочення чисельності та штату працівників. Посади позивачів були виведені 30 травня 2018 року у термін, який вказаний у наказі щодо внесення змін до штатного розпису. Просила постановити рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення позивачів та їх представника, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд робить висновки про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Згідно вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень, викладених у ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Постановою №9 від 06.11.1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» Пленум Верховного Суду України в ч.1 «звернув увагу на необхідність неухильного додержання при розгляді трудових спорів Конституції України, КЗпП і інших актів законодавства України. Діяльність судів по розгляду справ цієї категорії повинна спрямовуватися на всемірну охорону конституційного права кожного на працю, яке включає можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також на охорону прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, на зміцнення трудової та виробничої дисципліни, на виховання працівників у дусі свідомого й сумлінного ставлення до праці».
У відповідність до ч.1 ст.3 КЗпП України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Законодавство про працю складається з Кодексу України про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього ( ст.4 КЗпП України). Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи ( ч. 6 ст.5-1 КЗпП України).
Суд встановив, що наказом Радехівської районної лікарні № 59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» у зв’язку з приведенням чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ до затвердженого фонду заробітної плати на 2018 рік, відповідно до проведеного аналізу використання трудового ресурсу, для підвищення ефективності і оптимізації управління ЦРЛ, впровадження реформування системи охорони здоров’я, переведення стоматологічної служби на самофінансування, у відповідності до п.2 протоколу наради голови ЛОДА від 18.11.2016 року № 2227/0/7-16, керуючись ст.ст. 40, 49-2 КЗпП України було наказано заступнику з економічних питань ОСОБА_9 з 30.05.2018 року внести зміни до штатного розпису з виведенням (скороченням) з нього визначених у наказі посад (а.с. 7).
Підставою для винесення даного наказу, був протокол наради голови ЛОДА від 18.11.2016 року № 2227/0/7-16 (якого не існує) та лист ОСОБА_8 охорони здоров’я від 2.01.2018 року з якого вбачається, що голів міст обласного значення та голів районних державних адміністрацій зобов’язано активізувати роботу з переведення стоматологічної служби на самофінансування, окрім ургентної (а.с.160,162).
Наказом Радехівської районної лікарні №62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ № 59 від 26.02.2018 р.» у зв’язку з виробничою необхідністю, керуючись п.1 ст.40, ст. 49-2 КЗпП України, було вирішено внести зміни до п. 1 наказу Радехівської ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» та викладено його у новій редакції. Пунктом 2 цього ж наказу було зобов’язано начальника відділу кадрів ОСОБА_10 повідомити голову профспілкової організації медичних працівників Радехівської ЦРЛ про заплановане скорочення згідно внесених змін до наказу № 59 від 26.02.2018 р. із терміном виконання до 07.03.2018 р. (а.с.8).
За правилами ч. 3 ст. 64 ГК України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п.1 ст.40 КЗпП, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за два місяці про наступне вивільнення.
Протокол селекторної наради голови ЛОДА від 28.11.2016 року № 227/0/7-16 та лист ОСОБА_8 охорони здоров’я від 2.01.2018 року, яким зобов’язано голів міст обласного значення та голів районних державних адміністрації активізувати роботу з переведення стоматологічної служби на самофінансування, окрім ургентної не можуть бути підставою для винесення наказів про скорочення штатів, оскільки у них йде мова про те, щоб активізувати роботу (почати процес) на переведення стоматологічної служби на самофінансування, а не про скорочення чисельності штату (а.с.160,162).
Дослідивши надані сторонами письмові докази, суд приходить до висновку про те, що у відповідача станом на 26.02.2018 року та 6.03.2018 року не відбулося жодних змін в організації виробництва і праці.
У відповідності до штатного розпису на 1 січня 2018 року Радехівської центральної районної лікарні, який був чинним станом на 26.02.2018 року та 6.03.2018 року, в розділі 17 «Стоматологічний відділ» наявні 17,75 штатних посад в тому числі ті, які обіймали позивачі по справі, а новий штатний розпис при цьому був затверджений лише 30.05.2018 року (а.с.87-97).
Суд приходить до висновку про необґрунтованість оскаржуваного наказу Радехівської районної лікарні № 59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» у зв’язку з ненаданням відповідачем будь-яких доказів проведеного аналізу використання трудового ресурсу, відсутністю протоколу наради голови ЛОДА від 18.11.2016 р. № 2227/0/7-16 та відсутністю будь-яких змін в організації виробництва та праці у відповідача на час його прийняття.
Крім цього, на думку суду, переведення стоматологічної служби на самофінансування не має нічого спільного із скороченням чисельності та штату працівників та не може обґрунтовувати останнє. Приведення чисельності та штату працівників до затвердженого фонду заробітної плати також не є підставою для проведення скорочення чисельності та штату працівників, оскільки може тягнути за собою лише зміну істотних умов праці працівників.
При прийнятті рішення про задоволення позову судом також приймається до уваги наступне.
Відповідно до п. 1.2. Статуту Радехівської центральної районної лікарні від 19.05.2006 року, який був чинним на час прийняття оспорюваних наказів, Радехівська центральна районна лікарня є спільною власністю територіальних громад Радехівського району і повністю несе відповідальність за результати своєї діяльності перед Радехівською районною радою, Радехівською районною державною адміністрацією і головним управлінням охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації.
Згідно п. 3.1.1 Статуту лікарні надається право розробляти і затверджувати самостійно свою структуру, штатний розпис, кошторис доходів і видатків, принципи і структуру управління, керуючись доцільністю і пріоритетністю цілей і завдань, що поставлені перед нею в планово-економічних показниках, затверджених головним управлінням охорони здоров’я.
Суд робить висновки про те, що відповідачем при винесенні оскаржуваних наказів було порушено наведені вище пункти свого Статуту, оскільки ним не було надано суду будь-яких доказів існування поставлених перед лікарнею в планово-економічних показниках цілей і завдань ОСОБА_8 охорони здоров’я Львівської ОДА, як правонаступника Головного Управління охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації як одного із органів управління.
Вказане свідчить про прийняття наказів із порушенням вимог Статуту, що має послужити передумовою для їх скасування.
Крім цього, відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Аналізуючи зміст наказу Радехівської районної лікарні № 62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ № 59 від 26.02.2018 року», пунктом 2 було зобов’язано начальника відділу кадрів ОСОБА_10 повідомити голову профспілкової організації медичних працівників Радехівської ЦРЛ про заплановане скорочення згідно внесених змін до наказу № 59 від 26.02.2018 року із терміном виконання до 07.03.2018 року, тобто трьохмісячний строк повідомлення профспілки про майбутнє вивільнення працівників мав за таких умов сплинути 7.06.2018 року.
В цей же час, посади позивачів у відповідності до штатного розпису Радехівської центральної районної лікарні на 30.05.2018 року були виведені із штатного розпису до закінчення вказаного строку (а.с.87).
Таким чином, відповідач, приймаючи наказ № 62 від 6.03.2018 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року», яким наказ № 59 було викладено у новій редакції, порушив положення ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», оскільки не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень не надав первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю. Держава створює умови для повного здійснення громадян права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Враховуючи вищенаведене, суд в сукупності всіх обставин по справі, оцінивши винесені відповідачем накази з точки зору їх невідповідності вимогам законодавства України, Статуту відповідача та їх необґрунтованості по суті, відсутністю у відповідача змін в організації виробництва і праці на час їх винесення, робить висновки про наявність підстав для визнання незаконними та скасувати накази Радехівської районної лікарні №59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» та №62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року".
Згідно із вимогами ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне із відповідача стягнути судові витрати.
Керуючись ст.ст.4,12,13,81,141, 258-259,263-265,268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати накази Радехівської районної лікарні №59 від 26.02.2018 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Радехівської ЦРЛ» та №62 від 6.03.2017 року «Про внесення змін до наказу по Радехівській ЦРЛ №59 від 26.02.2018 року".
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Радехівської центральної районної лікарні» Радехівської районної ради (ідентифікаційний код 01998101), місцезнаходження м.Радехів вул.Львівська,8 Львівської області в користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНП НОМЕР_1), який проживає ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (ІПН1982810984), яка проживає ІНФОРМАЦІЯ_4; ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_5 (ІПН НОМЕР_2), який проживає ІНФОРМАЦІЯ_6; ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_7 (ІПН НОМЕР_3), яка проживає ІНФОРМАЦІЯ_8 судовий збір, понесений ними при подачі позовної заяви у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 ( вісімдесят ) копійок кожному.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання через Радехівський районний суд Львівської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
ГоловуючийОСОБА_11
Повний текст судового рішення виготовлено 25.03.2019 року.