Рішення № 8074776, 09.02.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
09.02.2010
Номер справи
41/12
Номер документу
8074776
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

09.02.10 р.                     Справа № 41/12                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до відповідача: Державного підприємства „Укршахтгідрозахист”, м. Донецьк

про стягнення збитків у розмірі 469 грн. 81 коп., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, на балансовий рахунок спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області.

При участі представників:

від позивача: не з’явились

від відповідача: Яковлев Е.В. – довіреність від 28.12.09 №1/3-1296

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Державна екологічна інспекція в Луганській області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” про стягнення збитків у розмірі 469 грн. 81 коп., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, на балансовий рахунок спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем в період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року здійснювався скид зворотних вод у р. Камишову водовідливним комплексом шахти „Брянківська” ДП „Укршахтгідрозахист” з перевищенням нормативів дозволеного скиду, встанвлених дозволом на спеціальне водокористування № Укр 031 Луг, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України, що підтверджується актом перевірки від 18-19.05.2009 року.

Позивачем зазначено, що внаслідок наведеного порушення відповідачем нанесені збитки державі на суму 469,81 грн., які розраховані по „Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”.

Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що на підставі даних моніторингу хімічного складу шахтних вод, що скидаються в ріку Кимишоваху, можна зробити висновок, що якість шахтних вод знаходиться у межах вимог до якості води для водоймищ комунально-побутового водокористування по більшості з переліку 33-х інгредієнтів, що контролюються, перевищення встановлених гранично допустимих концентрацій є незначними та є відображенням хімічних процесів, які відбуваються у підземних водних горизонтах після закриття шахт.

Крім того, відповідачем зазначено, що розрахунок збитків зроблений позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р №37, але наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.20О9р. №389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783 цей наказ визнаний таким, що втратив чинність.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.

Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.

18, 19 травня 2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП „Укршахтгідрозахист” ВВК шахти „Брянківська”, про що складено відповідний акт перевірки від 18,19 травня 2009 року (далі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області видано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 031 Луг. терміном дії з 01.01.2008 року по 01.01.2011 року, мета водокористування – скид зворотних вод.

Перевіркою встановлено, що протягом 2008 року ВВК шахтою „Брянківська” Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” скинуто стоки в р. Камишуваху в розмірі 2596390 куб.м. з перевищенням допустимих концентрацій утримання забруднюючих речовин, а саме, встановлено перевищення допустимої концентрації азоту амонійного – у 1,03 рази, нафтопродуктів – у 1,4 рази, заліза загального – у 1,22 рази, нікелю – у 1,5 рази, міді – у 2,0 рази.

На підставі наведеного встановлено порушення ст. 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, а саме, недодержання нормативів шкідливого впливу на навколишнє природне середовище – перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, затверджених у дозволі на спецводкористування, в зворотних водах, скинутих підприємством в поверхневий водойм, що є порушенням умов дозволу спецводкористування, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області.

Крім того, відповідачем було видано довідки про якість та кількість скинутих зворотних шахтних вод ВКК шахта „Брянківська” Державного підприємства „Укршахтгідрозахист”, згідно з якими підтверджено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в розмірах, які визначені в акті перевірки.

Внаслідок порушення підприємством вимог Водного кодексу України, Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” державі був заподіяний збиток на суму 469,81 грн., який розрахований згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.95р. №37 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за №162/698.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;

Стаття 95 цього Кодексу встановлює, що, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст. ст. 44, 95 Водного кодексу України, а також ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18,19 травня 2009 року.

У відповідності до статті 111 Водного кодексу України Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18.05.95р. № 37 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за №162/698), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 469,81 грн.

Сума збитків у розмірі 469,81 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 20, 40, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 95 Водного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Луганській області до Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” про стягнення збитків у розмірі 469 грн. 81 коп., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, на балансовий рахунок спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” (86104, м. Макіївка, вул. Абакумова, 1, ЄДРПОУ 32442405) на балансовий рахунок спеціального фонду місцевого бюджету м. Брянка Луганської області ( рахунок № 31516921700017, код ЄДРПОУ 24048321 ВДК м.Брянка Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач – УДК у Луганській області, МФО 804013) збитки у розмірі 469 грн. 81 коп., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства

Стягнути з Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” (86104, м. Макіївка, вул. Абакумова, 1, ЄДРПОУ 32442405) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 102грн.

Стягнути з Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” (86104, м. Макіївка, вул. Абакумова, 1, ЄДРПОУ 32442405) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.

          

Суддя