
Справа №295/17826/18
2/295/846/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.2019 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Ведмідь Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів по догляду за особою похилого віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму переплати компенсації за надання соціальних послуг у розмірі 2708,16 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.03.2017 року ОСОБА_1 звернувся до позивача із заявою про призначення компенсаційних виплат за надання соціальних послуг по догляду за матір'ю – ОСОБА_2, особою з інвалідністю І групи загального захворювання, та за наслідками розгляду заяви було призначено компенсаційні виплати на період з 15.03.2017 року по 14.03.2018 року. 30.03.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся із заявою про призначення компенсаційних виплат за надання соціальних послуг по догляду за матір'ю – ОСОБА_2, та на період з 30.03.2018 року по 27.03.2019 року призначено компенсаційні виплати. Відносно ОСОБА_1 була здійснена перевірка повноти інформації про доходи та майновий стан та встановлено, що з 03.08.2017 року ОСОБА_1 зареєстрований як приватний підприємець. У зв'язку з тим, що відповідач не повідомив, що із серпня 2017 року він зареєстрований як приватний підприємець, за період з 04.08.2017 року по 30.06.2018 року утворилася переплата у сумі 2708,16 грн. Розпорядженням від 04.06.2018 року відповідачу припинена виплата компенсації. Переплату у розмірі 2708,16 грн. ОСОБА_1 добровільно не повернув, на вимоги позивача не реагує.
Відповідач відзив не подав, про наявність поважних причин, які перешкоджають його подачі, суд не повідомлено, тому відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що при відкритті провадження судом було ухвалено проводити судовий розгляд цієї справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а сторони в установленому законом порядку не подали клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, то в силу положень ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. У такому випадку судове засідання не проводиться.
У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 15.03.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира із заявою про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с. 21-22).
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира від 27.03.2017 року ОСОБА_1 призначено компенсацію на період з 15.03.2017 року по 14.03.2018 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення та виплати компенсації «фізичним особам, які надають соціальні послуги» (а.с. 20).
30.03.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира із заявою про призначення компенсації, як фізичній особі, яка надає соціальні послуги (а.с. 16-17).
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира від 03.04.2018 року ОСОБА_1 призначено компенсацію на період з 30.03.2018 року по 27.03.2019 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 року «Про порядок призначення та виплати компенсації «фізичним особам, які надають соціальні послуги» (а.с. 15).
Згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення держанвої соціальної допомоги, яка проведена 04.06.2018 року Управлінням соціального захисту населення Богунського району відносно ОСОБА_1 встановлено, що ОСОБА_1 зареєстований як приватний підприємець з 03.08.2017 року. (а.с. 9, 11-14).
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира ОСОБА_1 припинено виплату з 04.08.2017 року (а.с. 8).
Відповідно до довідки Обласного центру з нарахування та здійсненню соціальних виплат від 25.07.2018 року ОСОБА_1 нараховано за період з 04.08.2017 року по 31.07.2017 року 2708,16 грн. виплати компенсації за надання соціальних послуг по догляду за особою з інвалідністю І групи (а.с. 7).
В подальшому, Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 26.07.2018 року та 27.11.2018 року направляло повідомлення ОСОБА_1 про необхідність повернення переплати у розмірі 2708,16 грн. (а.с. 5, 6).
Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 року (далі – Порядок) непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Згідно п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Відповідно до п. 4 Порядку, компенсація не призначається: фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено: державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" або надбавку на догляд до державної соціальної допомоги згідно із Законом України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам"; надбавку на догляд або державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; відшкодування витрат на надання послуг по догляду відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"; фізичним особам, які надають соціальні послуги і отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу"; фізичним особам, які надають соціальні послуги на платній основі; самозайнятим особам; фізичним особам, які проходять альтернативну (невійськову) службу; фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування та перебувають у трудових відносинах, у тому числі на умовах неповного робочого дня (крім роботи вдома).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 5 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідач не скористався своїм правом подати відзив, оспорити суму боргу та надити докази на спростування вимог позивача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач не повідомив Управління соціального захисту населення Богунського району про обставини, які можуть вплинути на умови призначення компенсаційних виплат по догляду за особою з інвалідністю І групи, а саме про те, що з 03.08.2017 року він зареєстрований як приватний підприємець, внаслідок чого утворилась переплата, а тому наявні підстави для стягнення з ОСОБА_1 суми надміру сплаченої допомоги у розмірі 2708,16 грн.
Таким чином, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн.
Керуючись Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 року, ст.ст. 6, 7, 10-13, 18, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352-353 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів по догляду за особою з інвалідністю І групи - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму переплати компенсації за надання соціальних послуг у розмірі 2708,16 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Богунський районний суд м. Житомира.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (місце знаходження: 10003 м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 42103456).
Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: 10029 м. Житомир, Домбровського, 29, кв. 2, РНОКПП НОМЕР_1).
Повне судове рішення складено 22.03.2019 року.
Суддя