
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року справа № 2340/4772/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Дорошенко Л.В.,
позивача: ОСОБА_1 – особисто;
представника позивача: ОСОБА_2 - за ордером,
представника відповідача: ОСОБА_3 – за довіреністю,
розглянувши за правилами загального позовного провадження в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- зобов'язати ліквідаційну комісію МВС України управління внутрішніх справ України в Черкаській області згідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внести зміни до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №6897 надати таку довідку до ПФ України ГУПФ України в Черкаській області, тобто з дати винесення рішення Черкаським окружним адміністративним судом із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – начальника відділу зв’язку та телекомунікацій, а саме – 3400,00 грн. з перерахунком інших даних з урахуванням посадового окладу ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перед звільненням на пенсію на той час наказом начальника управління МВС України в Черкаській області № 147 від 22.07.1998 полковника міліції ОСОБА_4 переведено на посаду начальника відділення оперативного зв'язку УМВС України. Наказом передбачено, що при виході на пенсію розрахунок грошового утримання обчислювати з посади начальника відділу оперативного зв’язку УМВС України так як на день переведення на іншу посаду, він мав право на пенсію за вислугою років.
Згідно довідок наданих МВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, які направлені до ГУПФУ в Черкаській області, а саме: №6897 від 20.03.2008 посадовий оклад -1350,00 грн., №6897 від 01.06.2012 посадовий оклад - 1350,00 грн., №6897 від 12.05.2017 посадовий оклад - 2900,00 грн., №6897 від 16.05.2018 посадовий оклад - 2900,00 грн.
Позивач вважає, що при оформленні довідки №6897 від 16.05.2018 та прирівнюючи останню посаду з якої повинна обраховуватись пенсія в структурі МВС України до посади «начальник сектору управління», відповідач діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивач зазначає, що ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області зобов’язана здійснити заміну наведеної довідки шляхом виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням посади позивача – начальника відділу оперативного зв’язку УМВС України та прирівняної до неї посади начальника відділу ГУНП в Черкаській області.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просила в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зазначивши, що посада позивача прирівняна за останнім місцем роботи, а не за попередньою посадою, яку займав позивач перед звільненням, тому посаду начальника відділення штабу УМВС України в Черкаській області, з якої звільнено позивача, слід прирівняти до посади начальника сектору управління ГУНП в Черкаській області.
На підставі наведеного представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років.
У березні 2018 року Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з надходженням від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області уточненої довідки від 16.03.2018 №6897 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103.
Згідно відомостей, які містяться в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 16.03.2018 №6897 посада позивача – начальник відділення штабу УМВС України в Черкаській, прирівняна до посади – начальника сектору управління ГУНП в Черкаській області.
Згідно вказаної довідки посадовий оклад позивача складає 2900 грн, оклад за спеціальним званням полковник міліції – 2400 грн., надбавка за стаж служби (50.00%) – 2650 грн. надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15.00%) – 435 грн., премія (2,30%) – 192,86 грн.
На запит позивача листом №Д-804ад від 13 листопада 2018 року ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повідомила позивача, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, в редакції, яка діяла на час звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 08.02.1999, оформлення пенсії ОСОБА_1 проведено не за посадою начальника відділення оперативного зв’язку штабу УМВС України в Черкаській області, яку він займав перед звільненням, а з посади начальника відділу оперативного зв’язку УМВС України в Черкаській області, яку він займав до переведення на посаду з меншим посадовим окладом.
Такий порядок обчислення грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії скасовано 07.02.2007 постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 № 151 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», тому обчислення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 проведено у відповідності до чинного законодавства з посади займаної перед звільненням.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (в подальшому - Закон №2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто, з 07.11.2015.
Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Суд приймає до уваги, що відповідно до розділу VІІ Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, посада – начальник відділу (підрозділу на правах відділу) у складі управління МВС в областях, прирівнюється до посади – начальник відділу апарату головних управлінь Національної поліції.
Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції, чинній на час звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 08.02.1999) передбачено, що особам офіцерського складу, переведеним за станом здоров'я або віком з льотної роботи, підводних човнів (підводних крейсерів), атомних надводних кораблів і мінних тральщиків на посади з меншим посадовим окладом, пенсії обчислюються за бажанням пенсіонера виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи з посад, вказаних у цьому абзаці, до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років. У такому ж порядку обчислюються пенсії особам офіцерського та начальницького складу органів внутрішніх справ із військовим званням полковника або спеціальним звання полковника міліції чи внутрішньої служби, а також їм рівних і вище, якщо вони з таких обставин та умов переведені в інтересах служби з посад, які займали не менше трьох років до переведення і на день переведення мали право на пенсію за вислугу років.
З наведених норм постанови №393 вбачається, що особам офіцерського та начальницького складу органів внутрішніх справ із військовим званням полковника за їх бажанням пенсія обчислюється виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи за штатною посадою до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років.
Згідно відомостей, які містяться в наказі УМВС України в Черкаській області №147 від 22.07.1998 полковника ОСОБА_1 призначено начальником відділення оперативного зв’язку штабу УМВС, звільнивши з посади начальника відділу оперативного зв’язку УМВС.
В наказі передбачено, що при виході на пенсію розрахунок грошового утримання обчислювати з посади начальника відділу оперативного зв’язку УМВС, так як на день переведення на іншу посаду, він мав право на пенсію за вислугу років.
Отже, на момент виходу позивача на пенсію останній мав право на розрахунок грошового утримання з посади начальника відділу оперативного зв’язку УМВС. Таке право за ним збереглось і в подальшому, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 зміни постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 №151 стосуються порядку обрахунку розміру грошового забезпечення у разі реалізації після набрання нею чинності права на пенсійне забезпечення, а не визначення розміру грошового утримання для перерахунку вже призначеної пенсії.
Названа постанова від 07.02.2007 №151 не має зворотної дії в часі та не змінює набутого позивачем під час призначення пенсії права.
За таких обставин, при вирішенні питання про прирівнювання посади позивача слід виходити з того, що він мав право на обрахунок розміру грошового утримання з посади – начальник відділу оперативного зв’язку УМВС України в Черкаській області, що згідно наказу МВС України від 17.02.2017 №138 прирівнюється до посади – начальник відділу апарату головних управлінь Національної поліції.
У зв’язку з чим, розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 повинен визначатись виходячи з посадового окладу – начальника відділу ГУНП в Черкаській області, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції – 2400 грн., надбавка за стаж роботи (50%) – 2900 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510 грн., премії (2,30%) – 211,83 грн., а всього – 9421 (дев’ять тисяч чотириста двадцять одна) грн. 83 коп.
При цьому, суд не вбачає підстав для внесення змін у вже існуючу довідку №6897 від 16.03.2018, оскільки це не передбачено вимогами законодавства. Натомість на відповідача в даному випадку покладається обов’язок видати нову довідку та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу і додаткових видів грошового забезпечення зазначених в рішенні суду.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з частковим задоволенням позовних вимог, судові витрати позивача зі сплати судового збору слід частково стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295, 371 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов’язати ліквідаційну комісію Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18036 м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537) видати ОСОБА_1 (18005 м. Черкаси, бул. Шевченка, 352, кв. 122, РНОКПП НОМЕР_1) довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу – начальника відділу ГУНП в Черкаській області, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції – 2400 грн., надбавка за стаж роботи (50%) – 2900 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 510 грн., премії (2,30%) – 211,83 грн., а всього – 9421 (дев’ять тисяч чотириста двадцять одна) грн. 83 коп.
Зобов’язати ліквідаційну комісію Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18036 м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537) направити з дати набрання законної сили рішенням суду в даній справі до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 (18005 м. Черкаси, бул. Шевченка, 352, кв. 122, РНОКПП НОМЕР_1) для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу і додаткових видів грошового забезпечення зазначених в рішенні суду.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18036 м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 08592537) на користь ОСОБА_1 (18005 м. Черкаси, бул. Шевченка, 352, кв. 122, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 26 березня 2019 року.
Суддя В.В. Гаращенко