
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 725/6222/18
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20.11.2018 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Першотравневого районного суду м. Чернівці з позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач), з такими позовними вимогами:
визнати неправомірним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з часу призначення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за минулий час з 27.09.2018 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489, а саме: грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, грошової допомоги на оздоровлення.
Ухвалою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 21.11.2018 року №725/6222/18 вказаний адміністративний позов передано на розгляд Чернівецькому окружному адміністративного суду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.
10.12.2018 року адміністративна справа №725/6222/18 надійшла на адресу Чернівецького окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд головуючому судді Григорашу В.О.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та з 27.09.2018 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розмір пенсії розраховано на підставі Довідки військової частини А0796 м. Рівне №501/267 від 25.09.2018 року. Однак, в зазначену довідку не було включено такі додаткові види грошового забезпечення за останні 6 календарних місяців служби підряд перед звільненням, які дають право на підвищення пенсії: винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошова допомога на оздоровлення, що призвело до зменшення розміру пенсії.
19.10.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії з 27.09.2018 року із врахуванням одержаних за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року таких додаткових видів грошового забезпечений, з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. До заяви додавалась додаткова довідка військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/439 про розмір та період виплати спірних додаткових видів грошового забезпечення, які не було включено в первинну довідки для обчислення пенсії №501/267 від 25.09.2018 року.
Проте, ГУ ПФУ в Чернівецькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії та повідомило про це листом від 30.10.2018 року №899/Ц-11.
Відмова мотивована тим, що врахування в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції та грошової допомоги на оздоровлення не передбачено ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Однак, у відповідності до довідок по формі ОК-5 та ОК-7, виданих 19.11.2018 року, вбачається, що дані суми включались до бази грошового забезпечення, із яких стягувався єдиний соціальний внесок.
На думку позивача, суми винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції та матеріальної допомоги на оздоровлення, які відповідно до довідки військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489 були нараховані йому за 6 місяців перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців та мали бути враховані при призначенні пенсій позивачу.
Всі суми виплат отримувані застрахованою особою, з яких було фактично нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються для обчислення пенсії застрахованої особи, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства та грубо порушує його конституційне право на соціальне забезпечення.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що пенсія позивачу призначена за вислугу років з 27.09.2018 року Головним управлінням згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.
При призначенні та обчисленні пенсії позивачу було враховано всі види грошового забезпечення, що перелічені в частині 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачу було враховано: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавку за вислугу років 50%; щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія в середньомісячному розмірі за останні 6 повних місяців служби (надбавки, доплати, підвищення, що позивач отримував на час звільнення).
Розміри основних видів грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії визначені в грошовому атестаті від 26.09.2018 року та в довідці про додаткові види грошового забезпечення №501/267 від 25.09.2018 року, виданих військовою частиною А0796 та надісланих на адресу Головного управління Чернівецьким обласним військовим комісаріатом.
Відповідач зазначив, що уповноважений орган визначив розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, та у відповідності до вимог чинного законодавства надав до органу Пенсійного фонду, що її призначає. На підставі отриманих документів Головне управління правомірно здійснило обчислення та призначення пенсії позивачу за вислугу років з урахуванням отриманих документів, що визначають грошове забезпечення позивача. Будь-які інші документи з уточненим розміром грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії з уповноваженого органу до Головного управління не надходили.
Таким чином відповідач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області правомірно не врахувало в обчисленні пенсії позивачу такі разові виплати та правомірно врахувало всі додаткові види грошового забезпечення згідно наданих довідок при обчисленні позивачу пенсії за вислугу років згідно чинного законодавства, а тому підстав для проведення перерахунку такої пенсії згідно позовних вимог ОСОБА_1 немає. Відповідно до обставин даної судової справи не вбачається факт неправомірних дій з боку Головного управління відносно позивача.
Ухвалою суду від 11.12.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 10.01.2019 року.
В судовому засіданні призначеному на 10.01.2019 року розгляд справи відкладено на 14.02.2019 року за клопотання представника відповідача.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
14.02.2019 року, за клопотання сторін, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлені такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 22.11.1996 року Приморським РВ УМВС України в Одеській області (а.с. 6-8).
Відповідно до Посвідчення серії НОМЕР_3 від 29.05.2018 року позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 15).
Згідно протоколу №2401005193 від 10.10.2018 року позивачу призначено з 27.09.2018 року пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до Протоколу за пенсійною справою №2401005193 (Міноборони) від 10.10.2018 року до грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу включено:
посадовий оклад - 5500,00 грн;
оклад за військове звання - 1410,00 грн;
процентна надбавка за вислугу років 50% - 3455,00 грн;
середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 3759,54 грн (а.с.49).
Згідно Грошового атестата серії ЗУ№397652 від 26.09.2018 року, позивачу виплачено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (а.с. 50-51).
Відповідно до Довідки Військової частини А0796 від 25.09.2018 року №501/267 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії до грошового забезпечення позивача за період березень-серпень 2018 року включено:
1) Основні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 33000,00 грн;
оклад за військове звання - 8460,00 грн;
надбавка за вислугу років - 19002,50 грн;
2) щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія:
надбавка за особливості проходження служби (абз.4 пп.1 п.5 ПКМУ №704) - 6046,25 грн;
надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414) - 4950,00 грн;
премія - 11561,00 грн (а.с. 52).
Саме на підставі грошового атестату від 26.09.2018 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення №501/267 від 25.09.2018 року, виданих військовою частиною А0796 та надісланих на адресу Головного управління Чернівецьким обласним військовим комісаріатом позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
19.10.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою №899/Ц-11 про перерахунок з дня призначення та виплату пенсії за вислугу років, яку позивач отримує з 27.09.2018 року, з врахуванням одержаних за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року (останні 6 календарних місяці перед звільненням) додаткових видів грошового забезпечення, з яких утримувався та був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які дають право на збільшення розміру пенсії позивача, але не були включені для обчислення пенсії на момент звільнення; винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, грошова допомога на оздоровлення (а.с.11).
До вказаної заяви позивачем додано Довідку військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489. Відповідно до Довідки Військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489 позивачу були нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені довідці №501/267 від 25.09.2018 року та на які нарахований єдиний внесок за період березень-серпень 2018 року у таких розмірах:
винагорода АТО - 16626,34 грн;
грошова допомога на оздоровлення - 14211,45 грн;
військовий збір 1,5% - 213,17 грн (а.с. 10).
Розглянувши вказане звернення, відповідач Листом від 30.10.2018 року №899/Ц-11 повідомив позивача про те, що оскільки його звільнено 26.09.2018 року, то щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення середньомісячної суми враховувались за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року. Врахування видів виплат вказаних у долученій до звернення довідці, не передбачено. Провести переахунок пенсії на підставі грошових документів, поданих безпосередньо пенсіонером, підстав немає. Отже, не можуть бути використані при визначенні середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, так як не є складовими грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб". Враховуючи викладене, для перерахунку пенсії позивача на підставі наданої копії довідки немає підстав, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства (а.с. 12).
Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон №2262-XII).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно з п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Повноваження щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить виключно уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу.
Дана позиція суду узгоджується з правовим висновками Верховного Суду України, викладеним в рішенні від 25.11.2014 рок у справі №21-322а14 та у постанові Верховного Суду К/9901/10401/18 від 26.06.2018 року.
Судом встановлено, що довідка Військової частиною А0796 від 25.09.2018 року №501/267, на підставі якою відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) і не містить грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, грошової допомоги на оздоровлення.
Суд акцентує увагу на те, що в довідці Військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489 зазначено про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці військової частини А0796 від 25.09.2018 року №501/267 та на які нарахований єдиний внесок.
Вказану довідку видано безпосередньо позивачу та уповноваженим органом, в даному випадку військовою частиною А0796, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для перерахунку пенсії позивача не направлялась.
Позивач у даній справі не оскаржує дії Військової частини А0796 щодо невключення до довідки від 25.09.2018 року №501/267 винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, грошової допомоги на оздоровлення.
З огляду на викладене, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за минулий час з 27.09.2018 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489, а саме: грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, грошової допомоги на оздоровлення - не ґрунтуються на нормах матеріального права і це відповідає правовій позиції Верховного Суду в рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).
Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин, позовні вимоги у частині визнання неправомірним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову в проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з часу призначення - не підлягає задоволенню.
У зв'язку із цим, також не має підстав для задоволення похідних від них позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за минулий час з 27.09.2018 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці військової частини А0796 від 26.09.2018 року №501/489, а саме: грошової винагороди за безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, грошової допомоги на оздоровлення.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, в той час як відповідач довів правомірність своїх дій та оскаржуваних рішень.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).
Суддя В.О. Григораш