
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2019 р. Справа№200/200/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В :
04 січня 2019 року, позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до підземного стажу роботи за Списком №1- шахтарі, періодів роботи позивача підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
- зобов'язати Селидовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до підземного стажу роботи позивача за Списком №1 - шахтарі, періоди роботи позивача підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
- зобов'язати Селидовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області провести нарахування позивачу пенсії відповідно до статті 8 ЗУ «Про підвищення у престижності шахтарської праці», у розмірі 80 відсотків заробітної плати шахтаря, але не менше ніж три прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність з 27 листопада 2018 року та сплатити суму несплаченої пенсії з урахування перерахунку пенсії та здійснених виплат.
Ухвалою суду від 08 січня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
07 лютого 2019 року суд вирішив розглянути справу за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 06 березня 2019 року. За наслідками розгляду справи, підготовче засідання закрито та розгляд справи по суті призначено на 26 березня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію за віком в Селидовському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Вважає, що має понад 15 років підземного стажу, але пенсію позивачу виплачують без урахування Закону України "Про підвищення престижу шахтарської праці". З цього приводу позивач звернувся до відповідача та отримав відповідь, що до підземного пільгового стажу йому зараховано не всі періоди його роботи. Вважає дії відповідача стосовно не зарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу неправомірними та такими, що порушують його право на отримання пенсійного забезпечення відповідно до чинного законодавства.
У відзиву на адміністративний позов відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
В обґрунтування заперечень на позов відповідач зазначає, що позивачу було призначено пенсію за віком на підставі документів, наданих до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області і всі періоди роботи, що підтверджені пільговими довідками. Зазначає, що позивач не має права на застосування до нього норм Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки вбачається відсутність у позивача 15 років роботи на професії за Списком №1.
На підставі викладеного вважає, що відповідач не порушив прав позивача, діяв в межах наданих йому законом повноважень та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Селидовському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
09 листопада 2018 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою щодо розміру пенсії та просив повідомити, чи розповсюджуються на позивача вимоги Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
22 листопада 2018 року позивачем отримана відповідь Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області №15191/03 від 22.11.2018р.
Так, зі змісту зазначеного листа вбачається, що ОСОБА_1 з 04 липня 2014 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем також зазначено, що за матеріалами пенсійної справи страховий стаж враховано по 31.12.2014 та складає 32 роки 9 місяців 23 дні. в тому числі 3 роки 3 місяці 20 днів - військова служба та 2 роки 9 місяців 21 день - навчання. З них: пільговий стаж Список 1 - шахтарі - 8 років 08 місяців 10 днів, Список №1 - 9 років 02 місяці 00 днів. Коефіцієнт стажу складає - 0,49750. Період роботи з 21.10.1992 по 24.05.1994 роки в якості електрослюсаря підземного дільниці «зв'язок» шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» відповідно до Порядку застосування Списків №1, №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 відноситься до пункту 1.1 «е» та які зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням дільниць, що проводять видобуток вугілля. Даний період зараховано до пільгового стажу за списком №1.
Водночас, відповідачем зазначено, що період роботи позивача з 01.04.2001 по 31.01.2005, та з 15.01.2007 по 10.10.2010 в якості електрослюсаря підземного на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» не зараховано до пільгового стажу роботи за Списком №1, оскільки, згідно пункту 3.1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.05.2001 №237 «Про ліквідацію ДВАТ шахта №2 Новогродівська ДХК «Селидіввугілля» з 01 квітня 2001 року зупинено гірничі роботи та підприємство не проводить видобуток вугілля.
Також відповідачем визначено, що заробітна плата для обчислення розміру пенсії врахована за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2014. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,91941, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 7225,43грн. = 3764,40 х 1.91941, де 3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2017 рік. Розмір пенсії позивача з 01.10.2017 складає 3797,93 грн., а саме: 3594,65 - основний розмір пенсії (7225,43 х 0,49750); 203,28 - доплата за понаднормативний стаж за 14 років (1452,00 грн. х 14% , розраховано як: 32 роки (загальний стаж) +17 років (пільговий стаж) - 35 років (нормативний стаж для призначення пенсії).
У листі від 22 листопада 2018 року відповідачем вказано, що оскільки позивач не має 15 років стажу за Списком №1- шахтарі, дія Закону України «Про підвищення у престижності шахтарської праці» на позивача не розповсюджується.
Також судом встановлено, відповідачем на адресу позивача направлено лист від 11 грудня 2018 року № 75/К, відповідно до якого - період роботи позивача з 01.04.2001 р. по 31.01.2005 р., та з 15.01.2007 р. по 10.10.2010 р. в якості електрослюсаря підземного на підприємстві шахта № 2 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» не зараховано до пільгового стажу роботи за Списком №1, оскільки, згідно пункту 3.1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 24.05.2001 №237 «Про ліквідацію ДВАТ шахта №2 Новогродівська ДХК «Селидіввугілля» з 01 квітня 2001 року зупинено гірничі роботи.
Період роботи позивача з 01.02.2005 р. по 14.01.2007 р. року на Селидівській дирекції по ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не зараховано до пільгового стажу роботи за Списком №1 до пільгового стажу через відсутність атестації робочих місць.
Як вбачається зі змісту трудової книжки позивача серії БТ-І № 7221070, ОСОБА_1 працював підземним електрослюсарем в періоди з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
В матеріалах справи наявні довідки про підтвердження наявного трудового стажу позивача від 09.11.2018 р. № 26/1227 (ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» ДП "Селидіввугілля"), про спуски та підйом в Шахту № 2 «Новогродівська» від 25.10.20108 р. № 26/1134.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюється нормами Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Пунктом 6 ст. 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розділом 1 підрозділу 1 Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля.
Згідно з розділом 1 "Гірничі роботи" списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року, правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
У ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день та працівники державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністром України, та членів їх сімей.
При цьому, ст. 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що дія ч. 1 ст. 7 і ст. 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Аналіз вищезазначених норм свідчить про те, що для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" необхідна сукупність трьох умов: наявність стажу роботи не менше 15 років для чоловіків, зайнятість на підземних роботах повний робочий день та віднесення професії до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, передбачено п.п. 1.1 а п. 1 розділу I "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
В абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено аналогічні вищевказаним нормам положення стосовно розміру пенсій.
Зі змісту ст. 1 Гірничого Закону України, вбачається, що під гірничою (гірничодобувною) промисловістю необхідно розуміти комплекс галузей важкої промисловості з розвідування родовищ корисних копалин, їх видобутку з надр землі та збагачення. До складу вказаної промисловості входять гірничі підприємства, які згідно до вказаної статті представляють собою цілісні технічно та організаційно відокремлені комплекси засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, і копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики, тощо).
Тобто, процес видобування вугілля з шахти передбачає собою ряд гірничих робіт, що представляють собою комплекс робіт з проведення, кріплення та підтримки гірничих виробок і виймання гірничих порід в умовах порушення природної рівноваги.
Отже Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється як на осіб, які безпосередньо зайняті видобутком вугілля, так і на осіб, які працюють у гірничодобувній та шахто-будівельній промисловості та займаються обслуговуванням шахтного обладнання чи іншої інфраструктури гірничого підприємства повний робочий день під землею.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання пенсійний орган зарахувати до пільгового стажу спірні періоди роботи позивача, суд зазначає наступне.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (абз.1, 2, 5 п.20 Порядку).
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначений Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 10 листопада 2006 року №18-1 (далі - Порядок №18-1).
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років) (п.2 Порядку №18-1).
Відповідно до п.11 Порядку №18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З системного аналізу наведених норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не врахував спірні періоди роботи позивача підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Слід зазначити, що вказані записи засвідчені відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають, відтак факт роботи позивача у спірні періоди підтверджується відомостями трудової книжки, які були внесені відповідно до діючого законодавства, ніяких дефектів записів трудова книжка не містить. Отже, у суду не виникає сумнівів, що позивач у спірній період працював повний робочий день під землею, що дає право на зарахування цього періоду до пільгового стажу.
У відповідності до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з застосуванням положень ст.ст. 9, 245 КАС України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права, зобов`язати відповідача повторно розглянути питання про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8, 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з врахуванням до його пільгового стажу періодів роботи підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Водночас, суд зазначає, що обов'язок проведення атестації робочих місць відповідно до законодавства покладений виключно на підприємства, організації, установи, а не на робітників, а відтак органи Пенсійного фонду не мають права перекладати відповідальність на фізичних осіб - пенсіонерів.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, приймаючи рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідач має враховувати висновки суду, викладені у рішенні в даній адміністративній справі щодо наявності підтвердження пільгового стажу позивача.
Відповідно до статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Згідно із статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. сплачений позивачем відповідно до квитанції від 17 грудня 2018 року підлягає стягненню з відповідача на користь ОСОБА_3, пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до підземного стажу роботи за Списком №1- шахтарі, періодів роботи ОСОБА_1 підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Зобов'язати Селидовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до підземного стажу роботи ОСОБА_1 за Списком №1 - шахтарі, періоди роботи позивача підземним електрослюсарем з 01.04.2001р. по 01.06.2001 року на Державному відкритому акціонерному товаристві Шахта 2 «Новогродівська» Дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Селидіввугілля» та з 01.06.2001 року по 02.01.2004 року в Селидівській дирекції по ліквідації Української Державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктурізація», з 02.01.2004 року по 01.04.2007 року в Селидівській дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», з 01.04.2007 року по 01.03.2008 року в Відокремленому підрозділі Селидівське управління з ліквідації шахт, з 01.03.2008 року по 01.07.2010 року в Відокремленому підрозділі Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», з 01.07.2010 року по 10.10.2010 року на Державному підприємстві «Донвуглереструктуризація» «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Зобов'язати Селидовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути питання щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 8 ЗУ «Про підвищення у престижності шахтарської праці», у розмірі 80 відсотків заробітної плати шахтаря, але не менше ніж три прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність з 27 листопада 2018 року та сплати ОСОБА_1 суми несплаченої пенсії з урахування перерахунку пенсії та здійснених виплат з врахуванням висновків суду.
У задоволені решти вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 26 березня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Абдукадирова К.Е.