
У Х В А Л А
22 березня 2019 року м. Чернігів справа № 927/1124/16
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури (вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600) в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради (пл. І.Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600) до Першої української міжрегіональної товарної біржі (вул. Миколи Оводова, 46, м. Вінниця, 21050) та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - Фермерське господарство «Липоворізьке») про визнання недійсним результату аукціону, поданої в межах справи за заявою голови ліквідаційної комісії боржникаБОРЖНИК: Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» 16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128про порушення справи про банкрутство
Представники учасників справи:
від позивача: ОСОБА_1 – гол. спец-т сектора з питань претензійно-позовної роботи та запобігання корупції відділу юридично-кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради, дов. від 05.10.2018р. № 02.1-18/2303
від відповідача – 1: не з’явився
від відповідача – 2: ОСОБА_2 – ліквідатор
від третьої особи: не з’явився
В судовому засіданні взяла участь прокурор прокуратури Чернігівської області ОСОБА_3 (посв. від 10.05.2017р. № 046896)
Ухвала виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 21.02.2019р. по 22.03.2019р., на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 22.03.2019р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головою ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (надалі – боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. ст. 11, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі – Закон про банкрутство), яка ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.12.2016р. була прийнята до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2016р. порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 20.12.2016р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, обов’язки ліквідатора покладено на голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» ОСОБА_2
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.01.2019р. продовжено строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута ОСОБА_2 на шість місяців до 20.06.2019р. включно.
07 серпня 2018 року, в межах справи про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради до Першої української міжрегіональної товарної біржі та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» про визнання недійсним результату аукціону, проведеного Першою українською міжрегіональною товарною біржею 09 січня 2018 року о 14:00 з продажу майна Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», оформленого протоколом проведення аукціону № 18/1 від 09.01.2018р., а саме цілісного майнового комплексу у складі: контора з ґанком (літ. А, а) загальною площею 81,9 м2, що складає частину будівель і споруд за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Театральна, 41; оранжерея (літ. Г) загальною площею 526,4 м2, що складає частину будівель і споруд за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Театральна, 41.
В обґрунтування заявленого позову прокурор вказує на відсутність у ліквідатора банкрута права на продаж вказаного вище майна, оскільки воно належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в особі Ніжинської міської ради і передано в повне господарське відання Комунальному підприємству «Графський парк». Будь – яке речове право Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на дане майно зареєстровано не було.
Крім того, в порушення вимог чинного законодавства в процесі організації аукціону не були визначені, не запропоновані учасникам аукціону та як наслідок не погоджені сторонами (не досягнуто згоди) передбачені чинним законодавством обов’язкові умови договору купівлі – продажу об’єкта нерухомого майна, а саме: не визначено розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить до переможця аукціону у зв’язку з переходом права власності на будівлю або споруду.
Відчуженням на аукціоні вказаних об’єктів нерухомості створюється загроза економічним інтересам держави в особі Ніжинської міської ради, оскільки вона протиправно позбавляється права власності на ці об’єкти.
Ніжинська міська рада є засновником КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та власником майна цілісного майнового комплексу, яке було продано на оспорюваному аукціоні. Разом з тим, самостійно заходи щодо захисту своїх прав міська рада не вжила, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 13.08.2018р. позовну заяву Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради до Першої української міжрегіональної товарної біржі та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» про визнання недійсним результату аукціону прийнято та приєднано до матеріалів справи № 927/1124/16 про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою».
Постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження; визнано Першу українську міжрегіональну товарну біржу учасником у справі про банкрутство; встановлено процесуальні строки для подання відповідачами відзиву на позовну заяву. При цьому, судом було підтверджено наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді.
У встановлений судом процесуальний строк відповідачі не скористалися своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 29.08.2018р. провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Київського апеляційного господарського суду, ухваленим за результатами розгляду апеляційної скарги ліквідатора ОСОБА_2 на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 13.08.2018р. по даній справі.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 08.01.2019р. провадження у справі було поновлено.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.01.2019р. Фермерське господарство «Липоворізьке» залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» під час розгляду позовної заяви Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради до Першої української міжрегіональної товарної біржі та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» про визнання недійсним результату аукціону.
Фермерське господарство «Липоворізьке» не скористалося своїм процесуальним правом на подання пояснень щодо позову у встановлений судом процесуальний строк.
Ніжинська міська рада у письмових поясненнях підтримала заявлений прокурором позов, зазначивши, що станом на 08.02.2019р. майно, реалізоване на спірному аукціоні, перебуває у комунальній власності міської ради. При цьому, останньою не приймалось жодного рішення щодо включення об’єктів нерухомості до переліку об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.02.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 21.02.2019р., викликано для участі в судовому засіданні прокурора, сторін та третю особу.
Перша українська міжрегіональна товарна біржа та Фермерське господарство «Липоворізьке» не скористалися своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні. Про дату, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Представник КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - ліквідатор банкрута під час розгляду справи по суті заперечила проти задоволення вимог прокурора, посилаючись на відсутність законодавчо визначених підстав для представництва прокурором інтересів держави. На думку ліквідатора, аукціон був проведений у відповідності до вимог закону і підстави для визнання його недійсним відсутні. Також, ліквідатор зазначає, що прокурором не було враховано, що згідно ч. 2 ст. 38 Закону про банкрутство, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, тому ліквідатор мала всі права на продаж майна банкрута.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення прокурора та представника відповідача № 2, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
03 червня 1999 року було зареєстровано в якості суб’єкта господарювання Комунальне сільськогосподарське підприємство «Флора» за адресою: м. Ніжин, вул. Сівкова, 41, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців були внесені відомості за № 1 063 120 0000 000438.
Рішенням ХLV сесії Ніжинської міської ради VI скликання від 14.11.2013р. № 5-45/2013 назву Комунального сільськогосподарського підприємства «Флора» було змінено на Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та затверджено його статут.
Згідно п. п. 1.2, 1.4, 1.6, 2.1, 4.1, 4.3, 4.4 Статуту КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», власником підприємства є територіальна громада міста Ніжина в особі Ніжинської міської ради Чернігівської області. Засновник - Ніжинська міська рада Чернігівської області, якому підпорядковується комунальне підприємство.
Підприємство створено на базі майна структурного підрозділу, виробничого управління житлово – комунального господарства – цеху по озелененню міста у відповідності до діючих законодавчих та нормативних актів України, розпорядженням виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 159 від 03.06.1999р.
Підприємство є суб’єктом господарювання комунальної форми власності.
Підприємство є юридичною особою за законодавством України, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банківських установах, від свого імені укладає договори (окрім договорів щодо нерухомого майна міської комунальної власності), набуває майнові та немайнові права, несе зобов’язання, виступає позивачем і відповідачем в суді.
Майно підприємства складається з основних фондів, обігових коштів та інших цінностей, вартість яких відображена в самостійному балансі. Майно є комунальною власністю, яка закріплена за комунальним підприємством, належить йому на правах повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряжається зазначеним майном самостійно. Відчуження списання, продаж, передача в оренду майна підприємства здійснюється тільки за згодою Засновника.
Внесками Засновника в майно підприємства можуть бути грошові кошти, будинки, споруди, обладнання, цінні папери, права користування землею та іншими ресурсами.
Початковий статутний капітал підприємства формується за рахунок грошових внесків Засновника в розмірі 100,00 грн.
18 лютого 2016 року VІІІ сесією Ніжинської міської ради VIІ скликання було прийнято рішення № 3-8/2016 «Про припинення юридичної особи за рішенням засновника шляхом ліквідації Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», яким вирішено, зокрема:
припинити діяльність Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» шляхом його ліквідації;
делегувати міському голові повноваження щодо створення ліквідаційної комісії (затвердження персонального складу) та здійснення ліквідаційної процедури відносно Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у відповідності до чинного законодавства;
доручено даній ліквідаційній комісії вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством, щодо ліквідації Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», у т.ч.:
у встановленому порядку повідомити державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про рішення щодо ліквідації комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення;
здійнити інвентаризацію майна, що належить комунальному підприємству, яке ліквідується, та після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами скласти проміжний ліквідаційний баланс комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, та подати його на затвердження Ніжинській міській раді;
після завершення розрахунків з кредиторами скласти ліквідаційний баланс, який подати на затвердження Ніжинській міській раді;
у встановленому порядку подати документи, визначені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державному реєстратору для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, згідно з чинним законодавством;
встановлено, що кредитори мають право заявляти свої вимоги протягом двох місяців з дня оприлюднення повідомлення про ліквідацію комунального підприємства на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
встановлений термін проведення ліквідації Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - 6 місяців з дня прийняття цього рішення.
Розпорядженням міського голови м. Ніжина Чернігівської області від 21.03.2016р. № 65 «Про створення ліквідаційної комісії» була створена ліквідаційна комісія по ліквідації юридичної особи Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у складі, зокрема, арбітражного керуючого ОСОБА_2 – голова ліквідаційної комісії. Ліквідаційній комісії доручено, зокрема, забезпечити проведення заходів, передбачених чинним законодавством України, спрямованих на ліквідацію юридичної особи.
22 березня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення засновника Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» щодо припинення юридичної особи шляхом ліквідації; строк, визначений засновником для заявлення кредиторами своїх вимог – 29.05.2016р.
Під час ліквідації ліквідаційною комісією проводилась інвентаризація майна боржника про що свідчить, зокрема, наказ від 25.03.2016р. № 1.
За результатами інвентаризації ліквідкомісією було складено Інвентаризаційний опис необоротних активів КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 31.03.2016р. в якому вказано, що під час інвентаризації були виявлені активи підприємства, в т.ч.:
- Контора: дата введення в експлуатацію – 01.01.1981р., інвентарний номер – 1031002, первісна вартість – 17 669,00 грн., балансова вартість – 4 624,48 грн.;
- Оранжерея – ангар: дата введення в експлуатацію – 02.01.1982р., інвентарний номер – 1031004, первісна вартість – 92 901,00 грн., балансова вартість – 16 974,94 грн.
Рішенням ХVІІІ сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області VІІ скликання «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 22.11.2016р. № 18-18/2016 затверджений ліквідаційний звіт та баланс Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», з яких вбачається, що боржник має поточні зобов’язання на загальну суму 2 353,5 тис. грн., а вартість активів боржника становить лише 857,4 тис. грн., у т.ч. основні засоби – 23,0 тис. грн.
При цьому, в ліквідаційному звіті від 08.08.2016р., зокрема, вказано, що за підприємством зареєстрована земельна ділянка на праві постійного користування за адресою: м. Ніжин, вул. Сівкова, 41, на якій розташовано нерухоме майно, що обліковується за підприємством, а саме: будівля контори та оранжерея – ангар. Дане нерухоме майно знаходиться в податковій заставі.
04 січня 2017 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про реєстрацію права комунальної власності за Ніжинською міською радою на об’єкт нерухомого майна № 1173523174104, загальною площею 2046,7 м2, адреса: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна, 41.
Одними із складових даного об’єкту нерухомого майна являються: нежитлова будівля, контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлова будівля, оранжерея «Г», загальною площею 526,4 м2.
Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності за Ніжинською міською радою було зареєстровано на підставі рішення LХVIІI сесії Ніжинської міської ради VІ скликання від 02.06.2015р. № 16-68/2015 та листа Фонда державного майна України від 20.12.2016р. № 05-05-04336.
01 листопада 2017 року між КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» в особі ліквідатора ОСОБА_2 та Першою українською міжрегіональною товарною біржею був укладений договір на проведення аукціону згідно умов якого біржа зобов’язалася за свій рахунок провести аукціон з продажу цілісного майнового комплексу банкрута.
04 грудня 2017 року за № 47613 на сайтах Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України було оприлюднено оголошення про проведення аукціону з продажу майна КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», призначеного на 09.01.2018р.
09 січня 2018 року Першою українською міжрегіональною товарною біржею був проведений аукціон з продажу майна КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на якому було продано Цілісний майновий комплекс, а саме:
1) Контора з ґанком (літ. А, а), загальною площею 81,9 м2, що складає частину будівель та споруд за адресою: Чернігівська область, місто Ніжин, вул. Театральна, 41, рік побудови – 1981;
2) Оранжерея (літ. Г), загальною площею 526,4 м2, що складає частину будівель та споруд за адресою: Чернігівська область, місто Ніжин, вул. Театральна, 41, рік побудови – 1982.
Згідно протоколу проведення аукціону від 09.01.2018р. № 18/1, переможцем аукціону визнано учасника № 2 – Фермерське господарство «Липоворізьке», яке запропонувало найвищу ціну в розмірі 709 374,00 грн.
Ухвалою слідчого судді Ніжинського міськрайонного суду від 06.03.2018р. по справі № 740/941/18 (провадження № 1-кс/740/126/18) накладено арешт шляхом встановлення заборони відчуження на: нежитлову будівлю, контора, А, загальною площею 81,9 м2, ганок а, нежитлову будівлю, оранжерея, Г, загальною площею 526,4 м2, які є складовими частинами об’єкта нерухомого майна, реєстраційний номер 1173523174104, загальна площа 2046,7 м2, адреса: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна, 41, власником якого є Ніжинська міська рада Чернігівської області, код ЄДРПОУ 34644701, форма власності – комунальна.
За результатами аукціону з продажу майна боржника договір купівлі – продажу нерухомого майна з переможцем аукціону укладений не був.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності з ст. 16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів судом, зокрема, є визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно – господарських санкцій; застосування адміністративно – господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Статтею 650 Цивільного кодексу України визначено, що особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Згідно ст. 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі – продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору купівлі – продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі – продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлі – продажу, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі – продажу або не випливає з їхньої суті (ч. 4 ст. 656 Цивільного кодексу України).
Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, якого визнано банкрутом, до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі – продажу майна на публічних торгах, тобто є правочином.
Отже, правова природа продажу майна з публічних торгів дає підстави для можливості визнання торгів недійсними за правилами визнання недійсними правочинів, зокрема на підставі норм цивільного законодавства (статей 203, 215 Цивільного кодексу України) про недійсність правочину як такого, що не відповідає вимогам закону, у разі невиконання вимог щодо процедури та порядку проведення торгів.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 – 3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частинами 1 – 3 та 5 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Приписами ст. 142 – 146 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Згідно ч. ч. 5 – 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
За змістом ст. ст. 316 – 319 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу (в т.ч. територіальні громади). Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ст. 24 Господарського кодексу України, управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Правовий статус окремого суб'єкта господарювання у комунальному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів управління між зазначеними суб'єктами у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах.
Суб'єктами господарювання комунального сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише комунальної власності, а також суб'єкти, у статутному капіталі яких частка комунальної власності перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує органам місцевого самоврядування право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
У відповідності з ст. 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.
За змістом ст. 136 Господарського кодексу України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Положеннями ст. ст. 181, 182, 334 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають, зокрема: право власності; речові права, похідні від права власності, в т.ч. право господарського відання.
Матеріалами справи підтверджується, що нежитлова будівля контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлова будівля оранжереї «Г», загальною площею 526,4 м2, розташовані за адресою: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна (Сівкова), 41, які були включені до проміжного ліквідаційного балансу КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» як активи цього підприємства, являються комунальною власністю Ніжинської міської ради. При цьому, право господарського відання КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на дане нерухоме майно зареєстровано не було.
В той же час, поданими ліквідатором КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» документами підтверджується факт перебування на балансі даного підприємства з 1999 року будівель контори та оранжереї – ангару (том 2, а.с. 273 – 281). Проти даного факту не заперечили інші учасники справи.
Оскільки КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» являється комунальним комерційним підприємством, майно, закріплене за ним власником, належить підприємству на праві господарського відання.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов’язкової реєстрації.
Чинною в 1999 році Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженою Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998р. № 121, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.1998р. за № 399/2839, не було передбачено обов’язкової реєстрації права господарського відання на нерухоме майно.
За таких обставин, сам по собі факт відсутності реєстрації права господарського відання КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на нерухоме майно, не може бути підставою для визнання недійсним аукціону, оскільки включення майна до ліквідаційної маси комунального підприємства з метою подальшого задоволення вимог його кредиторів належить до компетенції міської ради.
В той же час судом при ухваленні судового рішення враховується, що рішенням LХІI сесії Ніжинської міської ради VІ скликання від 11.11.2014р. № 5-62/2014 «Про передачу майна в повне господарське відання Комунальному підприємству «Графський парк», міська рада, на підставі звернення КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», зобов’язала останнє передати в повне господарське відання на безоплатній основі Комунальному підприємству «Графський парк» майно, згідно переліку, в т.ч.:
- Контору по вул. Сівкова, 41: рік введення в експлуатацію – 1981, інвентарний номер – 1031002, первісна вартість – 17 669,00 грн., балансова вартість – 5 018,50 грн. (п. 2);
- Оранжерею по вул. Сівкова, 41: рік введення в експлуатацію – 1982, інвентарний номер – 1031004, первісна вартість – 92 901,00 грн., балансова вартість – 18 953,72 грн. (п. 4).
Таким чином, в 2014 році, до початку процедури припинення КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», Ніжинська міська рада, здійснюючи право власності на комунальне майно, розпорядилася передати його в повне господарське відання іншому комунальному підприємству.
Заперечення ліквідатора банкрута про те, що дане рішення не було виконано, не може бути прийнято судом до уваги, оскільки на момент розгляду справи рішення Ніжинської міської ради від 11.11.2014р. № 5-62/2014 являється чинним і є обов'язковим до виконання на її території.
Крім того, дане рішення не було виконане насамперед по тій причині, що 01.10.2014р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про виникнення податкової застави на вказане вище нерухоме майно на підставі рішення про опис майна в податкову заставу, прийнятого 24.09.2014р. Ніжинською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, та акту опису майна № 7/25-042, складеного 25.09.2014р. Ніжинською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернігівській області.
У зв’язку з наведеними вище обставинами, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 13.08.2018р. по даній справі, яка набрала законної сили, було визнано недійсним п. 1 рішення ХVIII сесії Ніжинської міської ради VII скликання від 22.11.2016р. № 18-18/2016 «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» в частині включення до ліквідаційного звіту та балансу відомостей про належність Комунальному підприємству «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» нежитлової будівлі контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлової будівлі оранжереї «Г», загальною площею 526,4 м2, розташованих за адресою: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна (Сівкова), 41.
За змістом ч. 1 ст. 42 Закону про банкрутство, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 658 Цивільного кодексу України, право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару.
Оскільки вищевказаною ухвалою суду від 13.08.2018р. по даній справі було встановлено незаконність включення до проміжного ліквідаційного балансу КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» майна, яке було реалізовано 09 січня 2018 року на аукціоні Першою українською міжрегіональною товарною біржею, слід зробити висновок про відсутність підстав для включення даного майна до складу ліквідаційної маси банкрута та відсутність прав у ліквідатора на його продаж.
Посилання представника відповідача № 2 на ч. 2 ст. 38 Закону про банкрутство щодо припинення повноважень Ніжинської міської ради на розпорядження майном банкрута з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не може бути прийнято судом до уваги, оскільки судом було встановлено відсутність речових прав банкрута на нерухоме майно на момент винесення судом такої постанови.
Приписом ст. 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Оспорюваний правочин (аукціон) суперечить вимогам закону, був вчинений всупереч інтересам територіальної громади міста Ніжина, оскільки спрямований на незаконне відчуження об’єктів нерухомого майна комунальної власності, і порушує право власності територіальної громади.
В той же час, суд залишає поза увагою наведені в якості підстави для визнання аукціону недійсним доводи прокурора про не досягнення сторонами згоди щодо таких обов’язкових умов договору купівлі – продажу об’єкта нерухомого майна, як розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить до переможця аукціону у зв’язку з переходом права власності на будівлю або споруду, оскільки як було вказано вище, за результатами аукціону з продажу майна боржника договір купівлі – продажу нерухомого майна з переможцем аукціону укладений не був.
Посилання віповідача № 2 на відсутність законодавчо визначених підстав для представництва прокурором інтересів держави відхиляється судом, виходячи з наступного:
Статтею 1311 Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов’язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб’єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Звертаючись з даним позовом, прокурором було вказано, що відчуженням на аукціоні вказаних об’єктів нерухомості створюється загроза економічним інтересам держави в особі Ніжинської міської ради, оскільки вона протиправно позбавляється права власності на ці об’єкти.
Ніжинська міська рада є засновником КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та власником майна цілісного майнового комплексу, яке було продано на оспорюваному аукціоні. Разом з тим, самостійно заходи щодо захисту своїх прав міська рада не вжила, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 13.08.2018р. по даній справі, якою позовну заяву Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради до Першої української міжрегіональної товарної біржі та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» про визнання недійсним результату аукціону прийнято та призначено до розгляду, було підтверджено наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Суд дійшов такого висновку з огляду на наявність порушення інтересів держави та врахував, що Ніжинська міська рада з початку 2018 року була обізнана з фактом продажу комунального майна на оспорюваному аукціоні, однак не звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Таким чином, підставою для представництва є об’єктивна обставина порушення інтересів держави у зв’язку з неналежним здійсненням їх захисту позивачем, яке полягає у відсутності активних дій (підготовка проекту позову, сплата судового збору тощо), спрямованих на звернення з позовом до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Прокурором при зверненні до суду з даною позовною заявою було сплачено 3 524,00 грн. судового збору, який повністю покладається на відповідачів в рівних частинах.
Керуючись ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. ст. 129, 233, 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позов Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської міської ради до Першої української міжрегіональної товарної біржі та Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» про визнання недійсним результату аукціону задовольнити повністю.
Визнати недійсними результати аукціону, проведеного Першою українською міжрегіональною товарною біржею 09 січня 2018 року о 14:00 з продажу майна Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», оформленого протоколом проведення аукціону № 18/1 від 09.01.2018р., а саме цілісного майнового комплексу у складі: контора з ґанком (літ. А, а) загальною площею 81,9 м2, що складає частину будівель і споруд за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Театральна, 41; оранжерея (літ. Г) загальною площею 526,4 м2, що складає частину будівель і споруд за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Театральна, 41.
Стягнути з Першої української міжрегіональної товарної біржі (21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 46, код 33448992) на користь Прокуратури Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9, код 02910114) 1 762 грн. 00 коп. судового збору.
Стягнути з Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128, код 30046479) на користь Прокуратури Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9, код 02910114) 1 762 грн. 00 коп. судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Дана ухвала в частині стягнення судового збору є виконавчим документом та може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців.
Повний текст ухвали складено 27.03.2019р.
Суддя А.С.Сидоренко