
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" березня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2937/18
За позовом: Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління (65058, м. Одеса. вул. Армійська, б. 18, код ЄДРПОУ - 24981994)
До відповідача: Фізичної особи-підприємця Лелет Тараса Юрійовича (АДРЕСА_1 РНОКПП - НОМЕР_1 )
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з Лазуренко Є.С.
Представники:
Від позивача: Дем`янов В.Ю. - на підставі довіреності № 303/22/2/6 від 03.01.2019р.; Оксенчук С.С. - на підставі довіреності № 514/2/7 від 08.02.2019р.
Від відповідача: не з'явився.
В засіданні брали участь:
Від позивача: Дем`янов В.Ю. - на підставі довіреності № 303/22/2/6 від 03.01.2019р.
Від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Позивач, Південне територіальне квартирно-експлуатаційне управління, звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) Лелет Тараса Юрійовича про стягнення штрафу у розмірі 103 643 грн. 48 коп.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.01.2019р. позовну заяву Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління залишено без руху на підставі п.1 ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України. 21 січня 2019 р. до Господарського суду Одеської області надійшла заява позивача щодо усунення недоліків з доказами направлення на адресу відповідача додатків до позову.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22 січня 2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
12 березня 2019р. до Господарського суду Одеської області відповідачем надано відзив на позовну заяву.
19 березня 2019р. до Господарського суду Одеської області від відповідача надійшла заява (вх.№ 5377/19) щодо зменшення розміру належних до стягнення штрафних санкцій до 10% від заявлено позивачем суми.
Позивач у судових засіданнях підтримує заявлені позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та просить суд їх задовольнити.
Відповідач відзив не визнає у частині заявленої до стягнення суми штрафу з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Крім того, відповідач просив суд зменшити розмір належних до стягнення штрафних санкцій до 10% від заявлено позивачем суми , на підставі ч.2 ст.233 Господарського кодексу України.
Позивач у справі зазначив, що 24 листопада 2017 року між Південним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням (Замовник) та ФОП Лелет Тарасом Юрійовичим (Виконавець) було укладено Договір №108/17 на здійснення технічного огляду (далі - Договір), за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець здійснює власними та залученими силами технічний огляд протягом всього строку виконання підрядних робіт на об'єкті будівництва „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне - 2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д-2/280-2", по ДК 021:2015 код CPV 71000000-8 „Архітектурні будівельні, інженерні та інспекційні послуги", забезпечує контроль за дотриманням підрядною організацією проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контроль за якістю та обсягами робіт, передбаченими у затвердженій замовником проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу в ДП „Укрдержбудекспертизи", та Замовник зобов'язується оплатити послуги на умовах передбачених цим Договором.
Як зазначає позивач, відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Договору вартість здійснення технічного нагляду за об'єктом будівництва є складовою частиною загальної вартості об'єкту будівництва „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська область. Шифр - Д-2/280-2" та входить до зведеного кошторисного розрахунку по об'єкту. Вартість Договору визначена сторонами згідно Протоколу погодження договірної ціни (Додаток №1 до Договору №108/17) на підставі наданого кошторису витрат (Додаток №2 до Договору №108/17), виходячи із звичайної ціни по главам 1-9 будівельно-монтажних робіт - витрати Замовника на утримання технічного нагляду не перевищує 2,5 % , та на 2017 рік складає 21 815 грн. 01 коп. ( у тому числі єдиний податок 5%).
Згідно з п. 3.1 Договору технічний нагляд Виконавцем здійснюється протягом всього строку виконання підрядних робіт на об'єкті будівництва відповідно до узгодженого плану - графіка виконання технічного нагляду (Додаток № 3). Договір діє з дня підписання по 30 грудня 2017 року (п. 8.8 Договору).
Також, положеннями п. 4.2 Договору визначені обов'язки Виконавця, в силу яких він: здійснює технічний нагляд за веденням підрядних робіт, монтажу обладнання та пусконалагоджувальних робіт та їх відповідністю із затвердженою Замовником проектно-кошторисною документацією та вимогами Державних будівельних норм, про що робить записи у Загальному журналі робіт (відповідно ДБН А.3.1-5:20ЇХ), який ведеться на об'єкті будівництва; підтверджує підряднику обсяги виконаних робіт, згідно затвердженої Замовником проектно-кошторисної документації, підписує та скріплює печаткою, погоджує форму КБ-2в; проводить перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт затвердженої Замовником проектно-кошторисній документації та нормативним вимогам; додержання встановленої проектом технології підрядних робіт; правильності та своєчасного внесення Замовником, проектними та будівельно-монтажними організаціями в робочу документацію усіх змін до проекту; виконання підрядником (субпідрядником) вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, Державного архітектурно- будівельного контролю та Державного нагляду; правильності ведення загального та спеціального журналів робіт, в яких зазначаються недоліки, недоробки, дефекти та інші порушення правил ведення підрядних робіт; проводить разом з підрядником (субпідрядником) огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів; повідомляє підряднику (субпідряднику) про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформлює акти робіт, виконаних з недоліками.
Позивач зазначив, що у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час виконання підрядних робіт, та відмови підрядника або субпідрядника їх усунути Виконавець зупиняє подальшому виконання будівельно-монтажних робіт та повідомляє про це Замовника для вжиття заходів відповідно до законодавства України (п. 4.2.10 Договору ).
Положеннями Договору також визначено, що у разі невідповідності обсягів та/або вартості виконаних робіт вимогам проектно-кошторисної документації, сертифікованих матеріалів тощо, що не були виявлені в ході технічного нагляду, Виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі 1% від вартості неякісно виконаних та прийнятих технічним наглядом робіт (п. 6.2 Договору).
Як зазначає позивач, підрядні роботи, за якими відповідачем здійснювався технічний нагляд, виконувались товариством з обмеженою відповідальністю „ЛІНККОР" на підставі укладеного між товариством та Південним ТКЕУ договору генерального підряду № 49/17 від 14.09.2017р. про закупівлю робіт з будівництва будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д-2/280-2.
Договірна ціна будівництва об'єкту визначена п. 3.1 договору № 49/17 від 14.09.2017р. та становить 33 177 77грн. 77 коп. Умовами зазначеного договору передбачено виконання робіт з будівництва казарми впродовж 2017-2018 років згідно графіку виконання робіт, що є додатком № 2 до договору № 49/17 від 14.09.2017р.. Вартість робіт, доручених підрядній організації до виконання на 2017 рік, становить 20 326 809 грн. 76 коп. (п. 3.4 договору № 49/17 від 14.09.2017р. в редакції додаткової угоди № 3 від 19.12.2017р.).
Приймання виконаних підрядною організацією (ТОВ „ЛІНККОР") будівельних робіт здійснювалось згідно вимог законодавства у сфері будівництва за актами приймання виконаних робіт (форма КБ-2в), погоджених відповідачем відповідно до умов Договору як інженером технічного нагляду, та довідками про вартість виконаних робіт та витрат (форма КБ-3). Загальна вартість робіт, виконаних ТОВ „ЛІНККОР" у 2017 році, обсяг та відповідність проектно-кошторисній документації яких підтверджено технічним наглядом, прийнятих та оплачених Замовником, становить 20 326 809 грн. 76 коп. Здійснення відповідачем технічного нагляду по об'єкту „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д- 2/280-2" згідно Договору підтверджено також Актом № 1 здійснення технічного нагляду від 20.12.2017р. та оплачене Південним ТКЕУ у повному обсязі на суму 21 815 грн. 01 коп..(платіжне доручення № 379 від 20.12.2017р.).
Як зазначає позивач, в ході проведення у 2018 році Південним офісом Державної аудиторської служби України ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Південного ТКЕУ за період з 01.06.2015р. по 31.01.2018р. (Акт ревізії від 22.06.2018р. №08-11/32), перевіркою фактичних обсягів виконаних ТОВ „ЛІНККОР" у 2017р. робіт за договором генерального підряду № 49/17 від 14.09.2017р., перевіркою правильності розрахунків, застосування одиничних розцінок та проведеними контрольними обмірами і обстеженнями робіт, відображених в актах форми КБ-2в, встановлено невідповідність обсягів робіт, які відображені в актах форми КБ-2в (копії додаються), у порівнянні з фактично виконаними, за рахунок якої, на порушення вимог п. 6.4.4.1 „Правил визначення вартості будівництва" ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, безпідставно завищена вартість виконаних підрядною організацією у 2017 році робіт на суму 10 459 169 грн. 15 коп. (з ПДВ) за відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт.
Позивач пояснює, що зазначена фактична перевірка була проведена за вимогою органу державного фінансового контролю відповідно до п. 16 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550.
Відповідно до п. 9.5.10 Методичних рекомендацій з проведення державною контрольно-ревізійною службою ревізій використання коштів на будівництво, затверджених наказом ГоловКРУ від 27.02.2009р. № 39, фактична перевірка передбачає проведення обстеження та контрольного обміру виконаних робіт. Порівняльні відомості щодо найменування, обсягів робіт і витрат, що включені до відповідних актів приймання виконаних будівельних робіт, та їх фактичного виконання наведені в акті контрольного обстеження від 13.06.2018р. з розрахунком завищення вартості виконаних робіт.
Виявлені невідповідності, на вимогу замовника, в подальшому були усунені підрядною організацією, що оформлено актами приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № б/н за червень 2018 року на суму 4 121 503 грн. 76 коп., № б/н за червень 2018р. на суму 1 703 884 грн. 31 коп., № 3 за липень 2018 року на суму 3 521 726 грн. 71 коп. та № б/н за серпень 2018 року на суму 1 112 054 грн. 37 коп., а всього на суму 10 459 169 грн. 00 коп. При цьому, як зазначив позивач, обсяги робіт, виконаних на відшкодування виявлених завищень, підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.
Позивач зазначив, що відповідно до ст. 11 Закону України „Про архітектурну діяльність" під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється технічний нагляд, який забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Порядок проведення технічного нагляду установлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 11 Закону). Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 (надалі - Порядок № 903), визначено, що особи, які здійснюють технічний нагляд: проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно- монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Зазначеним приписам п.5 Порядку № 903 цілком відповідають наведені вище положення п. 4.2 Договору щодо обов'язків відповідача при здійсненні ним технічного нагляду за виконанням підрядних робіт на об'єкті будівництва „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська область. Шифр - Д-2/280-2".
Ґрунтуючи позовні вимоги позивач зазначив, що всупереч нормам діючого законодавства та умовам Договору, відповідачем підтверджено підряднику обсяги робіт, які фактично останнім не були виконані, невідповідність обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації не виявлено, про наявність такої невідповідності Південне ТКЕУ не повідомлено. Як наслідок, Південним ТКЕУ була здійснена оплата завищених (фактично не виконаних) обсягів робіт по об'єкту на загальну суму 10 364 348 грн. 10 коп.
Відтак, на думку позивача, наявні підстави для застосування до ФОП Лелета Т.Ю. передбачених п. 6.2 Договору штрафних санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1% від вартості неякісно виконаних та прийнятих технічним наглядом робіт, тобто у сумі 103 643 грн. 48 коп. з розрахунку:10 364 348,10 х 1% = 103 643 грн. 48 коп.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач також посилався на ст.509 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідач, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, зазначив, що на виконання Договору, укладеного з позивачем, технічний нагляд здійснювався ним протягом всього строку виконання підрядних робіт на об'єкті будівництва відповідно до узгодженого плану - графіку виконання технічного нагляду .
Відповідач зазначив, що здійснення технічного нагляду на об'єкті Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська область. Шифр - Д-2/280-2" згідно укладеного Договору підтверджено Актом №1 від 24.11.2017р. Приймання виконаних підрядною організацією будівельних робіт здійснювалось згідно вимог законодавства у сфері будівництва за актами приймання виконаних робіт (форма КБ-2в), погоджених ФОП Лелет Тарасом Юрійовичем відповідно до умов укладеного Договору з позивачем, як інженером технічного нагляду, та довідками про вартість виконаних робіт та витрати (форма КБ-3).
Посилаючись на положення ст. 11 Закону України „Про архітектурну діяльність" та Порядок проведення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. №903, відповідач зазначив, що в ході перевірки ФОП Лелет Тарасом Юрійовичем було підтверджено невідповідність обсягів робіт, які відображені в актах форми КБ-2в, у порівнянні з фактично виконаними на загальну суму 10 364 348 грн. 10 коп. Встановлена невідповідність обсягів робіт в подальшому була усунена підрядною організацією, що оформлено актами приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) №б/н за червень 2018р. на суму 4 121 503 грн. 76 коп., №б/н за червень 2018р. на суму 1 703 884 грн. 31 коп., № 3 за липень 2018р. на суму 3 521 726 грн. 71 коп. та №б/н за серпень 2018р. на суму 1 112 054 грн. 37 коп., а всього на суму 10 459 169 грн.
Відтак, як зазначає відповідач, Південному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню не заподіяно реальних збитків.
Крім того, відповідачем було зазначено суду, що враховуючи, що порушення з боку ФОП Лелет Тараса Юрійовича взятого зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам спірних господарських відносин, а також наявність на утриманні Лелет Тараса Юрійовича двох дітей, 2005 та 1994 років народження, відповідно до ч. 2 ст. 233 Господарського кодексу України відповідач просив суд з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій до 10% від заявленої суми позивачем.
Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, судом встановлено, що 24 листопада 2017 року між Південним територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням, як Замовником, та ФОП Лелет Тарасом Юрійовичем, як Виконавцем , було укладено Договір №108/17 на здійснення технічного огляду .
За умовами укладеного Договору Замовник доручає, а Виконавець здійснює власними та залученими силами технічний огляд протягом всього строку виконання підрядних робіт на об'єкті будівництва „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне - 2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д-2/280-2", по ДК 021:2015 код CPV 71000000-8 „Архітектурні будівельні, інженерні та інспекційні послуги", забезпечує контроль за дотриманням підрядною організацією проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контроль за якістю та обсягами робіт, передбаченими у затвердженій замовником проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу в ДП „Укрдержбудекспертизі", а Замовник зобов'язується оплатити послуги на умовах передбачених цим Договором.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Договору вартість здійснення технічного нагляду за об'єктом будівництва є складовою частиною загальної вартості об'єкту будівництва „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська область. Шифр - Д-2/280-2" та входить до зведеного кошторисного розрахунку по об'єкту. Вартість Договору визначена сторонами згідно Протоколу погодження договірної ціни (Додаток №1 до Договору №108/17) на підставі наданого кошторису витрат (Додаток №2 до Договору №108/17), виходячи із звичайної ціни по главам 1-9 будівельно-монтажних робіт - витрати Замовника на утримання технічного нагляду не перевищує 2,5 % та на 2017 рік складає 21 815 грн. 01 коп., у тому числі єдиний податок 5%.
Згідно з п. 3.1 Договору технічний нагляд Виконавцем здійснюється протягом всього строку виконання підрядних робіт на об'єкті будівництва відповідно до узгодженого плану - графіка виконання технічного нагляду (Додаток № 3).
Згідно ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Положеннями пункту 4.2 Договору визначені обов'язки Виконавця, в силу яких він: здійснює технічний нагляд за веденням підрядних робіт, монтажу обладнання та пусконалагоджувальних робіт та їх відповідністю із затвердженою замовником проектно-кошторисною документацією та вимогами Державних будівельних норм, про що робить записи у Загальному журналі робіт (відповідно ДБН А.3.1-5:20ЇХ), який ведеться на об'єкті будівництва; підтверджує підряднику обсяги виконаних робіт, згідно затвердженої замовником проектно-кошторисної документації, підписує та скріплює печаткою погоджує форму КБ-2в; проводить перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт затвердженої замовником проектно-кошторисній документації та нормативним вимогам; додержання встановленої проектом технології підрядних робіт; правильності та своєчасне внесення замовником, проектними та будівельно-монтажними організаціями в робочу документацію усіх змін до проекту; виконання підрядником (субпідрядником) вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, Державного архітектурно- будівельного контролю та Державного нагляду; правильності ведення загального та спеціального журналів робіт, в яких зазначаються недоліки, недоробки, дефекти та інші порушення правил ведення підрядних робіт; проводить разом з підрядником (субпідрядником) огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів; повідомляє підряднику (субпідряднику) про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформлює акти робіт, виконаних з недоліками.
Відповідно до п. 4.2.10 Договору у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час виконання підрядних робіт, та відмови підрядника або субпідрядника їх усунути виконавець зупиняє подальшому виконання будівельно-монтажних робіт та повідомляє про це замовника для вжиття заходів відповідно до законодавства України.
Згідно до п. 6.2. Договору у разі невідповідності обсягів та/або вартості виконаних робіт вимогам проектно-кошторисної документації, сертифікованих матеріалів тощо, що не були виявлені в ході технічного нагляду, Виконавець сплачує замовнику штраф у розмірі 1% від вартості неякісно виконаних та прийнятих технічним наглядом робіт.
За матеріалами справи судом встановлено, що підрядні роботи, за якими відповідачем здійснювався технічний нагляд, виконувались ТОВ „ЛІНККОР" на підставі укладеного між товариством та Південним ТКЕУ договору генерального підряду № 49/17 від 14.09.2017р. про закупівлю робіт з будівництва будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д-2/280-2. Договірна ціна будівництва об'єкту визначена п. 3.1 договору № 49/17 від 14.09.2017р. та становить 33 177 777 грн.77 коп. Умовами зазначеного договору передбачено виконання робіт з будівництва казарми впродовж 2017-2018 років згідно графіку виконання робіт, що є додатком № 2 до договору № 49/17 від 14.09.2017р. Вартість робіт, доручених підрядній організації до виконання на 2017 рік, становить 20 326 809 грн.76 коп. (п. 3.4 договору № 49/17 від 14.09.2017р. в редакції додаткової угоди № 3 від 19.12.2017р.).
Приймання виконаних ТОВ „ЛІНККОР" будівельних робіт здійснювалось згідно вимог законодавства у сфері будівництва за актами приймання виконаних робіт (форма КБ-2в), погоджених ФОП Лелет Т.Ю. відповідно до умов Договору як інженером технічного нагляду, та довідками про вартість виконаних робіт та витрат (форма КБ-3). Загальна вартість робіт, виконаних ТОВ „ЛІНККОР" у 2017 році, обсяг та відповідність проектно-кошторисній документації яких підтверджено технічним наглядом, прийнятих та оплачених Замовником, становить 20 326 809 грн.76 коп.
При цьому, здійснення ФОП Лелет Т.Ю. технічного нагляду по об'єкту „Будівництво будівлі казарми у військовому містечку Дачне-2, с. Дачне, Одеська обл. Шифр - Д- 2/280-2" згідно Договору підтверджено також Актом № 1 здійснення технічного нагляду від 20.12.2017р. та оплачене Південним ТКЕУ у повному обсязі у сумі 21 815 грн. 01 коп. , що підтверджується платіжним дорученням № 379 від 20.12.2017р.
Судом також встановлено, що в ході проведення у 2018 році Південним офісом Державної аудиторської служби України ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Південного ТКЕУ за період з 01.06.2015р. по 31.01.2018р. (Акт ревізії від 22.06.2018р. №08-11/32), перевіркою фактичних обсягів виконаних ТОВ „ЛІНККОР" у 2017р. робіт за договором генерального підряду від 14.09.2017р. № 49/17, перевіркою правильності розрахунків, застосування одиничних розцінок та проведеними контрольними обмірами і обстеженнями робіт, відображених в актах форми КБ-2в, встановлено невідповідність обсягів робіт, які відображені в актах форми КБ-2в , у порівнянні з фактично виконаними, за рахунок якої, на порушення вимог п. 6.4.4.1 „Правил визначення вартості будівництва" ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, безпідставно завищена вартість виконаних підрядною організацією у 2017 році робіт на суму 10 459 169 грн. 15 коп. (з ПДВ) за відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт, а саме: по акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 2 за жовтень 2017 року на суму 1 513 304 грн. 41 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду ОСОБА_5 завищено вартість робіт на суму 47 747 грн. 08 коп.; по акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 3 за жовтень 2017 року на суму 2 006 599 грн. 22 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду ОСОБА_5 завищено вартість робіт на суму 47 073 грн. 96 коп.; згідно акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 1 за грудень 2017 року на суму 3 388 523 грн. 05 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.) завищено вартість робіт на суму 25 307 грн. 80 коп.; згідно акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 2-1 за грудень 2017 року на суму 4 740 000 грн. 00 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.) завищено вартість робіт на суму 3 295 696 грн. 23 коп.; згідно акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 2-2 за грудень 2017 року на суму 2 515 965 грн. 76 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.) завищено вартість робіт на суму 2 515 965 грн. 76 коп.; згідно акту приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № 3 за грудень 2017 року на суму 4 527 378 грн. 31 коп. (обсяги підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.) завищено вартість робіт на суму 4 527 378 грн. 31 коп.
Позивач під час розгляду справи було пояснено, що зазначена фактична перевірка була проведена за вимогою органу державного фінансового контролю відповідно до п. 16 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550 та виявлені невідповідності в подальшому були усунені підрядною організацією, що оформлено актами приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) № б/н за червень 2018 року на суму 4 121 503 грн. 76 коп., № б/н за червень 2018р. на суму 1 703 884 грн. 31 коп., № 3 за липень 2018 року на суму 3 521 726 грн. 71 коп. та № б/н за серпень 2018 року на суму 1 112 054 грн. 37 коп., а всього на суму 10 459 169 грн. 00 коп. При цьому, обсяги робіт, виконаних на відшкодування виявлених завищень, підтверджені інженером технічного нагляду Лелет Т.Ю.
За приписами ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до статті 11 Закону України „Про архітектурну діяльність" під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється технічний нагляд, який забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення технічного нагляду установлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 11 Закону).
Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. № 903 визначено, що особи, які здійснюють технічний нагляд: проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно- монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Приймаючи до уваги наявність невідповідності обсягів виконаних ТОВ „ЛІНККОР" робіт вимогам проектно-кошторисної документації, що не була виявлена в ході технічного нагляду, на думку суду, наявні підстави для застосування до ФОП Лелета Т.Ю. передбачених п. 6.2 Договору штрафних санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1% від вартості неякісно виконаних та прийнятих технічним наглядом робіт, тобто у сумі 103 643 грн.48 коп. з розрахунку:10 364 348,10 х 1% = 103 643 грн. 48 коп.
Відповідно до ч.1 ст. 233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу; якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
У ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України також встановлено, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
З огляду на вищевикладене, враховуючи надані в ході розгляду справи представником відповідача пояснення, а також, відсутність доказів щодо спричинених позивачу збитків, а також враховуючи, що Лелет Т.Ю. на своєму утриманні має двох дітей: малолітню доньку ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ІНФОРМАЦІЯ_2, господарський суд вважає за можливе зменшити розмір нарахованого штрафу відповідачу - ФОП Лелет Т.Ю. до 10% від заявленого до стягнення штрафу, що становить 10 364 грн. 35 коп., у зв'язку з чим позовні вимоги задовольняються судом частково.
Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління до Фізичної особи-підприємця Лелет Тараса Юрійовича про стягнення штрафу - задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Лелет Тараса Юрійовича (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) на користь Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління (65058, м. Одеса. вул. Армійська, б. 18, код ЄДРПОУ - 24981994) штраф у розмірі 10 364 (десять тисяч триста шістдесят) грн. 35 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
3.В решті позову - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили .
Повне рішення складено 26 березня 2019 р.
Суддя Н.В. Рога