
Справа № 311/1022/19
Провадження № 3/311/197/2019
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.03.2019 м. Василівка
21 березня 2019 року Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ГР №423597 від 08 лютого 2019 року), який надійшов з Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, не працюючої, має на утриманні малолітню доньку – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованої та фактично мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1,
за ч.1 ст.184 КпАП України,
В С Т А Н О В И В :
15 березня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області з Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР №423597 від 08 лютого 2019 року, складений інспектором ЮП Дніпрорудненського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3, та в якому зазначається про те, що 08.02.2019 року о 13-00 годині, ОСОБА_1 покинула на співмешканця свою малолітню доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, умови мешкання дитини не відповідають санітарним нормам, квартира за місцем мешкання у занедбаному стані, відсутня їжа, згідно акту обстеження від 08.02.2019 року та своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, вважаю, що складений відносно ОСОБА_1 матеріал про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП підлягає поверненню до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області для належного оформлення, оскільки при складанні інспектором ювенальної превенції протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд порушень КУпАП.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом., що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст.283 КУпАП у постанові про адміністративне правопорушення належить вказувати відомості про особу, щодо якої розглядається справа.
Під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення не відображено даних, які характеризують особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, не долучено повних достовірних даних, наданих за місцем її фактичного проживання, роботи, навчання (у разі їх наявності), відсутні відомості про перебування ОСОБА_1 на обліку у вузьких спеціалістів медичних закладів, також матеріали справи не містять документальних підтверджень матеріального стану цієї особи, не з’ясовано у повному обсязі та не долучено відомостей про наявність у останньої постійного місця роботи та відповідно, розміру доходів (заробітної плати), наявність інших джерел прибутку, отримання пенсії, пособій, соціальних виплат, тощо, а також повних даних про сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про наявність на її утриманні неповнолітніх та/або непрацездатних осіб та кого саме, а також достовірних відомостей про те, чи притягувалася ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності, у тому числі за вчинення аналогічних правопорушень, з долученням до матеріалу завірених копій процесуальних рішень.
Відповідно до приписів ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, а також іншими документами.
У складеному протоколі чітко не зазначено в чому саме виразилося ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов’язків, не наведено норму чинного законодавства, якою саме передбачено дотримання та належне виконання покладених на неї обов’язків щодо виховання та/або навчання, чи утримання (умов проживання) неповнолітніх (малолітніх) дітей, які перебувають під її опікою та до яких саме певних негативних наслідків призвело вчинене ОСОБА_1 правопорушення та в чому вони виразилися, також не зазначено суб’єктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви та мета вчинення правопорушення, не конкретизовано суть вчиненого правопорушення як закінчений склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Крім того, уповноваженою особою під час складання адміністративного протоколу не враховано, що диспозиція ч.1 статті 184 КУпАП є бланкетною, тому в порушення вимог ст.256 КУпАП з незрозумілих причин у протоколі не зазначено правові норми сімейного законодавства України, які було порушено особою, щодо якої його складено.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП. Також у складеному протоколі не відображено жодних свідків-очевидців (сусідів, які мешкають поруч з ОСОБА_1В.), родичі ОСОБА_1 за обставинами подій, які безпосередньо інкримінуються ОСОБА_1
За змістом ст.150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я своїх дітей. Цей обов'язок батьків полягає у забезпеченні батьками дітям, зокрема сприятливих умов життєдіяльності, тобто такого стану середовища життєдіяльності, при якому відсутній будь-який шкідливий вплив його факторів на здоров'я дитини; здійсненні заходів, спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я дітей.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення чітко не зазначені обставини правопорушення, та зміст складеного протоколу є неконкретним, зокрема: в протоколі не зазначено об’єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП України, склад інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення викладений у протоколі формально, не зазначено у складеному протоколі, до яких саме наслідків призвело нестворення належних умов проживання малолітньої дитини та не викладено в чому саме полягає умисел матері ОСОБА_1
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє документальне підтвердження проведення бесіди з ОСОБА_1, на підтвердження фактів ухилення від виконання батьківських обов’язків по відношенню до малолітньої доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено ОСОБА_3 про відвідування сімї\особи, за підписом інспектора ЮП Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3, проте зазначений документ не містить підпису та підпису (пояснень) особи, стосовно якої складено зазначений ОСОБА_3 від 08.02.2019 року.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено фотоілюстраційні таблиці, які не містять жодних пояснювальних написів з розшифруванням яке саме приміщення відображено на фотознімку та за якою адресою, та на підтвердження яких саме подій за інкримінованим ОСОБА_1 правопорушенням.
Верховним Судом України у п.24 постанови Пленуму від 23 грудня 2005 року №14 роз’яснено, що правильною є практика тих суддів, яка вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи неповноту складання вказаного адміністративного матеріалу та наявність суттєвих недоліків та протиріч, які виявляють матеріали справи порівняно зі складеним протоколом відносно ОСОБА_1 при оформленні у повному обсязі матеріалів справи про адміністративне правопорушення та з урахуванням тих обставин, що виявлена неповнота не може бути усунена безпосередньо в суді під час судового розгляду справи, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню органу, що його склав, а саме до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 184 ч.1, 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_4