
Справа № 311/1024/19
Провадження № 3/311/198/2019
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.03.2019 м. Василівка
25 березня 2019 року Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол ГР № 423608 від 15 лютого 2019 року), який надійшов з Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, не працюючої, зареєстрованої та фактично мешкаючої за адресою: вул.Українська буд.82 с.Мала Білоезрка Василівського району Запорізької області, ІПН – НОМЕР_1,
за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
15 березня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області з Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР № 423608 від 15 лютого 2019 року, складений начальником СВ Дніпрорудненського ВПА Василівського ВП ГУНП в Запорізькій області капітаном поліції ОСОБА_2, та в якому зазначається про те, що був виявлено факт ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов’язків по відношенню до дитини, так як її неповнолітній син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 мешкає разом з нею з 14.01.2018 року, не відвідує КЗ «Василівська спеціалізована загальноосвітня школа інтернат» до цього мав чисельні пропуски, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з?явилася, про день а час судового розгляду повідомлялася судом своєчасно та належним чином, у встановленому законом порядку, проте про причини неявки суду не повідомлено.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вважаю, що складений матеріал про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП підлягає поверненню до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області для належного оформлення, оскільки при складанні інспектором протоколу про адміністративне правопорушення допущено ряд порушень КУпАП.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, в тому числі в ході складення протоколу, збору необхідних доказів, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом., що зобов'язує працівників поліції належно виясняти необхідні для притягнення особи до відповідальності обставини, збирати про це докази.
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст.283 КУпАП у постанові про адміністративне правопорушення належить вказувати відомості про особу, щодо якої розглядається справа.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку ст.278 КУпАП судом встановлено ряд недоліків, які перешкоджають розгляду адміністративного матеріалу по суті, а саме: наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення не містить: повних та належних анкетних даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: у складеному протоколі про адміністративне правопорушення не відображено даних про сімейних та матеріальних стан останньої, не долучено до матеріалів справи відомостей про наявність у ОСОБА_1 постійного місця роботи та відповідно, розміру щомісячних доходів, наявність інших джерел прибутку, перебування на обліку в центрі зайнятості, отримання пенсії, пособій, тощо, а також повних даних про сімейний стан особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про наявність на її утриманні неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб та кого саме.
Також, ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення за ч.2 ст.184 КУпАП, яка передбачає повторність притягнення протягом року ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП.
До матеріалів справи долучено постанову від 15.03.2018 року про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, та відповідно до винесеної заступником Дніпрорудненського ВП Василівського ВП ОСОБА_4 постанови, на ОСОБА_1І накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51,00 гривні. Проте, за визначеною положеннями КУпАП підвідомчістю справ, органи Національної поліції не відносяться до органу, уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.184 КУпАП, згідно приписів ч.1 ст.222 КУпАП.
Крім того, у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення чітко не зазначено в чому саме виразилося ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов’язків, взагалі не наведено норму чинного законодавства, якою саме передбачено дотримання та належне виконання покладених на неї обов’язків щодо виховання та/або навчання, чи утримання (умов проживання) неповнолітніх (малолітніх) дітей, які перебувають під її опікою та до яких саме певних негативних наслідків призвело вчинене ОСОБА_1 правопорушення та в чому вони виразилися, також не зазначено суб’єктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви та мета вчинення правопорушення, не конкретизовано суть вчиненого правопорушення як закінчений склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст.251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП. Також у складеному протоколі не відображено свідків-очевидців подій за обставинами, які інкримінуються ОСОБА_1
За змістом ст.150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я своїх дітей. Цей обов'язок батьків полягає у забезпеченні батьками дітям, зокрема сприятливих умов життєдіяльності, тобто такого стану середовища життєдіяльності, при якому відсутній будь-який шкідливий вплив його факторів на здоров'я дитини; здійсненні заходів, спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я дітей.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення чітко не зазначені обставини правопорушення, та зміст складеного протоколу є неконкретним, зокрема: в протоколі не зазначено об’єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП України, склад інкримінованого ОСОБА_1. правопорушення викладений у протоколі формально, не зазначено дату вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, в порушення вимог ст.256 КУпАП, та у складеному протоколі відсутній період, з якого саме часу малолітній ОСОБА_3 не відвідує навчальний заклад без поважних причин, що має суттєве значення, враховуючи наявність постанови від 15.03.2018 року про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення, передбачене ст.184 КУпАП.
Крім того, уповноваженою особою під час складання адміністративного протоколу не враховано, що диспозиція ч.2 статті 184 КУпАП є бланкетною, тому в порушення вимог ст.256 КУпАП з незрозумілих причин у протоколі не зазначено правові норми сімейного законодавства України, які було порушено особою, щодо якої його складено.
Верховним Судом України у п.24 постанови Пленуму від 23 грудня 2005 року №14 роз’яснено, що правильною є практика тих суддів, яка вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи неповноту складання матеріалів у справі та наявність суттєвих недоліків по оформленню матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП та з урахуванням тих обставин, що виявлена неповнота не може бути усунена безпосередньо в суді, тому, з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із Законом, суд приходить до висновку про повернення протоколу про адміністративне правопорушення до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що адміністративний протокол складений неналежним чином, а тому підлягає поверненню органу, що його склав.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 184 ч.2, 256, 278, 283, 284 КпАП України, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Дніпрорудненського ВП Василівського відділу поліції Головного управління національної поліції у Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_5