Рішення № 80693508, 21.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
620/327/19
Номер документу
80693508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/327/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - Кашуби М.О.,

представника відповідача - Городник Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування припису,

У С Т А Н О В И В:

Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (далі - Управління) 30.01.2019 звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (далі - ДЕІ у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправним та скасувати припис від 07.12.2018 №25/06, складений відповідачем.

Свої вимоги мотивує тим, що в оскаржуваному приписі ДЕІ у Чернігівській області зобов'язує призупинити проведення робіт по вирубці дерев з діаметрами на висоті грудей більше 8 см в смузі відведення автомобільної дороги О252116 Черниш-Клочків до отримання спеціального дозволу. Однак, позивачем самостійно чи із залученням субпідрядних організацій, роботи на вищевказаній ділянці дороги не проводились; лісорубний квиток на право виконання робіт з видалення зелених насаджень іншим організаціям, підприємствам, установам чи фізичним особам не видавався. За наведених обставин вважає, що Управління не причетне до незаконної вирубки дерев та насаджень у вищевказаній смузі відведення автомобільної дороги загального користування місцевого значення.

Ухвалою судді від 07.02.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, надав відзив та пояснив, що під час рейду-перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі збереження рослинного та тваринного світу, природно-заповідного фонду на території Чернігівської області було виявлено, що вздовж автомобільної дороги Черниш-Клочків О252116 ведуться роботи із благоустрою території у смузі дороги. Під час перевірки на вказаній ділянці знаходився провідний інженер відділу технічного контролю автомобільних доріг Управління, який не мав відповідних документів на проведення робіт (лісорубного квитка), що є порушенням статті 10 Закону України «Про рослинний світ», статті 69 Лісового кодексу України. У зв'язку з наведеним позивачу було виписано оскаржуваний припис.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог має бути відмовлено, з таких підстав.

Судом встановлено, що на виконання плану роботи ДЕІ у Чернігівській області на 2018 рік відповідачем видано наказ від 03.12.2018 №711 та направлення №711 (а.с. 34, 35, 36-37).

На підставі вказаних документів, відповідності до статей 16, 19 Конституції України, статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області, посадовими особами ДЕІ у Чернігівській області 04.12.2018 проведено рейдову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі збереження рослинного та тваринного світу, природно-заповідного фонду на території Чернігівської області.

Під час перевірки було виявлено, що вздовж автомобільної дороги Черниш-Клочків О252116, від повороту із автодороги Чернігів-Городня у бік села Клочків, ведуться роботи із благоустрою території у смузі дороги. На вказаній ділянці знаходився провідний інженер відділу технічного контролю автомобільних доріг Управління західного регіону ОСОБА_4, яким пред'явлені документи, що посвідчують особу та припис №015 від 21.11.2018 (а.с. 42) про виконання робіт з ліквідації стихійних насаджень згідно вимог ДСТУ 3587-97 вздовж а/д О252116 Черниш-Клочків. Лісорубного квитка пред'явлено не було.

У зв'язку з наведеним, перевіряючими складено акт рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства від 04.12.2018 №48/06 (з додатками), у якому зафіксовано порушення Управлінням вимог статті 10 Закону України «Про рослинний світ», статті 69 Лісового кодексу України, а саме: зрубування дерев, діаметр яких перевищує 8 см на рівні 1,3 м від землі. Від підпису вказаного акту ОСОБА_4 відмовився. Також Комісією проведено заміри діаметрів пнів зрубаних дерев стрічкою металевою Р5УЗК ДСТУ 4179-2003 (ГОСТ 7502-98). Результати замірів відображені у польовій переліковій відомості пнів від 04.12.2018 (а.с. 38-40).

Крім того, 04.12.2018 ДЕІ у Чернігівській області складено протокол про адміністративне правопорушення №000876 щодо ОСОБА_4, у якому останній надав пояснення, зазначивши, що під час здійснення вирубки дерев керувався технічними документами: «ДСТУ - вимоги до транспортно-експлуатаційного стану автомобільних доріг». За наслідками розгляду зазначеного протоколу, постановою про накладення адміністративного стягнення від 13.12.2018 №91/06, вказаного громадянина визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 65-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170,00 грн., який ним оплачений у повному обсязі згідно квитанції від 13.12.2018 №38 (а.с. 43, 44, 45).

Відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Положення про ДЕІ у Чернігівській області, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки 04.12.2018, відповідачем Управлінню винесено припис №25/06, яким приписано забезпечити призупинення проведення робіт по вирубці дерев з діаметрами на висоті грудей більше 8 см в смузі відведення автомобільної дороги О252116 Черниш-Клочків на території Чернігівського району до отримання спеціального дозволу на рубку дерев - лісорубного квитка (а.с. 41).

Управлінням розглянуто припис та листами від 12.12.2018 №08-06/4032 і від 02.01.2019 №08-06/3 повідомлено ДЕІ у Чернігівській області, що проведення робіт по вирубці дерев на вищезазначеній смузі відведення автомобільної дороги не планувалось та дозволи на проведення такого виду робіт Управлінням не надавались. Враховуючи зазначене, позивач просив скасувати винесений припис (а.с. 11, 12).

Оскільки ДЕІ у Чернігівській області самостійно не скасувала, Управління звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до покладених на Інспекцію завдань, визначених Положенням про державну екологічну інспекцію у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 22.11.2018 №249, вона здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; використання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень та інше (а.с. 30-33).

Відповідно до статті 1 Закону України від 25.06.1991 №1264-ХІІ «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон №1264) завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси (стаття 5 Закону №1264).

Відповідно до статті 20-2 Закону №1264 до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, у тому числі, про охорону, утримання і використання зелених насаджень; про використання, охорону і відтворення рослинного світу.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Статтею 7 Закону №877-V передбачено, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Таким чином, з аналізу наведених нормативно-правових актів вбачається, що Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, як територіальний орган Державної екологічної інспекції України, що є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, у тому числі, шляхом проведення перевірок.

У відповідності до статті 9 Закону України «Про автомобільні дороги», зелені насадження є складовою автомобільних доріг загального користування.

Статтею 48 цього Закону визначено, що захист зелених насаджень повинен здійснюватися згідно з природоохоронним законодавством.

Суд звертає увагу, що відповідно до розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 01.08.2016 №424 (зі змінами, внесеними розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 28.08.2016 №581) (а.с. 70-94), автомобільна дорога О252116 Черниш-Клочків є автомобільною дорогою загального користування місцевого значення.

Згідно розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 06.12.2017 №648 «Про передачу об'єктів права державної власності», вказана дорога прийнята з 01.01.2018 зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України до сфери управління (в оперативне управління) Чернігівської обласної державної адміністрації (з балансу Служби автомобільних доріг у Чернігівській області на баланс до Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації) (Додаток № 2 до розпорядження) (а.с. 48, 64-69, 96).

Відповідно до пункту 4 Положення про Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 03.04.2018 №183, відповідно до визначених галузевих повноважень основними завданнями Управління є, зокрема, організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд.

Таким чином, саме на Управління покладено обов'язок забезпечення охорони та утримання зелених насаджень на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення О252116 Черниш-Клочків.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, на підставі виданого Управлінням припису від 21.11.2018 №015 (а.с. 42), у присутності провідного інженеру відділу технічного контролю автомобільних доріг Управління західного регіону ОСОБА_4, вздовж автомобільної дороги Черниш-Клочків О252116 велися роботи із благоустрою території у смузі дороги, шляхом зрубування дерев, діаметр яких перевищує 8 см на рівні 1,3 м від землі.

У свою чергу, відповідно до статті 69 Лісового кодексу України, статті 10 Закону України «Про рослинний світ», вирубка зелених насаджень, які віднесені до рослинних ресурсів місцевого значення, повинна проводиться в порядку спеціального використання природних ресурсів платно за дозволом, форма якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 6.3 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 №9, дозвіл на проведення рубки оформляється лісорубним квитком.

Однак, незважаючи на зазначені вимоги чинного законодавства України, вирубування дерев вздовж автомобільної дороги Черниш-Клочків О252116 відбувалось за відсутності належним чином оформленого лісорубного квитка, що є порушенням вимог природоохоронного законодавства, та зафіксовано у акті перевірки від 04.12.2018 №48/06.

Відповідно до частин 6-7 статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до пункту «е» статті 20-2 Закону №1264 до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням.

Враховуючи наведене, надані повноваження та виявлені порушення, суд вважає, що ДЕІ у Чернігівській області правомірно винесло Управлінню припис від 07.12.2018 №25/06, яким приписано призупинити проведення робіт по вирубці дерев з діаметрами на висоті грудей більше 8 см у смузі відведення автомобільної дороги О252116 Черниш-Клочків на території Чернігівського району до отримання спеціального дозволу на рубку дерев - лісорубного квитка.

При цьому, суд критично ставиться до доводів позивача, що Управління не має відношення до вирубки дерев у смузі відведення автомобільної дороги О252116 Черниш-Клочків, враховуючи таке.

По-перше, вказана автомобільна дорога передана на баланс до Управління та саме на нього, згідно Положення №183, покладено обов'язок щодо організації утримання дороги.

По-друге, вирубка дерев здійснювалась у робочий день і час, на підставі виданого посадовою особою Управління припису від 21.11.2018 №015 (провідного інженера відділу технічного контролю автомобільних доріг УКБ Чернігівської ОДА західного регіону ОСОБА_4.), та у присутності останнього.

На підставі аналізу наведеного, суд вважає, що ДЕІ у Чернігівській області обґрунтовано встановила суб'єкт, причетний до вирубки дерев на автомобільній дорозі О252116.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи та дослідивши норми права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд вважає, що ДЕІ у Чернігівській області виносячи припис від 07.12.2018 №25/06 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством України, тому Управлінню у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Управлінню капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04014246, вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000) до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 38053846, вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14000) про визнання протиправним та скасування припису - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 26 березня 2019 року.

Суддя С.В. Бородавкіна