Рішення № 80693171, 26.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
440/508/19
Номер документу
80693171
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/508/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

08 лютого 2019 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), де з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, де просить :

- визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби;

- зобов'язати провести з дня призначення пенсії, з 29.12.2017, перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці служби: щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60 % в сумі 131 144,07 грн; грошової допомоги на оздоровлення в сумі 18 802 грн та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в сумі 9 401 грн, грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби в сумі 1760 грн з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час; з виплатою перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром.

В обгрунтування позовних вимог посилався на те, що позивачу з 29.12.2017 призначена пенсія, однак, до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, не було включено додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримав за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, щомісячна додаткова грошовова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби. У зв'язку з отриманням довідки №6 від 02.01.2018, виданої Військовою частиною А1113, про суми додаткових видів грошового забезпечення, отриманих позивачем за останні 24 місяці перед звільненням, останній звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, протиправно, на думку позивача, відмовило у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.03.2019 від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, де з урахуванням первісно заявлених вимог, просив також визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби та зобов'язати провести з дня призначення пенсії, з 29.12.2017, перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці служби: грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час; з виплатою перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром (а.с. 48).

В обґрунтування надано доповідь т.в.о. командира військової частини А1113 від 22.02.2019, яка надана відповідно до адвокатського запиту від 21.01.2019 № 03/19 щодо відомостей, які стосуються колишнього військовослужбовця військової частини А1113 ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, та за змістом якої позивач, зокрема, у серпні отримав грошову винагороду за тривалість безперервної військової служби в розмірі 1 760,00 грн (сплачено ЄСВ в розмірі 378,20 грн).

Керуючись нормами 1, 6, 7 статті 47 Кодексу України, суд прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог.

05.03.2019 до суду надійшов відзив відповідача на позов (а.с. 74-77), у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що розмір пенсії обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки ті виплати, які носять постійний характер та мають виплачуватись щомісячно. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців, а тому не можуть включатися до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. Крім того, грошова винагорода у розмірі 60 % не належить до жодного з додаткових видів грошового забезпечення, передбачених статтями 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Посилався на необхідність застосування вимоги частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), у зв'язку із пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду.

12.03.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив, де підтримуючи обґрунтування, наведені в позовній заяві, зазначив, що аналіз статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та щомісячна додаткова грошова винагорода, з яких було сплачено ЄСВ, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Зокрема, наведене узгоджується із правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі № 21-70а-15.

За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до витягу із наказу Командувача Військово - Морських Сил Збройних Сил України № 216 від 18.12.2017 звільнено з військової служби у запас за станом за пунктом «б» (за станом здоров'я) капітана 2 рангу ОСОБА_1, начальника наково - дослідного відділу (проблем протидевирсійної та антитерористичної діяльності) - заступника начальника науково - дослідного управління (проблем охорони морських баз та узбережжя) науково - дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум» (а.с. 73).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, якому призначена пенсія по інвалідності згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що відповідачем не заперечується (а.с. 66).

За змістом матеріалів справи пенсія по інвалідності позивачу призначена з 27.12.2017 (а.с. 66), обрахунок якої здійснено на підставі довідки від 02.01.2018 № 5 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії (а.с. 70), виданої Військовою частиною А1113, на загальну суму додаткових видів грошового забезпечення 171 279,50 грн.

У вищезазначену довідку було включено основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія (надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія).

11.12.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, де просив провести перерахунок пенсії з моменту її призначення з урахуванням грошової винагороди в розмірі 60 % в сумі 131 144,07 грн; грошової допомоги на оздоровлення в сумі 18 802 грн та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в сумі 9 401 грн з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час; з виплатою перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром. В обґрунтування зазначав, що органом Пенсійного фонду при обрахуванні пенсії помилково не враховано вказані види грошового забезпечення, що отримувалися заявником упродовж 2016 -2017 років та з яких відраховувалося обов'язкові виплати (а.с. 37).

Разом із з'явою позивачем подано довідку від 02.01.2018 № 6 про нараховане грошове забезпечення, видану Військовою частиною А1113 (а.с. 62).

За результатами розгляду звернення позивача від 11.12.2018 ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 20.12.2018 № 1811/К-03 повідомило ОСОБА_1 про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». До того ж, оскільки за період з 01.02.2018 по 20.12.2018 від уповноваженого органу не надходила інформація про скасування попередньої довідки чи її уточнення, то відсутні законні підстави для перегляду пенсії на підставі довідки від 02.01.2018 № 6 (а.с. 64-65).

Не погоджуючись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та вважаючи своє право на проведення перерахунку пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; надалі по тексту- Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 , 3 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (надалі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Наведене узгоджується із правовим висновком, висловленим в постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, якою відступлено від правого висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2018 у справі № 21-70а15.

При цьому, суд зазначає, що зазначеною постановою від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 відступлено від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 286/2987/16-а.

Згідно із ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином суд враховує висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/.

За змістом довідки від 02.01.2018 № 6 про нараховане грошове забезпечення, виданої військової частиною А1113, позивачу було нараховано та виплачено (що не заперечується позивачем) грошову допомогу на оздоровлення в сумі 9 401,00 грн на підставі наказу командира від 25.07.2016 № 133, в сумі 9 401,00 на підставі наказу командира від 21.07.2017 № 135, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань в сумі 1000,00 грн на підставі наказу командира від 30.10.2017 № 191, в сумі 8 401,00 грн на підставі наказу командира від 21.12.2017 № 226 (а.с. 26а).

Вказані суми грошової допомоги, в тому числі винагорода за тривалість безперервної військової служби, не є щомісячними або такими, що виплачується раз на місяць, та вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Отже, оскільки у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби, то відповідачем правомірно відмовлено у перерахунку пенсії позивача із включенням вказаних додаткових видів грошового забезпечення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія.

А тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби та зобов'язання провести з дня призначення пенсії, з 29.12.2017, перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці служби грошової допомоги на оздоровлення в сумі 18 802 грн та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в сумі 9 401 грн, грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час; з виплатою перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовну вимогу про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та

зобов'язання провести з дня призначення пенсії, з 29.12.2017, перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці служби: щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60 % в сумі 131 144,07 грн з виплатою перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром, суд приходить до таких висновків.

Так, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок проведення перерахунку). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 вказаного порядку, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом .

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 № 3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Враховуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.

Таким чином надана позивачем заява від 11.12.2018 на проведення перерахунку пенсії з доданими до неї документами (довідка про нараховане грошове забезпечення від 02.01.2018 № 6, видана військовою частиною А 1113) відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, є додатковим документом, яке є підставою для проведення перерахунку пенсії.

Як встановлено судом, до довідки від 02.01.2018 № 5 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка була надана позивачу військовою частиною А1113 для призначення пенсії, не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60 %,

При цьому за змістом довідки про нараховане грошове забезпечення від 02.01.2018 № 6, видана військовою частиною А 1113, позивачу за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року було нараховано та виплачено щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60 %, яка виплачувалась позивачу щомісячно та мала систематичний характер.

Враховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з довідкою від 02.01.2018 № 6 щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60 % від посадового окладу в загальному розмірі 131 144,07 грн, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок (а.с. 55), має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу 29.12.2017 року пенсія підлягає перерахунку.

У зв'язку із чим суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 29.12.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02.01.2018 № 6, виданої Військовою частиною А 1113, із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (в сумі 131 144, 07 грн) за урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи, що права позивача у частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду цієї справи не порушені, оскільки перерахунок та виплату пенсії не проведено, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Щодо посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовом суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи, що про порушення свого права на проведення перерахунку та виплату пенсії позивач дізнався з листа відповідача вих. 1811/К-03 від 20.12.2018 та з позовом до суду звернувся 08.02.2019 згідно відмітки вхідної кореспонденції суду (а.с. 4), суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України.

За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область,36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 29.12.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 02.01.2018 № 6, виданої Військовою частиною А 1113, із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди (в сумі 131 144, 07 грн) за урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Л.О. Єресько