
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2019 року справа № 1140/2795/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) у м.Кропивницький адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго» (далі – Товариство) до Управління Держпраці у Кіровоградській області (далі – Управління) (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1) про визнання протиправною та скасування постанови стосовно накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з заявою до відповідача про визнання протиправною та скасування постанови від 17 жовтня 2018 року стосовно накладення штрафу у сумі 37230 грн.
У заяві Товариство зазначає, що правомірно звільнило третю особу з роботи, оскільки працівник уклав контракт про проходження військової служби.
Стверджує, що контракт укладено по завершенню особливого періоду, а працівник не призивався на військову службу за мобілізацією.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.28-33).
Пояснило, що ОСОБА_1 після укладення контракту про проходження військової служби у особливий період звільнено з роботи у Товаристві, що заборонено діючим законодавством.
Третя особа не виявила жодного відношення до позову, будучи належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи (а.с.77).
Ухвалою суду від 19 березня 2019 року прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.84).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, наказом Товариство від 01 березня 2010 року ОСОБА_1 призначено на посаду охоронця (а.с.14-16).
06 серпня 2018 року третя особа і Міністерство оборони України уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком на 5 років (а.с.17-18).
ОСОБА_1 погодився проходити військову службу протягом строку дії контракту, а в разі настання особливого періоду – понад цей строк.
Третя особа приступила до виконання обов’язків військової служби з 17 серпня 2018 року (а.с.9).
31 серпня 2018 року позивач прийняв розпорядження про звільнення третьої особи на підставі пункту 3 частини 1 статті 36 КЗпП України (а.с.20).
06 вересня 2019 року до Управління надійшла скарга ОСОБА_2 про незаконне звільнення з роботи (а.с.34).
Інспекційне відвідування Товариства відповідач провів у період з 24 по 25 вересня 2019 року (а.с.35-36).
Інспектори зробили висновок, що позивач порушив приписи частини 3 статті 119 КЗпП України (а.с.14-16).
17 жовтня 2019 року керівник Управління погодився з таким висновком і наклав на Товариство штраф у сумі 37230 грн. відповідно до приписів частини 2 статті 265 КЗпП України (а.с.13).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, ОСОБА_1 уклав контракт про проходження військової служби за відсутності Указу Президента України про мобілізацію.
Отже, його волевиявлення є вільним.
Приписами частини 3 статті 119 КЗпП України встановлено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Таким чином, за особою, яка прийнята на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду, зберігається робоче місце.
Ця гарантія поширює свою дію не тільки на призов під час мобілізації.
Вирішуючи позов, суду треба дати відповідь: чи діє в державі особливий період?
Приписами частини 1 статті 1 «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» (далі – ОСОБА_3) встановлено, що особливий період – період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про оборону України» (далі – ОСОБА_3 2) визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
ОСОБА_3, ні ОСОБА_3 2 не містять норми права, яка б чітко вказала дату чи подію, з настанням котрої припиняється дія особливого періоду.
Системний аналіз цих двох норм права вказує на наступне: особливий період розпочинається з моменту оголошення рішення про мобілізацію; особливий період закінчується з завершенням функціонування національної економіки, органів влади, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України та інших органів у певному режимі, про що приймається відповідне рішення.
Мобілізація оголошена Указом Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014.
Рішення про завершення функціонування національної економіки, органів влади, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України та інших органів у певному режимі не приймалась, оскільки не усунуті підстави оголошення особливого періоду, котрі існували у 2014 році.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що в державі діє особливий період.
Отже, Товариство допустило порушення приписів частини 3 статті 119 КЗпП України, звільнивши третю особу.
Приписами частини 2 статті 265 КЗпП України встановлено, що юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Управління застосувало штрафну санкцію у розмірі, який встановлено законом.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 1762 грн.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_4