Рішення № 80691428, 26.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
620/3817/18
Номер документу
80691428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/3817/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому просить визнати дії відповідача протиправними.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що Національним агентством з питань запобігання корупції відповідне рішення про наявність конфлікту інтересів встановленої форми та у передбаченому порядку не приймалося. Висновок, про нібито / наявність конфлікту інтересів оформлено звичайним листом із вимогою до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів. Оскільки жодного конфлікту інтересів у ситуації що склалася немає, про це позивач керівника (безпосереднього керівника або керівника органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади) не повідомляв, а Національне агентство з питань запобігання корупції діяло з порушенням вимог законодавства (вказаним органом не прийнято у встановленому порядку - відповідно до п.2.1 розділу II "Регламенту Національного агентства з питань запобігання корупції", рішення про наявність у позивача конфлікту інтересів), що стало підставою для переведення позивача до відділу у Семенівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, вважає дії Національного агентства з питань запобігання корупції протиправними.

Ухвалою суду від 26.11.2018 справу було передано до Окружного адміністративного суду м.Києва. Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 24.12.2018 справу повернуто до Чернігівського окружного адміністративного суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.01.2019 передано на розгляд судді Житняк Л.О. Ухвалою від 01.02.2019 та відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання. Встановлено відповідачу 15-денний термін з моменту отримання ухвали від 01.02.2019 строк для подання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позову та пояснив, що при направленні листа від 10.10.2018 №33-04/4657/18 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Національне агентство діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Під час проведення відповідної перевірки на підставі отриманого повідомлення, уповноваженою особою Національного агентства було встановлено наявність потенційного конфлікту інтересів у начальника відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2

Національним агентством було встановлено, що начальник відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2 мала у прямому підпорядкуванні колишнього чоловіка ОСОБА_3, який обіймав посаду заступника начальника Відділу - завідувача сектору державного земельного кадастру цього ж Відділу. Окрім того, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мають спільну дитину ОСОБА_4. Таким чином вважаючи, що у ОСОБА_2 був наявний приватний інтерес зумовлений особистими, позаслужбовими стосунками з ОСОБА_3, уповноваженою особою Національного агентства у межах реалізації повноважень і прав визначених Законом було направлено лист від 10.10.2018 №33-04/4657/18 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області для врегулювання потенційного конфлікту інтересів у діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Враховуючи вказаний лист та позицію керівництва, позивач був змушений залишити посаду заступника начальника відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та перевестися до відділу у Семенівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

При цьому, позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки відповідне рішення про наявність конфлікту інтересів встановленої форми та у передбаченому порядку не приймалося, внаслідок чого позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Національне агентство у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, Законом України від 14.10.2014 №1700-VII "Про запобігання корупції" (далі - Закон) та іншими законами, а також прийнятими відповідно до них іншими нормативно- правовими актами.

Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон.

Частиною 1 ст.4 Закону передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Згідно п.2.1 розділу 2 Регламенту Національне агентство реалізує свої повноваження колегіально або через уповноважених осіб. Частиною 1 ст.13 Закону визначено, що уповноваженими особами Національного агентства є Голова та члени Національного агентства, а також уповноважені Національним агентством посадові особи.

Перелік уповноважених осіб Національного агентства визначено Рішенням Національного агентства від 11.08.2016 №9 "Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції" (зі змінами).

Пунктом 6 ч.1 ст.11 Закону передбачено, що до повноважень Національного агентства належить, здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Також, згідно п.15 ч.1 ст.11 Закону одним із повноважень Національного агентства є надання роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.12 Закону Національне агентство має право отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог цього Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону.

Згідно з Положенням про Департамент моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, (далі -Департамент) затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.04.2018 №722 (зі змінами) основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації повноважень Національного агентства щодо моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також контролю за дотриманням вказаними особами обмежень щодо запобігання корупції.

Як вбачається з матеріалів справи, у межах реалізації повноважень і прав Національного агентства, визначених ст.ст. 11, 12 Закону під час проведення відповідної перевірки на підставі отриманого повідомлення, уповноваженою особою Національного агентства було встановлено наявність потенційного конфлікту інтересів у начальника відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2

Так, відповідно до ст.1 Закону потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

При цьому приватним інтересом вважається будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Для встановлення наявності у діях особи потенційного конфлікту інтересів достатньо встановлення наявності у неї приватного інтересу у сфері, у якій вона виконує свої службові повноваження, у даному випадку наявність приватного інтересу, зумовленого особистими позаслужбовими стосунках із особою, яка перебувала у відносинах організаційної та правової залежності від ОСОБА_2, констатована під час перевірки та не заперечується позивачем.

Відтак, будь-який потенційний конфлікт інтересів підлягає врегулюванню у встановленому Законом порядку. Більше того, положення ч.3 та ч.4 ст.28 Закону містять імперативні норми, які покладають на безпосереднього керівника або керівника органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, обов'язок щодо: прийняття рішення про врегулювання у підлеглої особи конфлікту інтересів протягом двох робочих днів після отримання повідомлення; повідомлення підлеглої особи про прийняте рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів; вжиття передбачених Законом заходів для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у підлеглої особи.

При цьому, спосіб врегулювання конфлікту інтересів обирається керівником, оскільки саме він, володіє ситуацією у підконтрольній чи підпорядкованій сфері, обізнаний з обсягом повноважень підлеглих осіб та способами реалізації таких повноважень, повноважний ухвалювати рішення щодо підлеглих, а отже має всі можливості для вжиття ефективних заходів з урахуванням всіх обставин та у відповідності до Закону, а також передбачити наслідки таких заходів.

Дотримання встановлених законодавцем вимог щодо запобігання та врегулювання потенційного конфлікту інтересів унеможливлює виникнення в особи випадків реального конфлікту інтересів.

Слід звернути увагу, що заходи зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів, передбачені ч.1 ст.29 Закону, в розумінні положень розділу V Закону повинні бути застосовані стосовно особи, у діяльності якої наявний конфлікт інтересів, а не до підлеглої особи. Тобто, до особи яка має відповідне коло службових (організаційно-розпорядчих та адміністративно- господарських) повноважень.

Як зазначалось вище, уповноваженою особою Національного агентства у межах реалізації повноважень і прав визначених Законом було направлено лист від 10.10.2018 №33-04/4657/18 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області для врегулювання потенційного конфлікту інтересів у діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави, а саме у начальника відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2

При цьому оформлення висновку про наявність чи відсутність конфлікту інтересів у діях особи у формі рішення Законом та Регламентом Національного агентства не передбачено.

Тобто, припущення позивача, що Національним агентством повинно було бути прийняте рішення про наявність у нього конфлікту інтересів є хибним та вказує на неправильне тлумачення вимог антикорупційного законодавства. Уповноваженою особою Національного агентства зазначено про потенційний конфлікт інтересів у ОСОБА_2, а не у позивача, а тому Національне агентство не вимагало вживати заходи врегулювання конфлікту інтересів у позивача.

При цьому, твердження позивача про те, що лист Національного агентства став підставою його переведення до відділу у Семенівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на увагу не заслуговують.

Згідно з інформацією, наданою Національному агентству листом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 22.10.2018 №8-25-0.12-6203/2-18, позивач сам звернувся 18.10.2018 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області із заявою, у якій просив перевести його на рівнозначну посаду заступника начальника відділу у Семенівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Так, 18.10.2018 саме на підставі заяви позивача начальником Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_5 було видано наказ про переведення позивача до іншого відділу на рівнозначну посаду.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що при направленні листа від 10.10.2018 №33-04/4657/18 до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Національне агентство діяло у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом та жодних прав позивача не порушувало. В свою чергу, твердження позивача про протиправність дій Національного агентства спростовані із посиланням на відповідні норми матеріального права та докази, на підставі яких встановлені зазначені вище обставини.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В той же час, згідно з ч.2 ст.77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання протиправними дій є необґрунтованими, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання протиправними дій - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позовач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ід.код НОМЕР_1);

Відповідач: Національне агентство з питань запобігання корупції (вул.Дружби народів, 28, м.Київ, 01103, код ЄДРПОУ 40381452).

Повне рішення суду складено 26 березня 2019 року.

Суддя Л.О. Житняк