
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2019 року Справа № 580/118/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.11.2018 №Ф-35-04 щодо нарахування позивачу суми боргу в 42024 грн. 40 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що на примусовому виконанні Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, виконавче провадження №56633031, перебуває вимога ГУ ДФС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2018 №Ф-35-04, при цьому позивач 24.11.2018 повторно отримала вимогу про сплату боргу №Ф-35-04 від 08.11.2018.
Позивач стверджує, що вимога відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 08.11.2018 №Ф-35-04 прийнята з порушенням законодавства та основних принципів адміністративного процесу, а тому підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи свою позицію тим, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2018 №Ф-35-04 в повному обсязі не стягнута, а тому враховуючи зміну суми боргу з ЄСВ 08.11.2018 сформована та надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.10.2018.
Крім того, відповідач вказує на пропуск строку звернення позивачем до суду, оскільки про свій податковий борг позивач знала ще в 2016 році.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи сторін, що знаходяться в матеріалах адміністративної справи, суд виходячи з меж позовних вимог зазначає наступне.
05.05.2018 відповідачем винесено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35-04 на загальну суму 38412 грн. 86 коп. в тому числі недоїмка - 37055 грн. 75 коп., штраф - 1357 грн. 11 коп.
21.06.2018 на виконання вимоги відповідача від 05.05.2018 №Ф-35-04 старшим державним виконавцем Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Дорошенко О.М. відкрито виконавче провадження №56633034.
08.11.2018 відповідачем винесено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35-04 на загальну суму 42024 грн. 40 коп. в тому числі недоїмка - 40667 грн. 29 коп., штраф - 1357 грн. 11 коп.
26.11.2018 позивач звернулась із запитом до відповідача, в якому вказала на отримання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35-04 від 05.05.2018 та просила роз'яснити підстави винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35-04 від 11.11.2018.
На вищевказаний запит позивача відповідач 17.12.2018 листом №587/51/23-00-17-012 вказав на виникнення заборгованості 09.02.2016 та те, що станом на 31.10.2018 за позивачем значиться борг зі сплати єдиного внеску в сумі 42024 грн. 40 коп.
Позивач не погоджуючись з правомірністю винесення відповідачем вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35-04 від 11.11.2018 звернулась за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 (далі - Закон України №2464) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 1 ст. 4 Закон України №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є, зокрема фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
У силу приписів ч. 4 ст. 8 Закон України №2464 порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464 недоїмка сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України №2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 3 ст. 25 Закону України №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Приписами ч. 3 ст. 25 Закону України №2464 передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).
Згідно із вимогами Закону України №2464 та Інструкції №449 на платника покладено обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Приписами п. 3 Розділу VI Інструкція №449 визначено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абз. 2 цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Положеннями п. 4 Розділу VI Інструкції №449 передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина літера «У» (узгоджена вимога).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Суд зазначає, що за період з 01.01.2012 до 31.12.2014 контролюючим органом проведено документальну перевірку позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт від 09.02.2016 №13/1700/НОМЕР_1.
В свою чергу на підставі акту перевірки від 09.02.2016 №13/1700/НОМЕР_1 контролюючим органом винесено:
- рішення №0006131700 від 13.04.2016 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 3597 грн. 11 коп.
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.04.2016 №Ф-000614-1700 зі сплати єдиного внеску, якою зобов'язано сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 35971 грн. 09 коп.
При цьому, відповідно до п. 3 Розділу VI Інструкції №449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
05.05.2018 ГУ ДФС у Черкаській області винесено вимогу №Ф-35-04 про сплату боргу недоїмки.
Сума боргу зазначена у вказаній вимогі включає суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 37055 грн 75 коп. та суму штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 1357 грн. 11 коп.
Доказів оскарження даної вимоги суду не надано, а отже остання являється узгодженою.
Судом встановлено, що відповідно до інформації, яка зазначена у обліковій картці платника ЄСВ за позивачем рахується борг станом на 01.11.2018 у загальній сумі 42024 грн. 40 коп.
З огляду на наявність боргу та збільшення суми боргу ГУ ДФС у Черкаській області 08.11.2018 винесено вимогу №Ф-35-04 відповідно до якої визначено суму боргу, що підлягає сплаті у розмірі 42024 грн. 40 коп.
Сума боргу зазначена у вказаній вимогі включає суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 40667 грн. 29 коп. та суму штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 1357 грн. 11 коп.
Суд враховує, що відповідно до п. 4 Розділу VI Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Суд зазначає, що вимоги від 05.05.2018 та від 08.11.2018, які включають суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та суму штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску винесено під одним номером, а саме: №Ф-35-04.
Таким чином, оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) позивача зі сплати єдиного внеску визначена контролюючим органом на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, у зв'язку із збільшенням суми боргу позивача, що відповідає положенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому підстави для її скасування відсутні.
Щодо строку звернення до суду.
Частиною 2 ст. 123 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи встановлено, що спірна вимога винесена 08.11.2018, в той час як позивач звернулась до суду 10.01.2019, в межах строку звернення передбаченого ч. 2 ст. 123 КАС України.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 90, 241-246, 255, 263 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Гаращенко