Рішення № 80691315, 25.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
580/605/19
Номер документу
80691315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2019 року справа № 580/605/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

18.02.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій щодо нарахування та виплати пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за період з 01.04.2006 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач безпідставно та всупереч судовому рішенню, що набрало законної сили, врахував для розрахунку пенсії надбавку за вислугу років - 30%, замість 35% грошового забезпечення, як це зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Тому вважає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років 35% грошового забезпечення, а спірну відмову вважає незаконною.

Ухвалою суду від 22.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами. Встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали, для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 28.02.2019, а позивач 07.03.2019.

18.03.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити з огляду на те, що вимогами Закону України «Про державну службу» визначено, що надбавка за вислугу років державним службовцям зі стажем понад 20 років виплачується у розмірі 30%, а понад 25 років 40% посадового окладу. Оскільки стаж державної служби позивача становить 21 рік та 8 місяців, відсутні підстави для врахування для перерахунку пенсії зазначеної у довідці надбавки 35%.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

З даних трудової книжки позивача від 01.08.1968, копія якої додана до матеріалів справи, суд встановив, що позивач працювала на посаді старшого державного податкового інспектора Шполянської ОДПІ.

З протоколу щодо призначення пенсії від 06.12.2001 №2080 суд встановив, що з 07.11.2001 позивачу на підставі Закону України «Про державну службу» призначена пенсія з урахуванням надбавки за вислугу років 30 % грошового забезпечення.

У подальшому, постановою Вищого адміністративного суду України від 22.05.2008 у справі №К-38434/06 визнано протиправними дії та зобов'язано УПФУ в м. Ватутіне Черкаської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за період з 08.11.2001 до 31.03.2006 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%. На підставі цього рішення згідно з розпорядженням від 18.06.2008 №131335 позивачу здійснений відповідний перерахунок та виплату пенсії за період з 08.11.2001 до 31.03.2006. З 01.04.2006 пенсія позивачу нараховується та виплачується з урахуванням 30% надбавки за вислугу років.

У зв'язку з цим, позивач заявою від 15.01.2019 звернулась до відповідача з вимогою здійснити перерахунок призначеної пенсії за період з 01.04.2006 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%.

Листом від 30.01.2019 №10164/02-02 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для такого перерахунку.

Для вирішення спору суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України від 16 березня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Відповідно до ч.ч.2, 4 ст.37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років.

Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ч.ч.2, 5 ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Проаналізувавши вказані норми, суд дійшов висновку, що Закон №3723-ХІІ у редакції станом на час призначення позивачу пенсії встановлював виключний перелік стажу державної служби, що дає право державному службовцю на отримання надбавки за вислугу років.

З даних протоколу щодо призначення пенсії від 06.12.2001 №2080 суд встановив, що станом на час звільнення позивача з державної служби вислуга її років становила 21 рік 8 місяців та 17 днів.

Отже, розмір надбавки позивача за вислугу років, що враховується для виплати пенсії, становить 30% посадового окладу.

Тому необґрунтованими є доводи позивача, що відповідач неправомірно застосував саме такий розмір надбавки за вислугу років для обчислення пенсії позивачу.

Стосовно посилання позивача, що надбавка за вислугу років 35% зазначена у довідці Звенигородської ОДПІ від 12.09.2005 №5672/05-039, суд врахував таке.

З даних вказаної довідки суд встановив, що до неї включено винагороду за вислугу років 35 % відповідно до постанови КМУ від 12.09.1997 №1013.

Так, відповідно до п.2 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1013, визначено розміри винагороди за вислугу років посадовим особам державної податкової служби, які мають спеціальні звання, а у пункті 3 Порядку встановлено, що розмір цієї винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

Водночас статтею 33 Закону № 3723-XII передбачено виплату щомісячно державним службовцям надбавки за вислугу років (як складової їх заробітної плати) у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби.

Отже, законодавець розрізняє поняття «надбавка за вислугу років», передбачена статтею 33 Закону № 3723-XII, і «винагорода за вислугу років», передбачена пунктом 2 вищевказаного Порядку №103.

Доводи позивача, що у довідці Звенигородської ОДПІ від 12.09.2005 №5672/05-039 вказано надбавку за вислугу років у розмірі 35% є необґрунтованим.

Суд врахував, що питання врахування для обчислення пенсії зазначеної у наведеній довідці винагороди за вислугу років позивачем не порушувалось, а відмова у її врахуванні не є предметом цього спору.

Посилання позивача на постанову Вищого адміністративного суду України від 22.05.2008 у справі №К-38434/06, якою визнано протиправними дії та зобов'язано УПФУ в м. Ватутіне Черкаської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за період з 08.11.2001 до 31.03.2006 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%, суд не врахував, оскільки вказане судове рішення відповідач виконав у повному обсязі та здійснив відповідний перерахунок та виплату за наведений період. При цьому, ним не встановлено обов'язку виплачувати пенсію після 31.03.2006 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%. Спір у цій справі та у справі №К-38434/06 стосується різних періодів і предметів.

Тому суд дійшов висновку, що відсутні підстави для обчислення позивачу пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35%. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

2. Копію рішення направити учасникам справи.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення складене у повному обсязі 25.03.2019