Рішення № 80690972, 19.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
520/11447/18
Номер документу
80690972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2019 р. № 520/11447/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

представник позивача - Хачатрян Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В :

Головне управління Держпраці у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" (код ЄДРПОУ 30755465, 63652, Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне, шляхом заборони виробництва (виготовлення), виконання робіт до усунення порушень, а саме:

- виконання робіт, що потребують застосування електрозахисних засобів в електроустановках до 1000 В на об'єктах підприємства за адресою: Харківська обл., Шевченківський р-н,с. Безмятежне;

- зерноочисного комплексу ЗАВ-40 інв. № 701, на якому розташовано норію загрузки інв. № б/н, зерноочисні машини БЦС 25-2 шт. інв. № б/н, за адресою: Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до наказу від 11.10.2018 за № 01.01-07/1565 та направлення від 11.10.2018 за № 01.01.-94/04/2864 у період з 16.10.2018 по 29.10.2018 посадовими особами Управління Держпраці проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" (код ЄДРПОУ 30755465, 63652, Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки виявлено ряд порушень відповідачем норм чинного законодавства України. До Головного управління Держпраці у Харківській області надійшов лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" разом з матеріалами про часткове усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки у період з 16.10.2018 по 29.10.2018. Наразі існує 2 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людини, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою судді від 19.03.2019 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника. Також надав до суду письмові пояснення щодо позову, з урахуванням зменшення позовних вимог, згідно з якими зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" знаходиться в процесу усунення порушення, які були виявленні під час проведення перевірки. Після виготовлення технічної документації, відповідач негайно повідомить про це позивача.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до наказу від 11.10.2018 за № 01.01-07/1565 та направлення від 11.10.2018 за № 01.01.-94/04/2869 у період з 16.10.2018 по 29.10.2018 посадовими особами Управління Держпраці проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне", код ЄДРПОУ 30755465, 63652, Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони прані та промислової безпеки.

Під час перевірки виявлено ряд порушень Товариством з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" норм чинного законодавства України, які зафіксовані в акті №19-03-04-5409/1162 від 26.10.2018.

На підставі вищевказаного акту перевірки позивачем складено приписи від 26.10.2018 №19-03-04-5409/1162-1760/5420, №19-03.04-5409/1162-1759/5420, №19-03-04-5409/1162-1761/5420 та №19-03.04-5409/1162-1762/5420.

Разом з тим, до Головного управління Держпраці у Харківській області надійшов лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" разом з матеріалами про часткове усунення порушень, виявлених під час проведення планової перевірки у період з 16.10.2018 по 29.10.2018.

Поряд із тим, на момент розгляду справи не усунутими залишаються порушення вимог законодавства, а саме: на підприємстві відсутні паспорти заземлюючих пристроїв, об'єктів що знаходяться за адресою: Харківська область, Шевченківський район, с. Безмятежне, чим порушено п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", п. 1.6, р.І, п.7.4, р.VІІ "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів"; відсутній паспорт заземлюючих пристроїв на зерноочисний комплекс ЗАВ-40 інв. № 701, чим порушено п.8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", п. 1.6, р.І, п.7.4, р.VІІ "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів".

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Державна служба з питань праці Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пунктом 3 Положення про Державну службу з питань праці України, основні завдання Держпраці, зокрема, реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну службу з питань праці України, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно статті 38 Закону України "Про охорону праці", державний нагляд за яким законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до положень статті 21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з пунктом 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1531/20269 (далі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Приписами пункту 48 Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Міністерством соціальної політики України від 27.03.2015 № 340 визначено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи.

Згідно до підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань;

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

За правилами приписів статті 13 Закону України "Про охорони праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

- розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

- організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Враховуючи, що на час розгляду справи не усунутими залишаються порушення вимог законодавства, а саме: на підприємстві відсутні паспорти заземлюючих пристроїв, об'єктів що знаходяться за адресою: Харківська область, Шевченківський район, с. Безмятежне, чим порушено п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", п. 1.6, р.І, п.7.4, р.VІІ "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів"; відсутній паспорт заземлюючих пристроїв на зерноочисний комплекс ЗАВ-40 інв. № 701, чим порушено п.8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів", п. 1.6, р.І, п.7.4, р.VІІ "Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів", суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління Держпраці у Харківський області.

Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем - суб'єктом владних повноважень, витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз не понесенні, судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40, м. Харків, 61002, код 39779919) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" (с. Безмятежне, Шевченківський район, Харківська область, 63652, код 30755465) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Безмятежне" (код ЄДРПОУ 30755465, 63652, Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне, шляхом заборони виробництва (виготовлення), виконання робіт до усунення порушень, а саме:

- виконання робіт, що потребують застосування електрозахисних засобів в електроустановках до 1000 В на об'єктах підприємства за адресою: Харківська обл., Шевченківський р-н,с. Безмятежне;

- зерноочисного комплексу ЗАВ-40 інв. № 701, на якому розташовано норію загрузки інв. № б/н, зерноочисні машини БЦС 25-2 шт. інв. № б/н, за адресою: Харківська обл., Шевченківський р-н, с. Безмятежне.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 26 березня 2019 року.

Суддя С.О.Чудних