Рішення № 80689534, 20.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2019
Номер справи
280/5398/18
Номер документу
80689534
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 року

Справа № 280/5398/18

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі – позивач) до Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будинку культури філії ПрАТ «Приазовкурорт» клінічного санаторію «Великий Луг» (код ЄДРПОУ ВП 26317705) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 45, шляхом зобов’язання відповідача повністю зупинити експлуатацію будівлі за вказаною адресою, окрім робіт пов’язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки ГУ ДСНС у Запорізькій області.

20 березня 2019 року від позивача до суду надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач, у зв’язку з частковим усуненням відповідачем виявлених порушень, просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 45, шляхом зобов’язання ПрАТ «Приазовкурорт» повністю зупинити експлуатацію приміщення глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» за вказаною адресою, окрім робіт пов’язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки ГУ ДСНС у Запорізькій області.

Ухвалою суду від 22.12.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 17.01.2019.

Ухвалою суду від 17.01.2019 підготовче засідання відкладено на 13.02.2019.

Ухвалою суду від 13.02.2019 підготовче засіданні відкладено на 20.03.2019, а також продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 20.03.2019 закрито підготовче провадження у справи та призначено розгляд справи в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем встановлено порушення вимог правил пожежної та техногенної безпеки при експлуатації приміщення глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 45, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей, у зв’язку з чим наявні підстави для зупинення експлуатації вищевказаного приміщення до усунення виявлених порушень.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що у період з 19.11.2018 по 20.11.2018 співробітниками ГУ ДСНС України у Запорізькій області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт перевірки від 20.11.2018 №631.

В ході перевірки ГУ ДСНС України у Запорізькій області було встановлено, що в ході перевірки позивачем встановлено, що об’єкт ПрАТ «Приазовкурорт» - будівля та приміщення будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 45, експлуатується з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- Не забезпечено безпечне прокладання електропроводів і кабелів у приміщенні будинку культури. Відповідно до вимог пункту 1.18 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрований у Мін’юсті України 05 березня 2015 року за №252/26697, відстань від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місць зберігання (розміщення) горючих матеріалів на відстані менше 1 м. Електропровід під час своєї роботи може нагріватися, що стане чинником для створення та розповсюдження пожежі по матеріалах, які знаходяться біля електроустаткування. Є ризик загорання горючих матеріалів та розповсюдження пожежі на об'єкті, що є загрозою для життя людини;

- Не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів у будівлі будинку культури. Відповідно до вимог абзацу 9 пункт 2.2 глави 2 розділу V Правила пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін’юсті України 05.03.2015 за №252/26697, пожежні кран комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні крани (пожежні кран-комплекти) є складовою частиною системи внутрішнього водяного пожежогасіння. Використовуються для локалізації і ліквідації пожеж, в непрацездатному не можуть використовуватись, що є загрозою для життя людини внаслідок значного поширення полум’я;

- Не проведено вогнезахисну обробку декорації сцени в залі для глядачів у будинку культури. Відповідно до вимог пункту 2.3 глави 2 розділу VI «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 року за №252/26697, усі горючі декорації, сценічне оформлення, драпірування в залах для глядачів та експозиційних залах, фойє мають бути важко займистими або обробленими вогнезахисними засобами. Дерев'яні конструкції сценічної коробки повинні бути оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Відсутність вогнезахисної обробки включає можливість швидкого розповсюдження пожежі, що призведе до скорочення часу на евакуацію людей, більшого часу гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров'я і життя людей.

У зв’язку із виявленими вищевказаних порушень позивач звернувся до суду з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

В ході судового розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідачем на даний час усунуто частину виявлених порушень, що були підставою для адміністративного позову, а саме: не забезпечено безпечне прокладання електропроводів і кабелів у приміщенні будинку культури; не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів у будівлі будинку культури.

Усунення зазначених порушень підтверджено Актом позапланової перевірки від 26.02.2019 №124, що складений співробітниками ГУ ДСНС України у Запорізькій області, що зумовило в свою чергу подачу заяви про зменшення розміру позовних вимог.

Також, встановлено, що не виконаним залишилось одне порушення пожежної безпеки в частині не проведення вогнезахисної обробки декорацій сцени в залі для глядачів у будинку культури.

Суд, вважає за необхідне зазначити, що законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до ч.1 ст.64 Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗ України) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;

12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Частиною 2 статті 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Суд зазначає, що зі змісту даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що виходячи із системного аналізу положень КЦЗ України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи ДСНС мають право звертатися до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей. У разі якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров’ю людей, орган ДСНС зобов’язаний скласти припис за допомогою якого зобов’язати підконтрольний об’єкт усунути виявлені порушення та застосувати штрафні санкції у разі невиконання у встановлені строки припису, що не потребує зупинення виробництва та відповідно звернення до адміністративного суду.

Відповідно до пункту 2.3 глави 2 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, усі горючі декорації, сценічне оформлення, драпірування в залах для глядачів та експозиційних залах, фойє мають бути важкозаймистими або обробленими вогнезахисними засобами. Дерев’яні конструкції сценічної коробки повинні бути оброблені вогнезахисними засобами, що забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Організація, яка проводить обробку, зобов’язана надати власникові установи акт із зазначенням дати проведення робіт та строку придатності вогнезахисних покривів (просочень). Власник повинен організувати щоквартальну перевірку якості вогнезахисної обробки декорацій, сценічного оформлення і щороку – дерев’яних конструкцій. У разі необхідності вогнезахисна обробка повинна поновлюватися. Миття планшета сцени слід здійснювати водним розчином, що містить вогнезахисну речовину.

Суд погоджується з твердженням позивача про те, що відсутність вогнезахисної обробки включає можливість швидкого розповсюдження пожежі, що призведе до скорочення часу на евакуацію людей, більшого часу гасіння пожежі, що несе загрозу для здоров’я і життя людей.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з урахуванням виявленого в ході проведення перевірки порушення пункту 2.3 глави 2 розділу VI Правил пожежної безпеки в Україні, подальша експлуатація глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» без усунення порушень правил пожежної та техногенної безпеки, створює реальну небезпеку для життя та здоров’я співробітників та відвідувачів Клінічного санаторію «Великий Луг», що є підставою для заборони його експлуатації.

При цьому, суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є питання наявності/відсутності підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а не питання усунення (шляхів усунення) відповідачем виявлених порушень, у зв’язку з чим вимоги позивача про те, що усунення порушень повинно бути підтверджено на підставі перевірки ГУ ДСНС у Запорізькій області є передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи наявні підстави для заборони експлуатації глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг», а позовні вимоги ГУ ДСНС України у Запорізькій області в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення на користь позивача сплаченої суми судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Котляревського/Перлинна, буд.12/24, код ЄДРПОУ 02647763) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг» Приватного акціонерного товариства «Приазовкурорт» за адресою: м.Запоріжжя, вул.Ленська, 45, шляхом зобов’язання Приватне акціонерне товариство «Приазовкурорт» повністю зупинити експлуатацію глядацького залу будинку культури Клінічного санаторію «Великий Луг», розташованого за адресою: м.Запоріжжя, вул.Ленська, 45, окрім робіт пов’язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 20.03.2019.

Суддя І.В. Новікова