Рішення № 80685812, 22.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
200/1292/19-а
Номер документу
80685812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2019 р. Справа№200/1292/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, згідно тексту позовної заяви, позивач просить суд: визнати неправомірними дії Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо проведення розрахунку пенсії із використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 2,47152; зобов’язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії із використанням заробітних плат отриманих за період роботи з 01.01.2001 року по 31.12.2005 року дані про який були наявні у відповідача в індивідуальній відомості про застраховану особу.

В обґрунтування позову зазначив, що при призначенні його пенсії відповідач протиправно застосував індивідуальний коефіцієнт середнього заробітку 2,47152. Оскільки найбільш вигідним для розрахунку коефіцієнтом був на момент призначення пенсії – 3,17, який відповідач повинен був розрахувати по заробітним платам отриманим за період з 01.01.2001 року по 31.12.2005 року.

Використання Відповідачем індивідуального коефіцієнта середнього заробітку 2,47152, призвело до неправильного розрахунку пенсії позивача, до її заниження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідачем у встановлений судом строк надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого, останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач посилається на те, що позивач з 31.07.2018 року перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 –IV від 09.07.2003 року. Порядок призначення пенсії за віком, врегульовано нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі Закон №1058).

Згідно до ст.24 Закону №1058, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Тобто не залежно від бажання пенсіонера, уся заробітна плата за період з 01.07.2000 року враховується при розрахунку заробітної плати. Заробітна плата за будь які 60 місяців до 01.07.2000 року може враховуватися за бажанням пенсіонера або у випадку відсутності 5 років страхового стажу після 01.07.2000 року. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Так, індивідуальний коефіцієнт середньої заробітної плати для обчислення пенсії позивача становить 2,47152. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії – 13291,59 грн.( середній заробіток за 2016-2017 – 5377,90). Коефіцієнт розраховано із розрахунку даних заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.07.2018 року (217 міс.) - відповідно до даних Індивідуальної відомості про застраховану особу.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивачу з 31.07.2018 року призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058 –IV від 09.07.2003 року.

Пенсія призначена на підставі заяви позивача від 06.08.2018 року.

На момент призначення страховий стаж позивача складав 37 років 08 місяців 03 дні. Коефіцієнт стажу для обчислення пенсії становить 0,42667.

Заробітну плату для розрахунку пенсії враховано з 01.07.2000 року по 31.07.2018 року відповідно до даних індивідуальних даних персоніфікованого обліку про застраховану особу.

Довідка про заробітну плату за 5 років стажу підряд за будь який період до 01.01.2000 року позивачем до заяви про призначення пенсії не надавалась.

ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу в порядку ЗУ «Про звернення громадян», в якому просив роз'яснити порядок нарахування та виплати йому пенсії.

Листом від 10.12.2018 року позивачу роз'яснено порядок нарахування та виплати йому пенсії та зазначено про застосування при розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітку 2,47152.

В листі зазначено, що перерахунок пенсії проведений позивачу вірно та на підставі чинного пенсійного законодавства України.

Не погодившись з такою відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Судом встановлено, що спірні відносини виникли внаслідок неправомірного, на думку позивача, застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивачу коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,47152 замість необхідного 3,17.

Відповідно до частини четвертої ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058.

На підставі ч.1 ст.40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За змістом зазначених норм Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць

(Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати

Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Суд зазначає, що коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини отримуваної особою, в даному випадку заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.

Суд зазначає, що обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи (Ск : К).

Разом із тим, суд зазначає, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є повноваженнями органу Пенсійного фонду України.

Крім цього, згідно приписів законодавства України, що регулює пенсійне забезпечення проведення перерахунку пенсії з використанням заробітної плати з 01 січня 2000 року по 31 грудня 2005 року законодавством не передбачено, оскільки відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року, що спростовує розрахунки позивача, які наведені в обґрунтування позову.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підстав передбачених законом, для зміни коефіцієнту заробітної плати позивача з 0,74911 на 3,17 немає.

Досліджені матеріали справи доводять, що відповідачем дотримані всі норми щодо виконання приписів вищезазначених законів, жодних порушень управління стосовно прав на соціальне забезпечення не допущено.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 258, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 22 березня2019 року.

Суддя Буряк І. В.