Рішення № 80685689, 26.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2019
Номер справи
200/3098/19-а
Номер документу
80685689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2019 р. Справа№200/3098/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ОСОБА_2

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Слов’янського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною відмови, визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов’язання зарахувати до стажу роботи період роботи позивача в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.06.1998.

В обґрунтування вимог позивач зазначив протиправність неврахування відповідачем у складі загального стажу періодів роботи з 12.08.1982 по 27.01.1984, з 02.10.1984 по 15.07.1988, з 03.08.1988 по 30.06.1998, зауважив на тому, що наявність підстав для включення наведених періодів роботи до стажу підтверджено документами, доданими ним до заяви про призначення пенсії за віком документами, що досліджувалися відповідачем під час вирішення питання про призначення пенсії.

Відповідач порти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди виклав в адресованому суду відзиві на позов.

За змістом відзиву на позов спірні періоди роботи позивач не враховані у складі страхового стажу, оскільки записи про роботу позивача вчинені в дублікаті трудової книжки, перевірити обґрунтованість цих записів відповідач н а можливості, оскільки зазначені підприємства знаходяться на території м. Донецька, який включений до переліку міст, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюються наявних повноважень, що затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1276 –р від 02.12.2015.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2019 відстрочено сплату судового збору та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 20.03.2019 відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про розгляд справи в загальному позовному провадженні.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Згідно відомостей паспорту серії ВЕ № 2240506, виданого Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 30.07.2001 зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1. Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2 від 30.10.2018 фактичним місцем проживання позивача є: 84116, АДРЕСА_2.

Рішенням № 5 від 29.01.2019, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 30.10.2018. Згідно викладеного в рішенні, позивач має загальний страховий стаж 15 років 4 місяці 7 днів, до страхового стажу не зараховано періоди роботи Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.06.1998, оскільки через знаходження зазначених підприємств на території на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють наявних повноважень відповідач не може реалізувати наявне в нього право на перевірку обґрунтованості видачі дублікату трудової книжки,передбачене пунктом 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2015.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років при призначенні пенсії в період за з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 рок (ч.2 пункту 1 статті 26 Закону України № 1058).

До досягнення віку, встановленого вище, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки, які народилися з 1 жовтня 1959 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 після досягнення ними віку 58 років 6 місяців.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7. Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ОСОБА_3

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів спір, що виник між сторонами, стосується наявності підстав для врахування у складі загального страхового стажу періоду роботи позивача в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.08.1998.

Згідно положень Закону України 1058 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка.

Трудова книжка позивача серії АХ № 782233 (дублікат) містить наступні записи щодо роботи позивача:

- в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації

12.08.1982 прийнята до комплексно-тематичного відділу на посаду інженера (наказ № 147 к від 11.07.1982);

27.01.1984 звільнена за власним бажанням(наказ № 18 к від 24.01.1984)

02.10.1984 прийнята до комплексно-тематичного відділу на посаду інженера (наказ № 278 к від 02.10.1984);

15.07.1988 звільнена за передом (наказ № 160 к від 14.07.1988)

- у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ»:

03.08.1988 прийнята на посаду інженером (наказ № 57 від 02.08.1988)

30.06.1998 звільнена за власним бажанням (наказ № 33 від 29.06.1998)

В оскаржуваному позивачем рішенні та наданому відзиві на позов відповідачем не визначено будь-яких недоліків (дефектів) записів про трудову діяльність позивача, що вчинені в дублікаті трудової книжки.

Можливість отримання працівником дублікату трудової книжки визначено розділом 5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення № 58 від 29.07.1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 17.08.1993 року за № 110.

Дублікатом трудової книжки є другий екземпляр документу, який має ту ж саму силу, що й оригінал. Враховуючи відсутність в відповідача будь-яких зауважень до записів про роботу позивача, окрім тих, що записи вчинені в дублікаті трудової книжки, суд вважає, що відмова відповідача у зарахуванні наведених періодів роботи до стажу роботу за наявності інших передбачених законодавством підстав для такого зарахування є протиправною.

Суд також не приймає до уваги доводи відповідача щодо неможливості зарахування до стажу позивача періодів роботи через находження підприємств на територіях, на яких органи державної влади України не здійснюють повноважень та неможливість проведення перевірки обґрунтованості отримання позивачем дублікату трудової книжки, оскільки чинним законодавство не врахування періоду роботи до стажу не поставлено в залежність від можливості проведення органом пенсійного фону обґрунтованості видачі трудової книжки.

Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність неврахування відповідачем при визначення право позивача на пенсію за віком періодів роботи в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.06.1998, що спричинило невірне визначення стажу позивача та прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправним та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на заявлені позивачем вимоги, враховуючи приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне задовольнити заявлені позивачем вимоги шляхом скасування рішення про відмову в призначенні пенсії за віком № 5 від 29.01.2019 та зобов’язання відповідача розглянути повторно заяву позивача про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні, зокрема, при вирішенні питання щодо призначення пенсії за віком відповідач має включити до страхового стажу періоди роботи позивача в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.06.1998.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Судом при відкритті провадження у справі відстрочено сплату судового збору позивачу.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов’язані із розглядом цієї справи, а отже судовий збір в сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янського об’єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Слов’янського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька обл., м. Слов’янськ, пл.. Соборна, буд. 3, ідентифікаційний код - 37803258), про визнання рішення протиправним та скасування, зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Слов’янського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 5 від 29.01.2019 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов’язати Слов’янське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2018 про призначення пенсії за віком із врахуванням висновків суду про наявність підстав для включення до страхового стажу періодів роботи в Науково-дослідному інституті комплексної автоматизації з 12.08.1982 по 27.01.1984 та з 02.10.1984 по 15.07.1988, у ВАТ «Спеціальне конструкторське бюро радіотехнічних пристроїв» ДП ДАХК «ТОПАЗ» з 03.08.1988 по 30.06.1998.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Слов’янського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області суму судового збору в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) гривні 40 копійок на користь Державного бюджету України за наступними реквізитами: стягувач - Державна судова адміністрація України, рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Михайлик А.С.