Рішення № 80685493, 20.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2019
Номер справи
200/1126/19-а
Номер документу
80685493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2019 р. Справа№200/1126/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Лопушанського Д.О., представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2019 року позивач, Приватне акціонерне товариство «Краматорське автотранспортне підприємство 11410», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, у якому, посилаючись на статті 56, 189, 196, 197, 198, 201 Податкового кодексу України, просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21 грудня 2018 року №0066464403 про застосування штрафу у розмірі 128286,76 гривень за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 128286,79 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликався на те, що в звітних періодах за травень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року та березень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2018 року часткове використання в неоподаткованих операціях товарів/послуг, необоротних активів, придбаних у звітному періоді, у відповідності до вимог пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України було сформовано податкове зобов’язання. Не пізніше останнього дня кожного звітного (податкового ) періоду складено зведені податкові накладні на товари/послуги, які почали використовуватися в неоподаткованих операція. Зведені податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладених. Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, передбачена відповідальність за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. На думку позивача, зазначені норми Податкового кодексу України свідчать про те, що штраф не застосовується до трьох окремих видів податкової накладної, а саме податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю); податкової накладної, складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; податкової накладної, складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Положення статті 195 (операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та статті 197 (операції, звільнені від оподаткування) у взаємозв’язку із статтею 201 (податкова накладна) Податкового кодексу України беззаперечно вказують на те, що стаття 201 містить наведені три види податкових накладних, які не підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед яких окремим самостійним видом є саме «податкові накладні, які не надаються покупцю».

Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позов не визнав з наступних підстав. Вимоги щодо граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиний реєстр податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків. Відповідно пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення штрафу на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації.

Згідно пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Податкового кодексу України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПК України (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПК України) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПК України, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 ПК України та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 ПК України);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 ПК України).

У разі порушення платником податку термінів реєстрації/ відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов’язань в ПДВ відповідно до пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, визначені відповідно пунктами 120-1.1 або 120-1.2 статті 120-1 Податкового Кодексу, у визначених розмірах.

Таким чином, висновки акту камеральної перевірки від 30.11.2018 №1001/05-99-44-03/3113905 щодо порушення ПрАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код за ЄДРПОУ 3113905) пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, а саме реєстрація податкових накладних, складених у травні, липні, серпні, вересні, жовтні 2017 року та в березні, травні, червні, липні, серпні, вересні 2018 року на суму ПДВ 1282867,62 гривень із затримкою до 15 календарних днів відповідають нормам Податкового кодексу України та відповідно винесене податкове повідомлення-рішення від 21.12.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних є цілком правомірним, обґрунтованим та таким, що відповідає нормам Податкового кодексу України.

28 січня 2019 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14 лютого 2019 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У судовому засіданні, яке відбулося 06 березня 2019 року, представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити.

У судових засіданнях, які відбулися 06 та 20 березня 2019 року, представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиву на адміністративний позов та поясненнях.

На підставі частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкладено на строк п’ять днів з дня закінчення розгляду справи, оскільки справа розглянута у порядку спрощеного провадження.

Заслухавши представників сторін, дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

Приватним акціонерним товариством «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» в звітних періодах за травень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року та березень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2018 року були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладених наступні зведені податкові накладні на товари/послуги, які почали використовуватися в неоподаткованих операціях (а.с. 24-51):

Реєстраційний номер податкової накладної у ЕРПННомер податкової накладноїДата виписки податкової накладноїДата реєстрації податкової накладеноїМісяць включення зобов’язань в декларацію ПДВСума ПДВ (грн.)123456НОМЕР_258231.05.201719.06.2017травень 2017275724,15НОМЕР_358331.05.201720.06.2017травень 201712465,82НОМЕР_441531.07.201719.08.2017липень 201711412,48НОМЕР_554231.07.201723.08.2017липень 2017116677,82НОМЕР_656431.08.201721.09.2017серпень 201776976,74НОМЕР_758130.09.201717.10.2017вересень 201715303,91НОМЕР_851631.10.201716.11.2017жовтень 2017228049,52НОМЕР_946731.03.201816.04.2018березень 2018501,28НОМЕР_1048207.05.201805.06.2018травень 2018283,33НОМЕР_1150630.06.201816.07.2018червень 201890768,19НОМЕР_1254731.07.201816.08.2018липень 20184303,25НОМЕР_1354131.08.201819.09.2018серпень 201858570,00НОМЕР_1453531.08.201817.09.2018серпень 2018157061,92НОМЕР_1548930.09.201816.10.2018вересень 2018202857,74НОМЕР_1649030.09.201816.10.2018вересень 201813645,56НОМЕР_1749330.09.201818.10.2018вересень 201818265,91

30 листопада 2018 року посадовими особами Головного управління ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка позивача, про що був складений Акт №1001/05-99-44-03/3113905 «Про результати камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість ПрАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП-11410» (код ЄДРПОУ 3113905) за травень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року та березень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2018 року». За висновками Акту позивач зареєстрував податкові накладені з порушенням граничного терміну реєстрації, чим порушив вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність за статтею 120-1 ПК України (а.с. 10-11).

12 грудня 2018 року позивачем подані заперечення (зауваження) до Акту (а.с.12-15).

21 грудня 2018 року Головним управління ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0066464403 про застосування до Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» штрафу в розмірі 10% в сумі 128286,76 гривень за затримку реєстрації податкових накладних (а.с. 22-23).

04 січня 2019 року Головне управління ДФС у Донецькій області надало відповідь на заперечення позивача (а.с. 18-21).

При прийнятті рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 ПК України).

За приписами пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

«ОСОБА_3 заповнення податкової накладної», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, в редакції наказу №763 від 17.09.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – ОСОБА_3 №1307).

Згідно пункту 8 ОСОБА_3 №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього ОСОБА_3, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини, зокрема, 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

У разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися: 1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування; 2) в операціях, звільнених від оподаткування; 3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; 4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.

У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки: 1 - у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України (пункт 11 ОСОБА_3 №1307).

Пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України передбачена відповідальність за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, окрім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Судом встановлено, що Приватним акціонерним товариством «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» в звітних періодах за травень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року та березень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2018 року були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладених зведені податкові накладні, що не надаються отримувачу (покупцю), складені на постачання товарів/послуг для операцій які звільнені від оподаткування.

Згідно статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків […], що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків […] порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (пункт 111.2 статті 111 ПК України).

Отже, оскільки позивач, як платник податку на додану вартість, не вчиняв податкового правопорушення, відповідач протиправно притягнув його до фінансової відповідальності у вигляді штрафу.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про порушення позивачем ОСОБА_3 №1307 при складанні зведених податкових накладених, оскільки дане порушення не було встановлено під час камеральної перевірки. Вперше про даний факт відповідач заявив у поясненнях 20 березня 2019 року.

Крім цього, згідно абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Зведені податкові накладені прийняті та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладених.

Перевіривши рішення відповідача – суб’єкта владних повноважень – на предмет дотримання вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, судові витрати, понесені позивачем, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (стаття 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» (місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 6; код ЄДРПОУ 03113905) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, буд. 114; код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0066464403 про застосування до Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» штрафу в розмірі 10% в сумі 128286 (сто двадцять вісім тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 76 копійок за затримку реєстрації податкових накладних, прийняте 21 грудня 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області.

Рішення прийняте в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засідання 20 березня 2019 року.

Повний текст рішення складений 25 березня 2019 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Циганенко А.І.