Рішення № 80685430, 21.03.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
140/254/19
Номер документу
80685430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/254/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участі представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «БРОКБІЗНЕСБАНК» (далі – ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК») звернулося з позовом до Луцької державної податкової інспекції Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправною бездіяльність щодо підготовки та подання Державній казначейській службі висновку про повернення надміру сплаченого податку за забруднення навколишнього середовища та зобов’язання подати до Державної казначейської служби висновку про повернення надміру сплаченого податку за забруднення навколишнього середовища в розмірі 30,51 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 16.01.2019 позивач звернувся до Луцької державної податкової інспекції Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області із заявою, в якій просив здійснити повернення надмірно сплаченої Луцькою філією АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» суми грошового зобов’язання з податку за забруднення навколишнього середовища в розмірі 30,51 грн., однак відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки не підготував та не подав до Державної казначейської служби висновку про повернення банку надміру сплаченого податку. При цьому позивач вказує, що повернення помилково та/або надмірно сплачених податків з Державного бюджету України є виключними повноваженнями відповідача та органів державного казначейства.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1-1а).

Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов (а.с.24-25) вимог банку не визнала, посилаючись на те, що неможливо здійснити повернення надмірно сплачених платежів до бюджету Волинською філією AT «БРОКБІЗНЕСБАНК» з причини припинення її та зняття з обліку платників. Також зазначила, що повернення переплати у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, однак в даному випадку переплата виникла протягом 2006-2009 років. Крім того, вказала, що за зведеними даними інформаційної системи «Податковий блок» позивач має заборгованість (недоїмку) по сплаті податків та зборів, а тому просила в задоволенні позовних вимог банку відмовити повністю.

Ухвалою суду від 04.03.2019 задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін та призначено розгляд справи на 11:00 21.03.2019 (а.с.39).

Ухвалою суду від 21.03.2019 у даній справі замінено первісного відповідача на належного – Головне управління ДФС у Волинській області (а.с.70-73).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених у позовній заяві підстав, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 10.06.2014 №339 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» постановлено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати AT «БРОКБІЗНЕСБАНК» (а.с.5).

Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 07.06.2018 №1587 «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації AT «БРОКБІЗНЕСБАНК», яким продовжено строки здійснення процедури ліквідації на один рік з 11.06.2018 по 10.06.2019 (включно) та продовжено повноваження ліквідатора AT «БРОКБІЗНЕСБАНК» провідного професіонала з питань регулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами ОСОБА_3, якому делеговано всі повноваження, визначенні статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (а.с.7).

16.01.2019 уповноважена особа Фонду звернувся до Луцької державної податкової інспекції Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області із заявою, в якій просив перерахувати у строк до 25.01.2019 на рахунок AT «БРОКБІЗНЕСБАНК» надміру сплачений податок за забруднення навколишнього середовища у розмірі 30,51 грн. (а.с.8).

У відповідь на вказану заяву начальник Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області листом від 25.01.2019 №2671/10/03-20-55-12-08 повідомив уповноважену особу Фонду про неможливість повернення коштів, оскільки згідно інформації ІС «Податковий блок» 17.08.2010 припинено державну реєстрацію Волинської філії ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» та 17.06.2011 знято з обліку в Луцькій ДПІ Луцького управління ГУ ДФС у Волинській області (а.с.35).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Згідно з підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України (далі – ПК України) платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 43.1 статті 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2. статті 43 ПК України).

Згідно з пунктом 43.3. статті 43 ПК України обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до пункту 43.5. статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 ПК України.

Водночас взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби, регламентує Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за №1679/28124 (далі – Порядок №1146).

Так, пунктом 5 Порядку №1146 передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Пункт 3 Порядку №1146 визначає, що у разі наявності у платника податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Таким чином, обов’язковими умовами для повернення сум грошового зобов’язання є: подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми при умові наявності надміру сплачених грошових зобов’язань та відсутності податкового боргу.

З матеріалів справи вбачається, що податок за забруднення навколишнього середовища Волинською філією АТ «БРОКБЗНЕСБАНК» сплачено відповідно до платіжних доручень: від 12.05.2006 в сумі 20,82 грн. (платіжне доручення №529), від 17.08.2007 у сумі 30,00 грн. (платіжне доручення №1303), від 28.05.2008 у сумі 35,00 грн. (платіжне доручення №1080), від 25.02.2009 у сумі 40,00 грн. (платіжне доручення №3203) (а.с.9-12).

Відповідно до інформаційної картки Волинська філія АТ «БРОКБЗНЕСБАНК» припинена 17.08.2010 та знята з обліку як платник податків 17.06.2011 (а.с.27-28).

Як зазначив позивач, на дату припинення Волинської філії АТ «БРОКБЗНЕСБАНК» залишки з рахунків, а тому числі суми у розмірі 30,51 грн. з податку за забруднення навколишнього середовища, були перенесені на рахунки ГО.

Однак, із заявою про повернення надміру сплаченого податку у розмірі 30,51 грн. уповноважена особа Фонду звернулася до Луцької державної податкової інспекції Луцького управління Головного управління ДФС у Волинській області лише 16.01.2019 (а.с.8), тобто з пропуском 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми податку.

Таким чином, визначений статтею 43 ПК України 1095-денний строк від дня виникнення надміру сплаченої суми на момент звернення позивача із заявою про повернення такої суми сплив.

Разом з тим, в матеріалах справи наявні дані інформаційної системи «Податковий блок» ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК», відповідно до яких позивач має заборгованість (недоїмку) по сплаті податків та зборів, що підтверджується витягом із ІС «Податковий блок» (а.с.29-34), що в силу вимог пункту 43.2. статті 43 ПК України та пункту 3 Порядку №1146 є підставою для відмови у поверненні суми надміру сплачених податків.

Беручи до уваги досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано 1095-денний строк від дня виникнення надміру сплаченої суми податку для звернення до контролюючого органу із заявою щодо її повернення, а тому заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що відповідач обґрунтовано відмовив ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» у поверненні надміру сплаченого податку за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 30,51 грн., відтак позовні вимоги позивача є безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» (03057, м.Київ, проспет Перемоги, 41, код ЄДРПОУ 19357489) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, м.Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_4Плахтій

Повне судове рішення складено 26 березня 2019 року.