
Справа № 360/363/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2019 року смт.Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Гумбатов В.А., за участі прокурора військової прокуратури Київського гарнізону ОСОБА_1, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, яка надійшла з військової прокуратури Київського гарнізону, відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Бородянського РВК Київської області, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3,
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, заступник військового комісара - начальник відділення комплектування Бородянського РВК майор ОСОБА_2 проходить військову службу у Бородянському РВК з листопада 2017 року і по даний час.
Майор ОСОБА_2 проходить військову службу у лавах Збройних Сил України з 1977 року.
Відповідно до вимог ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
Відповідно до вимог до ст.ст.11, 14, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-ХІУ (надалі Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України), кожний військовослужбовець зобов’язаний свято і непорушно додержуватися вимог Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов’язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виконувати службові обов’язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки.
Відповідно, майор ОСОБА_2 будучи військовою службовою особою тобто військовим Начальником, на якого постійно покладено виконання організаційно-розпорядчих обов’язків, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, 28-32, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-ХІV (надалі Дисциплінарного статуту Збройних Сил України), зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю й гідністю військовослужбовця, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі.
Відповідно до вимог ч.1-3 ст.7 Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.235 КУпАП військові комісаріати розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення військовозобов’язаними чи призовниками законодавства про військовий обов’язок і військову службу, про порушення законодавства про оборону, Мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про умисне зіпсуття обліково- військових документів чи втрату їх з необережності, про неявку на виклик у військовий комісаріат, про неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць, про прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку, про незабезпечення сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці, про несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати, про неподання відомостей про військовозобов’язаних і призовників (статті 210, 210-1,211 - 211-6).
Вимогами ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно вимог ст.45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України (надалі ДС ЗС України) за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Приписами ст. 15 КУпАП визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Разом з тим, згідно вимог ч.10 ст.1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період — тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Натомість заступник військового комісара — начальник відділення комплектування Бородянського РВК майор ОСОБА_2, діючи всупереч інтересам служби та наведеним вимогам Статутів Збройних Сил України, став на шлях вчинення адміністративного правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби, яке виразилось у невиконанні своїх службових обов'язків через недбале та несумлінне ставлення до них, маючи реальну можливість виконати їх належним чином за наступних обставин.
Так, 11 травня 2018 року, Т.в.о. начальника відділення комплектування майором ОСОБА_2 було складено протокол №31 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210 КУпАП, відносно ОСОБА_3
Однак, під підпис особі відносно якої складено даний протокол ОСОБА_2 станом на 11 лютого 2019 року, його не вручив, про що свідчить відсутність підпису ОСОБА_3 у зазначеному протоколі.
Відтак, майор ОСОБА_2, недбало поставився до військової служби, порушив військову дисципліну, сумлінно і чесно не виконував свої безпосередні службові обов'язки та обов’язки передбачені Законами України, Статутами Збройних Сил України, положеннями, інструкціями, наказами.
Таким чином, заступник військового комісара — начальник відділення комплектування Бородянського РВК майор ОСОБА_2, будучи військовою службовою особою, тобто військовим начальником, на яку постійно покладено виконання організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських обов'язків, у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, 28-32, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, в умовах особливого періоду, через особисту недисциплінованість, недбало поставився до військової служби, при складенні протоколу №31 від 14.05.2018 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.210 КУпАП відносно громадянина ОСОБА_3 у порушення вимог ст.254 КУпАП в приміщені Бородянського районного військового комісаріату розташованого за адресою: Київська область, смт. Бородянка, вул. Центральна, 294, протокол № 31 для ознайомлення та вручення особі щодо якої його складено не надав по сьогоднішній день (тобто з 14.05.2018 по 11.02.2019) не вжив жодних заходів задля усунення недоліків, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону № 1952-VIII від 16 березня 2017 року), тобто, недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
При розгляді справи ОСОБА_2 свою вину не визнав, пояснивши, що правопорушник ОСОБА_3 дійсно не підписав протокол, оскільки втік з приміщення райвійськкомату.
Вислухавши думку прокурора Килівника Я.О., який просив визнати ОСОБА_2 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на підставі суворого додержання законності
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Допущені заступником військового комісара – начальником відділення комплектування Бородянського РВК Київської області ОСОБА_2 недоліки під час складання протоколу №31 від 11 травня 2018 року, суд не вважає недбалим ставленням до військової служби вчиненим в умовах особливого періоду з його боку і не вбачає в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, в зв’язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, відносно ОСОБА_2, необхідно закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст.247, ст.284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, відносно ОСОБА_2 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяОСОБА_4