
Справа № 357/14706/18
2/357/216/19
Категорія 29
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
20 березня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Бондаренко О. В. ,
при секретарі - Бондаренко Н. В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1, про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
11.12.2018 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що 07.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї. На підставі наданих документів рішенням від 11.09.2017 року управлінням призначено відповідачу допомогу на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 920 грн. 18 коп. щомісячно, та державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 2 637 грн. 66 коп. щомісячно. 10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог та 15.01.2018 року від Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області отримано відповідь з даними про доходи отримувачів державних соціальних допомог. В ході звірки даних було виявлено, що відповідачем не були задекларовані доходи з БФ «Хай нас буде більше», ТОВ «Клініка «Надія». До управління подано Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків ОСОБА_1 за 2017 рік, а саме: дохід за 1 квартал 2017 року - БФ «Хай нас буде більше» в розмірі 12 124 грн.22 коп., дохід за 2 квартал 2017 року - ТОВ «Клініка «Надія» в розмірі 21 118 грн. 01 коп., дохід за 2 квартал 2017 року - БФ «Хай нас буде більше» в розмірі 14 906 грн. 83 коп., дохід за 3 квартал 2017 року - ТОВ «Клініка «Надія» в розмірі 17 391 грн. 30 коп. Не задекларований дохід відповідача складає - 65 540 грн. 36 коп. За виявленими обставинами спеціалістами управління 21.03.2018 року було складено акти про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в яких зазначено, що відповідач надала неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розмір допомоги було завищено. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім'ї відповідача, рішенням від 27.03.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року, згідно з яким розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, що стало причиною прийняття рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.03.2018 року. Також, з урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім'ї відповідача, рішенням від 27.03.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року, згідно з яким розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, що стало причиною прийняття рішення про відмову в наданні державної допомоги на дітей одиноким матерям від 27.03.2018 року. З 01.09.2017 року по 28.02.2018 року відповідачу була виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі 16 314 грн. 21 коп. та державна допомога на дітей одиноким матерям в розмірі 5 770 грн. 08 коп. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь 16 314 грн. 21 коп. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 5 770 грн. 08 коп., та судові витрати по справі.
Ухвалою суду від 15.01.2019 року у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання представник позивача Кіліхевич Галина Вікторівна не з'явилась, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, до суду подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суд не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності та відзив на позов до суду не подала.
На підставі ст. 280 ЦПК України та враховуючи думку позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Судом встановлено, що 07.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям і допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується заявою (а.с.8-11).
З поданої заяви ОСОБА_1 від 07.09.2017 року (а.с.9-11) вбачається, що вона трудової книжки не має, у шлюбі не перебуває, до суду не зверталась з приводу стягнення аліментів з батька дитини ОСОБА_3 та коштів від нього на її утримання не отримує, не працює, не навчається, на обліку у центрі зайнятості не перебуває.
З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.12-13) вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1, за даною адресою з нею проживають дві доньки ОСОБА_4 та ОСОБА_3. Допомогу вона отримала при народженні дитини, інших доходів не має, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування за період з 01.03.2017 року по 01.09.2017 року не має.
11.09.2017 року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради винесло рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.14) з якого вбачається, що на підставі наданих документів Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 2637 грн. 66 коп.
Також, 11.09.2017 року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради винесло рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми (а.с.17) з якого вбачається, що на підставі наданих документів Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 допомогу одинокій матері (з урахуванням доходів) на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 920 грн. 18 коп.
Як вбачається з довідки про розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 від 11.09.2017 року (а.с.18) сукупний дохід сім'ї за 6 місяців складає 15 422 грн. 72 коп., сукупний середньомісячний дохід сім'ї 2570 грн. 45 коп., три члена сім'ї, середньомісячний дохід члена сім'ї 856 грн.
15.01.2018 року Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей вбачається, що ОСОБА_1 не вказала отримані доходи, а саме дохід за 1 квартал 2017 року - БФ «Хай нас буде більше» в розмірі 12 124 грн.22 коп., дохід за 2 квартал 2017 року - ТОВ «Клініка «Надія» в розмірі 21 118 грн. 01 коп., дохід за 2 квартал 2017 року - БФ «Хай нас буде більше» в розмірі 14 906 грн. 83 коп., дохід за 3 квартал 2017 року - ТОВ «Клініка «Надія» в розмірі 17 391 грн. 30 коп. що підтверджується довідками про завантажені доходи та відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків від 13.03.2018 року №1473 (а.с.19-20,21).
Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку з виявленими обставинами позивачем 21.03.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації наданої заявником та членами його сім'ї на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в якому зазначено, що заявник та члени його сім'ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначеної у відповідності з заявою від 07.09.2017 року №1707 (о/р 616879) та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім'ї, було проведено неправильно. Розмір допомоги було завищено на 16 314 грн. 21 коп. за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року (а.с.22).
Також, 21.03.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації наданої заявником та членами його сім'ї на призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), (а.с.23) з якого вбачається, що заявник та члени його сім'ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру допомоги одиноким матерям, призначеної у відповідності з заявою від 07.09.2017 року №1707 (о/р 451201) та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім'ї, було проведено неправильно. Розмір допомоги було завищено на 5 770 грн. 08 коп. за період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року.
27.03.2018 року Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області винесло рішення про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (а.с. 25) з якого вбачається, що УСЗН Білоцерківської міської ради провело перерахунок допомоги в межах терміну призначення та вирішило ОСОБА_1 соціальну допомогу не призначати, оскільки її середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї.
Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області направляв відповідачу двічі повідомлення 06.04.2018 та 25.05.2018 року про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 5 770 грн. 08 коп. та повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 16 314 грн. 21 коп., які отримано останньою особисто 25.04.2018 року та відповідно 03.07.2018 року, що підтверджується листами УСЗН Білоцерківської міської ради від 06.04.2018 року №3447 та від 06.04.2018 року №3410, та листами УСЗН Білоцерківської міської ради від 25.05.2018 року №5630 та від 25.05.2018 року №5629 та роздруківками результатів пошуку поштового відправлення за штрихкодом ідентифікатором про вручення поштового відправлення (а.с.29-38).
Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачем ОСОБА_1.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до п.12 вищезазначеного Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Абз. 2,3 п. 27 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, з врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, про стягнення з відповідача на користь позивача надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 16 314,21 грн. та державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 5 770,08 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 280-283, 354-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області ( код ЖДРПОУ 03193643, місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул.. Ярослава Мудрого, 2) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1), про стягнення надміру виплачених сум допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 16314,21 грн. та державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 5770,08 грн., всього 22084,29 грн. ( двадцять дві тисячі вісімдесят чотири гривні 29 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області судові витрати в розмірі 1762,00 грн. ( одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
СуддяО. В. Бондаренко