
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 березня 2019 року № 826/6524/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за день роботи у зоні ЧАЕС - з 27 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, з урахуванням довідки про заробітну плату №2307 від 19.10.1992 та інших наявних документах, що знаходяться в пенсійній справі;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку одержаного за роботу в зоні відчуження за день роботи у зоні ЧАЕС - з 27 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, з урахуванням довідки про заробітну плату №2307 від 19.10.1992 та інших наявних документах, що знаходяться в пенсійній справі, починаючи з 19.09.2017.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії з інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, оскільки, за твердженням позивача, у пенсійного органу наявні всі можливі документи для розрахунку заробітку, отриманого за дні роботи у зоні відчуження ЧАЕС, для обчислення пенсії з інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, та самої пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків, виходячи з наявної у пенсійній справі довідки від 19.10.1992 №2307 та формули розрахунку, згідно з Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього відповідні матеріали та докази.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.03.2019 замінено відповідача - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
03.07.2018 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому зазначено, що управлінням проаналізовано надані позивачем до заяви документи про перехід на пенсію по інвалідності та до звернень про перерахунок пенсії, з урахуванням довідок про заробітну плату та виявлено невідповідність сум заробітної плати, згідно з довідкою про заробітну плату від 12.02.2018 з табелем по виплаті заробітної плати за травень 1986 року, а саме: у довідці про заробітну плату від 12.02.2018 не зазначений шифр роботи у м. Прип'ять за травень 1986 року, що унеможливлює підтвердження сум заробітної плати з табелем по виплаті. Крім того, за твердженням представника відповідача довідка про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 не відповідає вимогам, затвердженим у листі Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, а також не підтверджена первинними документами, з урахуванням того, що у вказаній довідці кратність визначена як « 3, 4, 5», а тому неможливо встановити по якій саме кратності тарифної ставки здійснювалось нарахування заробітної плати. З урахуванням викладеного, представником відповідача зроблено висновок про те, що довідка про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 не може братись до уваги в якості підстави для перерахунку пенсії. На додаток у відзиві наголошено, що довідка про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 обов'язково має подаватись в оригіналі.
13.08.2018 від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, згідно з якою, позивачем додатково наголошено на правомірності заявлених позовних вимог, а також зазначено, що довідка про заробітну плату видана у 1992 році, а відповідач вимагає довідку, складену за формою, яка була затверджена у 1996 році. Крім того, вказана довідка надана пенсійному органу належним чином завіреною, а у разі необхідності відповідач має право самостійно витребувати довідку за місцем її знаходження - у Комісії для перевірки правильності видачі посвідчень «учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» Київської міської державної адміністрації.
З урахуванням викладеного, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією посвідчення від 29.08.2017 серії НОМЕР_2.
У той же час, згідно з копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0661270 від 12.07.2017, ОСОБА_1 з 26.06.2017 встановлено ІІ групу інвалідності, пов'язану з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 звернувся до Лівобережного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 11.12.2017 про здійснення перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків. В якості додатків до вказаної заяви зазначено довідку ф. 122 та список працівників АТП 13055.
Листом від 12.01.2018 №891/09 Лівобережне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивачу про те, що у матеріалах пенсійної справи позивача міститься довідка про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 за період з 27.04.1986 по 27.04.1986 за роботу в зоні відчуження, проте дана довідка не відповідає вимогам затвердженим листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, яка, крім того, не підтверджена первинними документами. Після надання до управління довідки про заробітну плату встановленого зразка та завірених належним чином копій первинних документів на підставі яких видано довідку, а саме: табель обліку робочого часу, населені пункти, особові рахунки на нараховану та виплачену заробітну плату в зоні ЧАЕС, положення про преміювання, управління повернеться до питання перерахунку позивачу пенсії.
Надалі, позивач звернувся до Лівобережного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 20.02.2018, в якій повторно просив здійснити перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків. В якості додатків до вказаної заяви зазначено постанову Господарського суду м. Києва від 04.11.2015 у справі №910/15443/14; довіреність ліквідатора від 03.02.2017; довідку про перейменування; довідку про заробітну плату у 3-х формах за 1986 рік; розрахунковий лист за травень 1986 року.
Листом від 14.03.2018 №4483/09 Лівобережне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивачу про те, що з урахуванням довідок про заробітну плату, виявлено невідповідність сум заробітної плати, згідно з довідкою про заробітну плату від 12.02.2018 з табелем по виплаті заробітної плати за травень 1986 року, а саме: у довідці про заробітну плату від 12.02.2018 не зазначений шифр роботи у м. Прип'ять за травень 1986 року, що унеможливлює підтвердження сум заробітної плати з табелем по виплаті. З огляду на вказане, як зазначено у листі, для вірного визначення розміру пенсії позивача потрібно надати довідку про заробітну плату із зазначенням шифру оплати за роботу в зоні відчуження, яка б відповідала табелю по виплаті заробітної плати, або пояснення що входить у заробітну плату за травень 1986 року.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (надалі - Закон № 796-ХІІ), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Згідно з пп. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 (надалі - Порядок), в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Порядок №1210).
Пунктом 1 Порядку №1210 передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 6 Порядку №1210, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Перелік документів, які додаються до заяви про перерахунок пенсії, визначаються відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1), тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з п. 2.7 розділу ІІ Порядку №22-1, до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Приписами пп. 3 п. 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 15.12.2015 у справі 21-4722а-15, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Тобто, розмір пенсії по інвалідності ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Тобто, роботодавець (чи архівні установи) має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 20.03.2018 року по справі №539/2350/17.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, під час звернень позивача до органу пенсійного фонду зі зверненнями про перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків останнім надано наступні документи: довідку ф. 122; список працівників АТП 13055; постанову Господарського суду м. Києва від 04.11.2015 у справі №910/15443/14; довіреність ліквідатора від 03.02.2017; довідку про перейменування; довідку про заробітну плату у 3-х формах за 1986 рік; розрахунковий лист за травень 1986 року.
Так, відповідно до копії довідки про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 (а.с. 30 том 1), ОСОБА_1 за роботу у населеному пункті Прип'ять (зони відчуження) у період з 27.04.1986 по 27.04.1986 (один день) виплачено заробітну плату у сумі 119 руб/коп., з урахуванням коефіцієнта 3, 4, 5.
Згідно з копією довідки про заробітну плату від 12.02.2018, видану ТОВ «Архівне Бюро», яке діє від імені ПАТ «АТП-2240» на підставі довіреності (а.с. 46 том 1), сума заробітної плати ОСОБА_1 за травень 1986 року становила 0,00241 (грошова одиниця нарахувань не вказана).
У копії розрахункового листа за травень 1986 року (а.с. 47 том 1) вказано, що ОСОБА_1 нараховано 240,84, а сплачено 154,24.
З приводу вказаного, відповідачем зазначено, що з урахуванням довідок про заробітну плату, виявлено невідповідність сум заробітної плати, згідно з довідкою про заробітну плату від 12.02.2018 з табелем по виплаті заробітної плати за травень 1986 року, а саме: у довідці про заробітну плату від 12.02.2018 не зазначений шифр роботи у м. Прип'ять за травень 1986 року, що унеможливлює підтвердження сум заробітної плати з табелем по виплаті. Крім того, за твердженням представника відповідача довідка про заробітну плату від 19.10.1992 №2307 не відповідає вимогам, затвердженим у листі Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 №01-3/244-013-2, а також не підтверджена первинними документами, з урахуванням того, що у вказаній довідці кратність визначена як « 3, 4, 5», а тому неможливо встановити по якій саме кратності тарифної ставки здійснювалось нарахування заробітної плати.
З приводу вказаного суд звертає увагу, що відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Отже, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів шляхом здійснення відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати за роботу в зоні ЧАЕС, зазначеної у довідках від 19.10.1992 №2307 та від 12.02.2018, що відповідачем зроблено не було у межах спірних правовідносин. Водночас, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду доказів, які б доводили, що дані, викладені у наведених довідках про заробітну плату, одержану позивачем за роботу в зоні відчуження в 1986 році, містять неправдиві або недостовірні дані.
Разом з тим, суд звертає увагу, що докази нарахування заробітної плати, зазначені у довідках від 19.10.1992 №2307 та від 12.02.2018, а також оригінали первинних документів, що слугували підставою для видачі зазначеної довідки, в даному випадку повинні бути досліджені органами пенсійного фонду під час повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, у той же час, суд такої можливості позбавлений через відсутність оригіналів первинних документів, якими позивач обґрунтовує наявність підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про протиправність дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за день роботи у зоні ЧАЕС - з 27 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, з урахуванням довідки про заробітну плату №2307 від 19.10.1992 та інших наявних документах, що знаходяться в пенсійній справі. Як наслідок, з метою належного захисту права та охоронюваних законом інтересів позивача, суд дійшов до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2017 про перерахунок пенсії, з урахуванням обставин, що слугували підставою для визнання судом протиправних дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 77, 246, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за день роботи у зоні ЧАЕС - з 27 квітня 1986 року по 27 квітня 1986 року, з урахуванням довідки про заробітну плату №2307 від 19.10.1992 та інших наявних документах, що знаходяться в пенсійній справі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2017 про перерахунок пенсії, з урахуванням обставин, що слугували підставою для визнання судом протиправних дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок