
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 березня 2019 року № 826/5475/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Качура І.А. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Третя особа: Київський міський військовий комісаріатпровизнання протиправними дій та бездіяльність , зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач), Третя особа: Київський міський військовий комісаріат про:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення основного розміру призначеної позивачу пенсії з 83% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення з 01.12.2015 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії виходячи з 83%грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2015 року, з урахуванням проведених виплат;
- визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2017 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з грошового забезпечення відповідно до довідки Державного космічного агентства України від 07.02.2017 року №09/17 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15, виходячи з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року, з урахуванням проведених виплат до набуття права на пенсію у більшому розмірі.
Ухвалою суду від 12 квітня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 203 "Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві" затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття, а саме: Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві реорганізовано шляхом злиття та створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.06.2018р., до названого Реєстру 27.04.2018 року внесено запис за №10741340000074949 про реєстрацію юридичної особи шляхом злиття.
Так, згідно ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи вищезазначене, судом в ході розгляду адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження допущено заміну відповідача правонаступником.
На виконання вимог ухвали суду від 12.04.2018 відповідачем до канцелярії суду поданий відзив на позовну заяву. Свої заперечення проти позову відповідач мотивував тим, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В даному випадку, Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військово-службовцям, оскільки Кабінет Міністрів України своєю постановою від 22.09.2010 №889 встановив грошову винагороду, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахунку розміру пенсії. З наведених мотивів відповідач вважає, що правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні. Крім того, відповідач посилався на те, що наразі перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб проводиться органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Позивач надав суду відповідь на відзив, що свідчить про факт отримання ним копії відзиву на позов від відповідача.
З урахуванням викладеного, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, ОСОБА_1, полковник запасу по 29.12.2002 року, включно, проходив військову службу на посаді начальника відділу супроводу космічних програм управління космічних програм та наукових досліджень Національного космічного агентства України, куди був відряджений наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 24.12.1998 року №0465.
Звільнений у запас наказом Міністра оборони України від 04.12.2002 року № 734 за пунктом 67, підпункту «б» (за станом здоров'я) та виключений зі списків особового складу військовослужбовців наказом Національного космічного агентства України від 27.12.2002 року № 117-к відповідно до витягів з наказів Міністра оборони України по особовому складу від 24.12.1998 року № 0465 та від 04.12.2002 року № 734 та Національного космічного агентства України по особовому складу від 27.12.2002 року №117-к.
30.12.2002 року Київським міським військовим комісаріатом ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 83% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ відповідно до розрахунку Київського міського військового комісаріату на пенсію від 08.01.2003 року по пенсійній справі №134623, розрахунку вислуги років від 19.11.2002 року та пенсійного посвідчення серія НОМЕР_2
Як стверджує позивач та не спростував відповідач жодними документальними доказами в ході розгляду даної справи в суді, за результатами проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з обставиною встановлення постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 нового посадового окладу з 01.12.2015 розмір такої пенсії позивача було зменшено, а саме: пенсія була обрахована із розрахунку 70% від суми грошового забезпечення.
В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» збільшено розмір посадового окладу за посадою начальника відділу Державного космічного агентства України, яку позивач займав на момент звільнення із Збройних Сил України.
На підставі зазначеної Постанови КМУ № 15 Державним космічним агентством України виготовлено та видано позивачу довідку від 07.02.2017 року №09/17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Державним космічним агентством України листом від 23.01.2017 року № 297/09-К2/17 повідомлено Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України про настання підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із зміною посадових окладів військовослужбовців, відряджених до нього, з 01.01.2017 року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та від 18.01.2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 31.01.2017 року № 248/3/6/312 повідомив Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, які відряджалися до Державного космічного агентства України, у зв'язку із збільшенням їх посадових окладів відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів.
Проте листом Пенсійного фонду України від 16.02.2017 року Департамент фінансів Міністерства оборони України та Державне космічне агентство України були повідомлені, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку пенсій, з питання щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, колишнім військовослужбовцям, які відряджалися до державних органів, установ та організацій, в тому числі до Державного космічного агентства України, розміри посадових окладів, за посадами яких змінено відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 та від 18.01.2017 № 15, направлено відповідний запит до Міністерства соціальної політики України.
14.02.2017 року Київським міським військовим комісаріатом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві була направлена довідка Державного космічного агентства України від 07.02.2017 року №09/17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку мені пенсії.
Листом Київського МВК від 10.03.2017 року ВСЗ/453 позивача повідомлено про повернення на адресу Київського міського військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку мені пенсії без виконання.
10.04.2017 року позивач звернувся до ТВО військового комісару Київського міського військового комісаріату з проханням вжити заходів по відновленню порушеного права позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення шляхом відповідного звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Листом від 19.04.2017 року №ВСЗ/700 ТВО військового комісару Київського міського військового комісаріату повторно повідомлено позивача про повернення на адресу військкомату довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку мені пенсії без виконання, з рекомендацією звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для вирішення питання перерахунку пенсії, додавши до відповіді копію листа ГУ ПФУ в м. Києві на адресу Київського МВК від 24.02.2017 року.
Зі змісту листа ГУ ПФУ в м. Києві від 24.02.2017 року вбачається, що відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, Повідомлення щодо виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» від уповноваженого структурного підрозділу не надходило, у зв'язку із цим була повернута довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії відповідно до постанови КМУ від 18.01.2017 року №15.
12.04.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві щодо неправомірності його не перерахунку йому пенсії відповідно до направленої Київським МВК довідки Державного космічного агентства України від 07.02.2017 року №09/17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії та проведення перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.
18.05.2017 року ГУ ПФУ в місті Києві повідомило ОСОБА_1 про не перерахунок йому пенсії у зв'язку із відсутністю відповідного порядку. Також відповідач повідомив, що проведення перерахунку пенсій в разі зміни грошового забезпечення по заяві пенсіонера Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" від 13.02.2008 р. № 45 не передбачено.
Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку його пенсії протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Так, відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній станом на 01.01.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Надаючи правову оцінку діям органу Пенсійного фонду щодо зміни після проведеного перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2015 відсоткового показника для обрахунку пенсії позивача з 83% на 70% грошового забезпечення, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону від 04.07.2002 №51-IV, що діяла на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як вже було встановлено судом, відповідно до розрахунку пенсії позивача за вислугу років, позивачу 30.12.2002 призначено пенсію за вислугу років виходячи з 83 % грошового забезпечення, виходячи з визначеної вислуги років.
Пунктом 8 розд. II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та п. 23 розд. II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ було внесено зміни та цифри, а саме: спочатку " 90" замінено цифрами " 80", та згодом - цифри " 80" замінено цифрами " 70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною першою ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна розміру пенсії з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла з 01.12.2015, тобто на момент проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013) після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому, відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ саме в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №583/2264/17.
Крім того, згідно п. 19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 за №8 "Про незалежність судової влади" роз'яснено, що згідно статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії позивача з 83% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення з 01.12.2015 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії виходячи з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2015, з урахуванням проведених виплат.
Щодо обґрунтованості позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2017 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з грошового забезпечення відповідно до довідки Державного космічного агентства України від 07.02.2017 №09/17 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, виходячи з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017, з урахуванням проведених виплат до набуття права на пенсію у більшому розмірі, суд дійшов таких висновків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" внесено зміни, якими встановлено посадові оклади на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.
Як свідчать наявні у справі матеріали, листом від 23.01.2017 №297/09-К2/17 Державне космічне агентство України повідомило Міністерство оборони України та Пенсійний фонд України про зміни посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Державного космічного агентства України, з 1 січня 2017 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів".
Департамент фінансів Міністерства оборони України за результатами отримання зазначеного листа Державного космічного агентства України, своїм листом від 31.01.2017 повідомив також Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відповідних категорій, в т.ч. тим, які були відряджені до Державного космічного агентства України.
Листом від 14.02.2017 Київський міський військовий комісаріат надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2017, надану Державним космічним агентством України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, для подальшого опрацювання.
Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повернуло без виконання довідку Державного космічного агентства України від 07.02.2017 №09/17. Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.02.2017 підставою для не проведення перерахунку пенсії позивачу відповідачем зазначено, що повідомлення щодо виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону в зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" від уповноваженого структурного підрозділу не надходило.
В контексті з наведеним суд зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 45).
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п. 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З урахуванням наведеного та враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, суд вважає, що в даному випадку дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2017, позивач має законні підстави щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Державного космічного агентства України від 07.02.2017 №09/17.
При цьому, що стосуються посилання відповідача на набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", суд зазначає наступне.
Даним Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова № 103) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд не виявив документальних доказів проведення відповідачем перерахунку пенсії позивачу в порядку, визначеному Постановою №103. Водночас позивач у позовній заяві не заперечує проти перерахунку пенсії на підставі Постанови №103, але вважає, що спочатку має бути проведений перерахунок пенсії з 01.01.2017 саме на підставі довідки Державного космічного агентства України від 09.02.2017 №09/17 зі збереженням складових грошового забезпечення та з урахуванням підвищення їх розмірів. Тобто, фактично позивач не заперечує, що в 2018 році даний перерахунок мав бути здійснений за новими правилами зі збереженням розміру пенсії 83% від суми грошового забезпечення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.
Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції №22 від 02.04.2018, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1 406,60 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд вказує про присудження на користь позивача судових витрат у зазначеній сумі повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 136, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІНН НОМЕР_1) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення з 01.12.2015 основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 83% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2015, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 з урахуванням довідки Державного космічного агентства України від 07.02.2017 №09/17.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368) здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Державного космічного агентства України від 09.02.2017 №09/17, виходячи з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017, з урахуванням проведених виплат до набуття права на пенсію у більшому розмірі.
Присудити здійснені ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ІНН НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1 406,60 грн. (однієї тисячі чотириста шість гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур