
Справа № 560/290/19
РІШЕННЯ
іменем України
20 березня 2019 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В.
за участю: секретаря судового засідання Голуб О.Р.
представника позивача: Шустера Я.В.,
представників відповідача: Пятковського А.М., Карповича В.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства сільськогосподарського виробництва "Сім.Я" до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ППСВ "Сім.Я" звернулося до суду з позовною заявою до ДФС України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1030488/38884804 від 20.12.2018;
- зобов'язати ДФС України здійснити реєстрацію податкової накладної №4 від 09.11.2018 на суму 2146044,11 грн., в т.ч. ПДВ 357674,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що комісією Головного управління ДФС у Хмельницькій області безпідставно відмовлено в реєстрації податкової накладної від 09.11.2018 № 4 з підстав надання платником податків документів, які складені з порушенням законодавства. Зокрема, позивач зазначив, що на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкової накладної, платник податків надав усі належні документи, проте, їх контролюючий орган не взяв до уваги, натомість фіскальний орган, як на підставу для відмови у реєстрації податкових накладних, вказав на не подання платником податків копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, а саме: не надані складські квитанції, трьохсторонній акт приймання-передачі, документ, що підтверджує якість соняшника (аналізна картка).
Позивач вважає, що контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної від 09.11.2018 № 4, відтак просив визнати таку відмову протиправною та зобов'язати провести реєстрацію податкової накладної від 09.11.2018 № 4.
Ухвалою суду від 13.02.2019 відкрите провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача підтвердив заявлені вимоги, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечили, надали відзиви на позовну заяву, згідно яких вказали, що "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 №117, наділяє комісії контролюючих органів регіонального рівня повноваженнями, щодо прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зокрема, пояснили, що Комісія ДФС діяла виключно у відповідності з Податковим кодексом України та іншими законами України, іншими нормативними актами, у межах повноважень наданих чинним законодавством. Оскаржуване рішення винесене відповідно до норм чинного законодавства, на основі тих матеріалів, що були надані позивачем, саме тому рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1030488/38884804 від 20.12.2018 є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення позову - відсутні.
Підстави звернення із позовною вимогою до ДФС України щодо зобов'язання здійснити реєстрацію податкової накладної є передчасним. Таким чином, підстави для задоволення позову відсутні.
Заслухавши учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з наступних підстав.
Суд встановив, що ППСВ "Сім.Я" 06.02.2017 зареєстроване, як юридична особа. Основним видом діяльності є: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 49.41 вантажний автомобільний транспорт.
ППСВ "Сім.Я" (Постачальник) 06.11.2018 уклало договір №141191 поставки соняшнику, що відповідає по якості ДСТУ 7011:2009 у кількості та за ціною, визначені договором.
Відповідно до накладної №4 від 09.11.2018 реалізувало ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" соняшник в кількості 211,433 тонни на суму 2146044,11 грн., в тому числі ПДВ 357674,02 грн. Дану податкову накладну в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі було надіслано для реєстрації в ЄРПН.
Згідно квитанції №1 від 27.11.2018 зупинено реєстрацію податкової накладної №4 від 09.11.2018 та зазначено, що "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 09.11.2018 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
ППСВ "Сім.Я" 14.12.2018 направило через систему електронний кабінет платника податків сканкопії первинних документів до ДФС України та письмові пояснення про подання пояснень, реєстрацію яких зупинено по відмовленій у реєстрації ПН/РК №4 від 09.11.2018 та долучило документи, що розкривають діяльність ППСВ "Сім.Я" та підтверджують реальність операції по реалізації соняшника.
Вказані документи позивач подав і до суду, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Комісія ДФС Рішенням від 20.12.2018 №1030488/38884804 відмовила у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2018, так як наданий платником пакет документів до податкової накладної №4 від 09.11.2018 не є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а саме: не надано складські квитанції, трьохсторонній акт приймання-передачі, документ, що підтверджує якість соняшника (аналізна картка), які передбачені пунктом 2.3 договору поставки № 141191 від 06.11.2018, укладеного з покупцем ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН". Крім того, відсутня картка рахунок 361 за листопад 2018, контрагент ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН".
Вважаючи прийняте Комісією ДФС рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним, ППСВ "Сім.Я" 27.12.2018 подало скаргу на вищезазначене рішення та додатково надіслало пояснення та документи по вище вказаній операції, а саме: додаткова угода № 1 до договору складського зберігання зерна, квитанція про сплату про послуги №36300169 від 25.10.2018, рахунок про оплату № 555 від 30.11.2018, трьохсторонній акт приймання-передачі від 09.11.2018, протокол випробувань №060 від 08.10.2018 (якість соняшника), картка передачі за листопад 2018рах.361, реєстри накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком: №481 від 26.10.2018, №482 від 27.10.2018, №490 від 29.10.2018, №502 від 30.10.2018, № 503 від 31.10.2018, №535 від 02.11.2018, №542 від 03.11.2018 №547 від 04.11.2018, № 551 від 05.11.2018.
За результатом розгляду скарги, Комісія ДФС 08.01.2019 прийняла рішення про залишення скарги без задоволення, а рішення Комісії ДФС від 20.12.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 без змін.
Досліджуючи правомірність прийнятого Комісією ДФС спірного рішення, суд виходив з наступного.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до п.201.16. ПКУ реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.17 №567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.6. зазначеного Критерія моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75% загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Цим же наказом затверджений Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567:
- для критерію, зазначеного у пп.1 п.6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
- для критерію, зазначеного в пп.2 п.6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/при дбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
З системного аналізу наведених вище положень вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Відповідно до п.201.16.3 ПК України підстави для прийняття Комісією ДФС центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, абзацом 1 постанови КМУ від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (далі - Постанова №190) передбачено, що Комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до пп. "в" пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з абзацом 2 Постанови №190 підставами для прийняття Комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до п. "в" пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Тобто, рішення Комісії ДФС повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування", або "надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття Комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування".
Як встановив суд, після зупинення реєстрації податкової накладної, ППСВ "Сім.Я" подало до ДФС України повідомлення №2 від 14.12.2018 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено по відмовленій у реєстрації ПН/РК №4 від 09.11.2018 копії документів та пояснення, а саме: податкова накладна №4 від 09.11.2018, договір поставки №141191 від 06.11.2018, видаткова накладна №4 від 09.11.2018, рахунок №4 від 09.11.2018, товарно-транспортних накладних № 1 від 20.10.2018, № 2 від 21.10.2018, № 3 від 27.10.2018, № 4 від 29.10.2018, № 5 від 30.10.2018, № 7 від 02.11.2018, № 8 від 02.11.2018, № 9 від 03.11.2018, № 10 від 03.11.2018, № 11 від 04.11.2018, № 12 від 04.11.2018, № 13 від 05.11.2018 та № 14 від 05.11.2018, бухгалтерської Довідки №1 на 2 аркушах, Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур, Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду, договір надання послуг від 03.09.2018 (обмолот соняшника), акт надання послуг (обмолот соняшника), договір покупки №1-ХМ від 20.03.2018, довідка з Держгеокадастру №32-22-0.36-110/102-18 від 12.03.2018, лист №1251 від 06.11.2018, договір по перевезенню зерна від 01.10.2018 року, довідка №41-94\286 від 02.06.2014 (статистика), довідка від 29.10.2018 про відсутність заборгованості, графічний матеріал, на якому зазначено місце розташування земельних ділянок, договір надання послуг від 06.03.2018 (оранка ґрунту) та акт надання послуг (оранка ґрунту), договір надання послуг від 03.04.2018 (культивація ґрунту) та акт надання послуг (культивація), договір надання послуг від 03.04.2018 (посів соняшника) та акт надання послуг (посів соняшника), договір надання послуг від 03.05.2018 (внесення мінеральних добрив) та акт надання послуг (внесення мінеральних добрив), договір надання послуг від 05.06.2018 (внесення засобів захисту рослин) та акт надання послуг (внесення засобів захисту рослин), договір оренди вантажного автомобіля від 01.09.2017, фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва, договір поставки № 00108-хм від 20.03.2018.
Однак, 20.12.2018 Рішенням Комісії ДФС у Хмельницькій області №1030488/38884804 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2018, так як наданий платником пакет документів до податкової накладної №4 від 09.11.2018 не є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а саме, не надано складські квитанції, трьохсторонній акт приймання-передачі, документ, що підтверджує якість соняшника (аналізна картка), які передбачені пунктом 2.3 договору поставки № 141191 від 06.11.2018, укладеного з покупцем ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН". Крім того, відсутня картка рахунок 361 за листопад 2018, контрагент ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН".
Позивач 27.12.2018 подав скаргу на вищезазначене рішення, а також надіслав документи, а саме: додаткова угода № 1 до договору складського зберігання зерна, квитанція про послуги № 36300169 від 25.10.2018, рахунок про оплату № 555 від 30.11.2018, трьохсторонній акт приймання-передачі від 09.11.2018 року, протокол випробувань № 060 від 08.10.2018 (якість соняшника), карта передачі за листопад 2018 року рах.361, реєстри накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком: № 481 від 26.10.2018, № 482 від 27.10.2018, № 490 від 29.10.2018, № 502 від 30.10.2018, № 503 від 31.10.2018, № 535 від 02.11.2018, № 542 від 03.11.2018, № 547 від 04.11.2018, № 551 від 05.11.2018.
За результатом розгляду поданої скарги, Комісія з питань розгляду скарг 08.01.2019 прийняла рішення про залишення скарги без задоволення, а Рішення Комісії ДФС від 22.12.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2018 без змін.
Вказані документи позивач подав і до суду, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Щодо твердження контролюючого органу про ненадання ППСВ "Сім.Я" до комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області пояснень, договору перевезення не відповідає виписаним товарно-транспортним накладним, відсутні складські квитанції та не надані сертифікати відповідно до постанови КМУ №97 від 21.02.2017, суд зазначає наступне.
ППСВ "Сім.Я" 14.12.2018 направило через систему електронний кабінет платника податків сканкопії первинних документів до ДФС України та письмові пояснення про подання пояснень, реєстрацію яких зупинено по відмовленій у реєстрації ПН/РК №4 від 09.11.2018 та долучило документи, що розкривають діяльність ППСВ "Сім.Я" та підтверджують реальність операції по реалізації соняшника.
Транспортуання соняшника здійснювалося на елеватор ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" власним автомобілем МАЗ відповідно до договору про надання послуг. На підтвердження вказаної обставини позивач надав товарно-транспортні накладні: №1 від 20.10.2018, № 2 від 21.10.2018, №3 від 27.10.2018, №4 від 29.10.2018, №5 від 30.10.2018, 37 від 02.11.2018, №8 від 02.11.2018, №9 від 03.11.2018, №10 від 03.11.2018, №11 від 04.11.2018, №13 від 05.11.2018, №14 від 05.11.2018.
Між ППСВ "Сім.Я" та TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" укладено договір поставки №141191 від 06.11.2018, відповідно до якого позивач мав поставити на адресу TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" соняшник в кількості до 300 тон. за ціною 10150 грн. (в т.ч. ПДВ).
При цьому, відповідно до п 2.1. даного Договору, поставка товару здійснюється на умовах EXW (Інкотермс 2000), франко-елеватор ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України". Отже, поклажедавцем є TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН", і відповідно складські квитанції виписує TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" згідно з наказом Мінагрополітики від 27.06.2003 №198 "про затвердження положення про обіг складсиух документів на зерно"
Про передачу зерна TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" складено між ППСВ "Сім.Я" , ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" трьохсторонній акт приймання-передачі від 09.11.2018., в якому вказано про виписку складської квитанції на TOB "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН".
Якість соняшника підтверджується протоколом випробувань №060 від 08.10.2018, складеним TOB «Центр сертифікації та метрології».
Вказані документи позивач подав і до суду, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Отже, господарська операція з реалізації соняшника є товарною, ППСВ "Сім.Я" склало всі передбачені законодавством та договорами документи, а відповідно рішення ГУ ДФС України в Хмельницькій області є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що ППСВ "Сім.Я" не погоджуючись із рішенням комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, скористалося своїм правом на адміністративне оскарження даного рішення до ДФС України, надавши при цьому пояснення та необхідні документи. Однак, контролюючий орган не взяв до уваги подані пояснення і необхідні документи, та прийняв рішення про відмову у задоволенні скарги та залишення без змін рішення комісії Державної фіскальної служби України №1030488/38884804 від 20.12.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача №4 від 09.11.2018.
Як встановив суд, ППСВ "Сім.Я" надало ДФС України всі наявні документи, проте, Комісією ДФС та Комісією ДФС України з розгляду скарг, незважаючи на вищевказане повідомлення ППСВ "Сім.Я" та додані до нього документи, підтверджуючі факти, викладені у повідомленні, рішенням 1030488/38884804 від 20.12.2018 відмовлено в реєстрації податкової накладної позивача № 4 від 09.11.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних .
При цьому, факт зупинення реєстрації податкової накладної у ЄРПН не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.
Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України, документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та ТОВ "ДІ ЕНД АЙ ЕВОЛЮШН" та на те, що такі документи були надані позивачем контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2018.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) виклав окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "належного урядування". Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" №33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" №48939/99, "Moskal v. Poland" №10373/05).
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Lelas v. Croatia").
Суд вважає, що рішення прийняте Головним управління ДФС у Хмельницькій області з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення №1030488/388848042 від 20.12.2018 Головне управління ДФС у Хмельницькій області прийняло з порушенням вимог Податкового кодексу України, тому, це рішення підлягає скасуванню.
Згідно з положенням ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду відповідачі не довели правомірності своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2018, а тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ППСВ "Сім.Я".
Доводи відповідача щодо надання платником податку копій документів, які є недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду. Таким чином суд вважає, що відповідач безпідставно прийняв рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, а тому рішення підлягає скасуванню як незаконне.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивач сплатив судовий збір в розмірі 3842,00 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1253809603.1 від 29.01.2019 та квитанцією № 0.0.1260856019.1 від 08.02.2019.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне присудити на користь ППСВ "Сім.Я" понесені судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області та ДФС України в рівних частинах.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Приватного підприємства сільськогосподарського виробництва "Сім.Я" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №1030488/38884804 від 20.12.2018 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №4 від 09.11.2018 днем подання податкової накладної.
Присудити на користь Приватного підприємства сільськогосподарського виробництва "Сім.Я" судові витрати (судовий збір) в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Присудити на користь Приватного підприємства сільськогосподарського виробництва "Сім.Я" судові витрати (судовий збір) в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 березня 2019 року
Позивач:Приватне підприємство сільськогосподарського виробництва "Сім.Я" ( с. Шарівка, Ярмолинецький район, Хмельницька область, 32132 , код ЄДРПОУ - 38884804) Відповідач:Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, м. Київ 53,04053 , код ЄДРПОУ - 39292197) Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Головуючий суддя /підпис/ В.В. Матущак