
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2019 року м. Одеса Справа № 420/6299/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,
за участі секретаря Ягенської К.О., представників:позивача Маковецької Н.В.. третьої особи Бутрик А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпекс Купе Інтернейшнл" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державної фіскальної служби України про зобов'язання скасувати дію спеціальної санкції - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності,
ВСТАНОВИВ:
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідно до подання Державної фіскальної служби України від 08.02.2018 № 1962/5/99-99-14-06-02-16 «Про застосування спеціальних санкцій» TOB "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ" нібито допустило порушення під час здійснення зовнішньоекономічних операцій з "BlackSeaCommoditiesLTD" (Об'єднані Арабські Емірати) на суму 3831,30 тис.доларів США, що є підставою для застосування спеціальних санкцій, згідно зі ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність". Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до Товариства з листом вих. №4102-13/13581-07 від 29.03.2018 щодо надання до 14.05.2018 копій матеріалів, які свідчать про усунення допущеного правопорушення. У встановлений строк TOB "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ" надало витребувану інформацію та копії запитуваних документів (вх. Департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності від 14.05.2018 № 07/33427-18). Однак, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 31.05.2018 №768 застосовано до TOB "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ" спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, як до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України. Позивач вважає спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовану до ТОВ "ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ", як до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 31.05.2018 № 768 - необґрунтованою як нормативно, так і документально.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що Мінекономрозвитку відповідно до частини другої статті 37 Закону, за поданням Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) від 08.02.2018 № 1962/5/99-99-14-06-02-16, за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" наказом від 31.05.2018 № 768. "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності" (далі - наказ Мінекономрозвитку № 768), застосувало до Позивача спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. Мінекономрозвитку в зв'язку з надходженням до департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності листів TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл" за № 1 та № 2 від 18.07.2018, звернулось листом від 20.07.2018 за № 4102-11/31503-03 до Державної фіскальної служби України з проханням розглянути надані матеріали та висловити позицію ДФС України як ініціатора застосування спеціальної санкції до TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл" щодо можливості її скасування. У відповідь на вказаний лист Державна фіскальна служба України 09.08.2018 за № 14311/5/99-99-14-06-02-16 повідомила Мінекономрозвитку, що вважає недоцільним скасування дії спеціальної санкції, застосованої до TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл".
Ухвалою суду від 07.12.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.02.2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з приписами пункту 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459, закріплено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон) (в редакції станом на час виникнення правовідносин) за порушення цього або пов'язаного з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Пунктом 2.1 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової служби України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 № 340/672 (далі - Порядок взаємодії) визначено процедуру підготовки Державною податковою адміністрацією подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій до Міністерства економіки України розгляду цих подань Мінекономіки та передачі ним наказів про застосування (скасування, зміну виду, тимчасове зупинення дії) спеціальних санкцій до ДПА.
Порядок застосування спеціальних санкцій регулюється Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 № 52 (далі - Положення).
Мінекономрозвитку відповідно до частини другої статті 37 Закону, за поданням Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) від 08.02.2018 № 1962/5/99-99-14-06-02-16, за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" наказом від 31.05.2018 № 768. "Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності на території України - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності" (далі - наказ Мінекономрозвитку № 768), застосувало до Позивача спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною третьою статті 37 Закону передбачено, що подання щодо застосування санкцій повинно містити такі обов'язкові дані:
найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження);
відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України;
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати;
найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким
порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Так, подання ДФС України вих. від 08.02.2018 № 1962/5/99-99-14-06-02-16 (далі - подання ДФС) містить, зокрема, такі обов'язкові дані:
назва і реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності - Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімпекс Купе Інтернейшнл" (далі - ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл") (65003, вул. Отамана Головатого, буд. 67/69, м. Одеса, ЄДРПОУ 20005502);
код порушення - 00010, який зазначає порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (згідно з листом ДПА від 16.07.2007 № 8747/5/22-6016 щодо тлумачення кодів порушень, які використовуються ДПА при наданні пропозицій на застосування спеціальних санкцій до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності);
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності;
назва і реквізити контрагента: "Black Sea Commodities LTD" (OAE Reg. № A041/10/11/3976, P.O.Box 31291, Al Jazeera, United Arab Emirates, Banque Cantуnate, Vaudoise Lausanne, Switzerlan, SWIFT: BCVLCH2L)
код валюти: 840, що згідно із Класифікатором валют та банківських металів, затверджених постановою Правління Національного банку України від 04.02.1998 № 34 означає долар СІЛА
сума заборгованості: - 3831,30
У зв'язку з надходженням до Мінекономрозвитку подання ДФС України від 08.02.2018 № 1962/5/99-99-14-06-02-16 щодо застосування до ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, яке за формою і змістом повністю відповідало вимогам частини третьої статті 37 Закону та Положенню про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону, затвердженого наказом Мінекономіки від 17.04.2000 №52, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481 (далі - Положення № 52), у Мінекономрозвитку не було підстав для незастосування до ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" спеціальної санкції -індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, на виконання вимог статті 37 Закону.
Крім того, Мінекономрозвитку не має повноважень перевіряти зазначені у поданні порушення.
При цьому Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" або інші нормативно правові акти не зобов'язують та навіть не надають права Мінекономрозвитку перевіряти факти, викладені в поданні.
Зазначене, підтверджує факт про наявність правових підстав для застосування до Позивача спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл" наказом Мінекономрозвитку від 31.05.2018 № 768 у відповідності до вимог статті 37 Закону та підзаконних нормативних актів, прийнятих на його виконання.
Мінекономрозвитку в зв'язку з надходженням до департаменту регулювання зовнішньоекономічної діяльності листів TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл" за № 1 та № 2 від 18.07.2018, звернулось листом від 20.07.2018 за № 4102-11/31503-03 до Державної фіскальної служби України з проханням розглянути надані матеріали та висловити позицію ДФС України як ініціатора застосування спеціальної санкції до TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл" щодо можливості її скасування.
У відповідь на вказаний лист Державна фіскальна служба України 09.08.2018 за № 14311/5/99-99-14-06-02-16 повідомила Мінекономрозвитку, що вважає недоцільним скасування дії спеціальної санкції, застосованої до TOB "Олімпекс Купе Інтернейшнл".
Відповідно до частини десятої статі 37 якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
При цьому від ініціатора подання ДФС України до Мінекономрозвитку не було надано матеріалів про скасування дії санкції, в частині застосованої до позивача, а тому підстав для зазначеної санкції у Мінекономрозвитку немає.
Також судом встановлено, що ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» зверталась з листом до ГУ ДФС в Одеській області від 11.10.2018 року №11/10/н, щодо скасування спеціальної санкції.
На що листом ГУ ДФС в Одеській області від 12.11.2018 року №15931/10/15-32-14-02-03 була надана відповідь про відсутність підстав для скасування спеціальної санкції застосованої до позивача.
Також судом встановлено, що Головне управління ДФС в Одеській області за результатами розгляду листа TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» від 11.10.2018 №11/10/н (отримано листом Державної фіскальної служби України від 31.10.2018 №33882/7/99-99-14-06-02-17) надало відповідь у якій зазначило про відсутність підстави для надання пропозицій по скасуванню, спецсанкції, застосованої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 31.05.2018 №768.
Так судом встановлено, що підставою для винесення подання щодо застосування спеціальної санкції до позивача були порушення встановленні податковим органом під час документальних виїзних перевірок позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства за результатами яких складені акти перевірки від 28.11.2017 №1724/15-32-14-02/20005502 та від 11.05.2018 № 394/15-32-14-08/20005502.
Згідно акту перевірки від 28.11.2017 №1724/15-32-14-02/20005502 встановлені порушення позивачем ст. 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», зі змінами та доповненнями - в частині несвоєчасного отримання валютної виручки на поточний валютний рахунок за контрактом від 21.10.2016 № С 2110/2016-ОКІ/2, ненадходження валютної виручки за контрактами від 07.10.2016 № W 1710/2016-ОКІ/1, від 28.09.2016 № W 2809/2016-ОКІ/1, від 27.09.2016 № W 2709/2016-ОКІ/1, від 27.09.2016 № W 2709/2016-OKJ/2, від 17.10.2016 № W 1710/2016-ОКІ/2, від 17.10.2016 № W 1710/2016-ОКІ/9, від 17.10.2016 № W 1710/2016-ОКІ/З, від 28.09.2016 № W 2809/2016-ОКІ/2, укладеним з Black Sea Commodities Ltd, Об'єднані Арабські Емірати.
Всього нарахована пеня в сумі 83 199 631,73 грн. та штрафні санкції за порушення строків декларування валютних цінностей - 510 грн.
TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» оскаржило результати перевірки у суді.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 по справі №815/31/18 адміністративний позов TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» задоволено.
Рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2018 апеляційну скаргу ГУ ДФС в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 - без змін.
Відповідно до акту документальної позапланової перевірки від 11.05.2018 № 394/15-32-14-08/20005502 встановлено порушення позивачем ст. 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР (з аналогічних причин - недотримання вимог що проведення заліку зустрічних однорідних вимог), нарахована пеня 291625 074,03 грн. та штрафні санкції за порушення строків декларування валютних цінностей - 170 грн. За результатами перевірки прострочена дебіторська заборгованість по розрахунках з компанією - нерезидентом «Віаск Sea Commodities Ltd» (ОАЕ) складає 23 296 080,34 дол.США.
TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» подало скаргу на податкові повідомлення-рішення по акту перевірки від 11.05.2018 №394/15-32-14-08/20005502.
Рішенням про результати розгляду скарги від 30.07.2018 №24952/6/99-66-11-01-02-25 ДФС України залишено без змін податкові повідомлення рішення ГУ ДФС в Одеській області, а скаргу TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» - без задоволення.
TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» оскаржило результати перевірки по акту від 11.05.2018 № 394/15-32-14-08/20005502 у суді.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 по справі №815/4095/18 адміністративний позов TOB «Олімпекс Купе Інтернейшнл» задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області №№ 0021141402, 0021111402 від 25.05.2018.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністратвиного суду від 05.02.2019 року апеляційну скаргу ГУ ДФС в Одеській області повернуто скаржнику.
Згідно положень ст. 37 Закону, якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
Порядок застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спеціальних санкцій, визначено Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженим наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до п.4.17. Положення, дія санкцій скасовується Міністерством економічного розвитку і торгівлі України в разі усунення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до законів України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону, а також якщо в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України відсутні матеріали щодо порушення цим суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного податкового, іншого законодавства, яке встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та матеріали щодо проведених ним дій, що можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Як встановлено судом позивач не подавав рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 по справі №815/4095/18 (після набрання ним чинності) ні до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, ні до Державної фіскальної служби України.
Таким чином, у Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на час звернення позивача до суду з позовом відсутні підстави для скасування спецсанкції, застосованої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 31.05.2018 №768.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ч. 3 ст. 7, ст.ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімпекс Купе Інтернейшнл" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про зобов'язання скасувати дію спеціальної санкції - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та з урахуванням п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.А.Іванов
.