Рішення № 80658553, 19.03.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
500/384/19
Номер документу
80658553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/384/19

19 березня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Жука А.В.

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 07 грудня 2018 року звернулася до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідач своїм рішенням, оформленим протоколом № 102 від 17.12.2018 р. відмовив у призначені пенсії, мотивуючи тим, що позивачка не може документально підтвердити своє проживання на радіаційно забрудненій території, а відповідно до записів трудової книжки працювала на такій території з 21.10.1987 р. по 29.04.1991 р., з 22.09.1993 р. по теперішній час. Відтак є відсутнім необхідний 4-х річний період проживання/роботи у спірний період часу з 26.04.1986 р. по 31.12.1992 р. на радіаційно забрудненій території.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача, вважає його помилковим та протиправним, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 07 лютого 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 04 березня 2018 року.

18 лютого 2019 року від представника відповідача поштою на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву.

04 березня 2019 року в судовому засіданні було оголошено перерву до 19.03.2019 року.

Позивач та представник позивачки в судове засідання 19 березня 2019 року не з'явилися, подавши через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просили їх задовольнити, не заперечують проти розгляду справи в порядку письмового провадження.

Крім того, долучив до матеріалів справи копію поквартирної карточки (форми- "Б") на підтвердження проживання позивачки , як квартиранта, в період 10.03.1988 по 30.09.1993 за адресою вул. Шевченка (колишня Леніна), 50 у м. Чорткові Тернопільської області.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 19 березня 2019 року через відділ документального забезпечення подав заяву про розгляд справи без участі представника Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Просить в задоволені позову відмовити згідно відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася 07 грудня 2018 року з заявою із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку як потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, подавши необхідні документи.

Таке право випливає із положення ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ), якою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 роки.

Рішенням Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформленого Протоколом №102 від 17.12.2018 року позивачці відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", оскільки відповідно до поданих документів ОСОБА_1 проживала на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю з 10.03.1988 по 30.09.1993, згідно записів в трудовій книжці в період з 21.10.1987 по 29.04.1991, а потім з 22.09.1993 по теперішній час працювала в організаціях, які знаходяться на радіаційно забрудненій території, заявник додатково повідомила, що ніяких інших документів на підтвердження факту своєї роботи на території посиленого радіологічного контролю він надати не може; відповідно до вище сказаного факт роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 01.01.1993 року не менше 4 роки документально не підтверджено.

Таким чином, суд бере до уваги, що сторонами визнається період роботи та проживання на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю з 10.03.1988 по 30.09.1993, згідно записів в трудовій книжці в період з 21.10.1987 по 29.04.1991, а потім з 22.09.1993 по теперішній час.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII (надалі Закон №796).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону №796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону №796 визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з частиною 3 статті 15 Закону №796, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до положень частини 3 статті 65 Закону №796, посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи” є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону №796, визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з положеннями статті 55 Закону №796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Статтею 55 Закону №796 також передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і цього Закону. Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Також, перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Згідно вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

Отже, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для підтвердження статусу потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи обов'язково надаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а також довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується паспортом серії МС №103404.

Позивач має посвідчення громадянина (громадянки), який (яка) постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія4) серії В-П №194558. Відповідно до ч.3 с.65 Закону №796, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом, тобто особам, якщо вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 02 роки та додатково рік за 03 роки проживання, роботи, але не більше 05 років.

Довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Суд зазначає, що на час звернення позивача до суду дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорюване, не визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає до застосування при наданні пільг, встановлених чинним законодавством. Однією з таких пільг є зменшення пенсійного віку для призначення і виплати пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону №796.

Населений пункт м. Чортків, Тернопільської області віднесено до території зони посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року.

У відповідності до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження трудового стажу або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 дійсно працювала на радіаційно забрудненій території в період з 21.10.1987 по 29.04.1991 та з 22.09.1993 по теперішній час.

Крім того, дана обставина підтверджується довідкою №122/6-1 від 04.12.2018 року, виданої Чортківською об'єднаною державною податковою інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області підтверджене те, що позивач отримувала доплату до заробітної плати з 21.09.1993, як працівник який постійно працює в зоні посиленого радіологічного контролю (категорія 4). Зазначена довідка підтверджують працевлаштування позивача за місцями роботи, зазначеними у трудовій книжці серії БТ-І №9394765.

Слід відмітити, що дана обставина визнається відповідачем у справі, що підтверджено протоколом комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсій Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №102 від 17.12.2018 (а.с. 12).

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити на наступних обставинах.

Актом про встановлення факту проживання від 10.12.2018 депутатом Чортківської міської ради ОСОБА_2 за присутності та засвідчення сусідів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 підтверджено, що позивачка ОСОБА_1 дійсно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 10.03.1988 по 30.09.1993.

Також дана обставина підтверджується фотокопією поквартирної карточки (форми - "Б"), яка завірена посадовою особою комунального підприємства "Чортків дім", яка долучена до матеріалів справи представником позивачки 19.03.2019.

Також суд зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС та надає право на користування пільгами, встановленими Законом №796, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Така правова позиція міститься у Постанові Верховного суду від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17 та Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі №588/538/16-а (К/9901/13169/18).

Отже, відповідно до записів у трудовій книжці та зазначених довідок, вбачається факт постійної роботи та/або проживання позивачки на території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше 04 років станом на 01.01.1993 року.

В той же час право на пільги і компенсації позивача підтверджені посвідченням громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, яке подавалося позивачем до органу Пенсійного фонду 07.12.2018 року.

У відповідності до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, з огляду на норми ст.2 КАС України, суд приходить до переконання, що рішення Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, яке викладене у протоколі № 102 від 17 грудня 2018 року є протиправним і таким що підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.

У відповідності до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, сплачений судовий збір підлягає відшкодуванню у розмірі 1536,80 грн. на користь ОСОБА_1.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місце знаходження: 48500, вул. Шевченка, 34 м. Чортків, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 41248539), оформлене протоколом №102 від 17 грудня 2018 року про відмову ОСОБА_1 (місце проживання: 48550, с. Біла, Чортківського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1) у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

3. Зобовязати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місце знаходження: 48500, вул. Шевченка, 34 м. Чортків, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 41248539) призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (місце проживання: 48550, с. Біла, Чортківського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до поданої заяви №2236 від 07 грудня 2018 року починаючи з 16 вересня 2018 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місце знаходження: 48500, вул. Шевченка, 34 м. Чортків, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 41248539) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 48550, с. Біла, Чортківського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1) 1536,80 гривень (одну тисячу пятсот тридцять шість гривень 80 копійок) судового збору, сплаченого позивачкою відповідно до квитанції №38703693 від 04 лютого 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 березня 2019 року.

Головуючий суддя Жук А.В.

копія вірна:

Суддя Жук А.В.