Рішення № 80658311, 07.03.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
400/3055/18
Номер документу
80658311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2019 р. № 400/3055/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Військової частини А2734, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541

до відповідача:Управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради, вул. Соборності, 14, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

про:визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

Військова частина А 2734 (надалі - позивач, ВЧ А2734) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (надалі - відповідач, Управління) про:

- визнання дій Державного реєстратора Вознесенського міськрайонного управління юстиції щодо внесення даних про Військову частину А 2734 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців неправомірними;

- зобов'язання Управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради скасувати реєстрацію та виключити дані про Військову частину А 2734 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що у жовтні 2018 року звернувся до Управління з вимогою скасувати у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повторну реєстрацію та виключити відомості про юридичну особу - ВЧ А2734, однак відповідач відмовив, оскільки скасування реєстраційних дій та записів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань проводиться на підставі судових рішень, які набрали законної сили. Позивач зазначає, що основною причиною звернення до суду, є необхідність виключення відомостей про юридичну особу - ВЧ А2734 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою від 28.12.2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3055/18 та ухвалив слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Засобами поштового зв'язку 28.01.2019 року надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, оскільки оскаржувана дія вчинена у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України. Окрім того, Управління зазначило, що 04.02.2014 року було включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості про позивача на підставі аналітичної інформації Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції в Миколаївській області.

Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина А2734 (код ЄДРПОУ 08363699, адреса: 56541, Миколаївська область, Вознесенський район, с. Бузьке) була зареєстрована як юридична особа в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 29.10.2012, що підтверджується довідкою Міністерства оборони України з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 608/12 від 29.10.2012.

У 2014 році Державним реєстратором Вознесенського міськрайонного управління юстиції внесено ВЧ А2734 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується випискою від 04.02.2014 року ААБ № 675937.

У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 № 755-ІV державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Вознесенського міськрайонного управління юстиції в Миколаївській області 04.02.2014 було включено відомості про ВЧ А2734, як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (надалі - Єдиний державний реєстр).

На думку позивача, в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про організацію, чисельність та дислокацію військової частини, які становлять державну таємницю, а тому дії державного реєстратора щодо внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру є протиправними та такими, що порушують норми Закону України «Про державну таємницю».

ТВО командира ВЧ А2734 Вітушко В.В. 25.10.2018 звернувся до Управління з вимогою скасувати у Єдиному державному реєстрі повторний запис від 04.02.2014 року та виключити відомості про юридичну особу - ВЧ А2734.

Листом № 8592 від 26.10.2018 відповідач повідомив, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» скасування реєстраційних дій та записів в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, а тому підстави для скасування записів про ВЧ А2734 в Єдиному державному реєстрі відсутні.

Розпорядженням начальника Головного управління майна та ресурсів від 06.03.2018 № 503/6/1895 визначено, що деякі військові частини (установи, заклади), підпорядковані Тилу Збройних Сил України, всупереч вимогам нормативно - правових актів включені до різних державних реєстрів України, у зв'язку з чим виникає необхідність виключення таких військових частин з державного реєстру.

На думку позивача, наявність в Єдиному державному реєстрі відомостей про ВЧ А2734, що становлять державну таємницю суперечить вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Конституцією України та Законом України від 15.05.2003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 № 835-VІІІ внесено зміни до Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідно до яких цей Закон встановлено викласти в такій редакції: «Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (надалі - Закон № 755).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 755 (надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Частиною 1 статті 4 Закону № 755 визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Нормами абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 755 регламентовано, що Єдиний державний реєстр - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до абз.абз. 7, 8 ч. 1 ст. 1 Закону № 755 реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Реєстраційна справа - папка організаційно-облікового типу з документами або комп'ютерними файлами для постійного зберігання, що подаються державному реєстратору відповідно до закону.

Статтею 4 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1076-ХІV встановлено, що порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 749 затверджено Порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах (надалі - Порядок № 749), який визначає механізм реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах, а також виключення з відповідного реєстру таких військових частин у разі припинення ними в установленому порядку господарської діяльності.

Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку № 749 реєстрація військових частин як суб'єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності, що затверджуються Міноборони.

Рішення про включення військової частини до реєстру або відмову у реєстрації приймається на підставі подання про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 1, до якого додаються: реєстраційна картка військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 2; довідка про включення військової частини до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій (надалі - Положення № 118), відповідно до п. 1 якого Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (надалі - ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.

Згідно п. 6 Порядку № 749 у разі реєстрації військової частини як суб'єкта господарської діяльності Міноборони видає свідоцтво відповідного зразка.

Судом встановлено, що Міністерством оборони України 29.10.2012 ВЧ А2734 було внесено до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 608/12 від 29.10.2012, в примітках якої зазначено, що включення до ЄДРПОУ органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України здійснюється відповідно до вимог п. 4 ст. 16 Закону № 755 та п. 5 Положення № 118.

Відповідно до п. 4 ст. 16 Закону № 755 до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Пунктом 5 Положення № 118 встановлено, що присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, зокрема, відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб'єктам затверджується Держстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади.

Нормами абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 21.01.1994 № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (надалі - Закон № 3855) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна таємниця (надалі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 3855 до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про сили і засоби Цивільної оборони України, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів для захисту, евакуації і розосередження населення, забезпечення його життєдіяльності та виробничої діяльності об'єктів народного господарства у воєнний час або в умовах надзвичайних ситуацій; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

Нормами ч. 3 ст. 10 та ч. 1 ст. 12 Закону № 3855 передбачено, що інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом.

Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує та публікує в офіційних виданнях Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць.

Наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440 затверджено Звід відомостей, що становлять державну таємницю (надалі - ЗВДТ).

Відповідно до п.п. 1.4.3 та 1.4.4 відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час), відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збори сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів) становлять державну таємницю.

Оскільки державну реєстрацію відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 608/12 було проведено 29.10.2012 Міністерством оборони України, державним реєстратором Вознесенського міськрайонного управління юстиції було неправомірно включено відомості про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Судом встановлено, що оскаржувана реєстраційна дія здійснювалась саме Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб Реєстраційної служби Вознесенського міського управління юстиції в Миколаївській області, а не відповідачем по справі. Тому, вимога позивача про визнання дій Державного реєстратора Вознесенського міськрайонного управління юстиції щодо внесення даних про Військову частину А 2734 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців неправомірними задоволенню не підлягає.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону № 755 підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення.

При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З огляду на наведене та враховуючи, що інформація про ВЧ А2734 становить державну таємницю, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записи та виключити відомості про юридичну особу - ВЧ А2734 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Військової частини А2734 (с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, 56541, ідентифікаційний код 08363699) до Управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (вул. Соборності, 14, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 ) задовольнити частково.

2. Зобов'язати Управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради скасувати реєстрацію та виключити дані про Військову частину А 2734 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

3. В решті позовних вимог відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар