Ухвала суду № 80658245, 14.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
500/3871/17
Номер документу
80658245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

14 березня 2019 року м. Одеса Справа № 500/3871/17

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Іванов Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що виразилася у відмові перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2015-2017 роки; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити 3870 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2015 рік; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити 4730 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2016 рік; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити 5360 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2017 рік; стягнення з відповідача на 75000 грн. у якості компенсації моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 24.07.2017 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17.12.2018 року справу передано на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адмінітсративного суду від 28 січня 2019 року прийнято до провадження справу №500/3871/17.

Позивач до судового засідання не з’явились, про дату, час та місце засідання повідомлений належним чином, в матеріалах справи наявне клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без його участі.

Представник відповідача до суду не з’явився, про дату, час та місце засідання був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, за змістом зазначеної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

Слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому “повинна” слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, крім іншого, просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2015-2016 роки відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції чинній на момент виникнення спірним правовідносин) щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Загальним правилом обчислення строків є їх обчислення з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що у травні 2015 року та у травні 2016 року позивачу виплачено разову грошову допомогу у розмірі 875 грн. та 920 грн. відповідно, таким чином станом на травень 2015 року та травень 2016 року позивач знав про не нарахування та невиплату йому грошової допомоги у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, проте позов поданий лише 18.07.2017 року.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають статус стабільних.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає “Право на справедливий суд”, одним із аспектів якого є право доступу, яке не є абсолютним і може підлягати законним обмеженням, які мають законну мету та використаними засобами та досягнутими цілями. Таким законним обмеженням є передбачені законом строки звернення до суду, які можуть бути поновлені за заявою заявника із зазначенням та обґрунтуванням поважних причин та надання належних доказів щодо причин пропуску строків звернення до суду.

Так, у справі "Gradescolo S.R.L. проти Молдови" Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпритації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обовязком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов’язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.

Разом з тим, в позовній заяві жодних належних та допустимих доказів щодо причин пропуску строку вчасного звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись до суду, позивач не вказує та не надає.

За таких підстав, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про визнання протиправної бездіяльності, стягнення грошової допомоги в частині визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2015 року та до 5 травня за 2016 року відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” підлягає залишенню без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Керуючись ч. 9 ст. 205, ст.ст. 240, 243, 248 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про визнання протиправної бездіяльності, стягнення грошової допомоги в частині визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2015 року та до 5 травня за 2016 року відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П’ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Іванов Е.А.