
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2019 р. № 400/453/19 Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський ,55-е, м. Миколаїв,54018
до відповідачів:Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, вул. 8 Березня, 107, м. Миколаїв, 54020 Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області вул. Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправною та скасування постанови від 01.02.2019 № 57991556,Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області(надалі - відповідач 1) та Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області( надалі - відповідач 2) з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову від 01.02.2019, винесену в межах ВП №57991556 про накладення штрафу у розмірі 5100 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що рішення суду яке необхідно було виконано, має "зобов'язальний" характер. Відповідачем 2 штраф за невиконання судового рішення застосовано безпідставно. Оскільки позивач у добровільному порядку в повному обсязі виконав рішення Корабельного районного суду м. Миколаєва від 17.09.2018 року по справі № 488/1677/17, що підтверджується протоколом від 26.10.2018 року № 181405, рішенням про перерахунок пенсії від 21.11.2018 року№ 948040148857, протоколом за період з 13.09.2016 року, протоколом за період з 19.10.2018 - 30.11.2018 року. Листом від 09.01.2019 року № 443 та від 18.01.2019 року № 11625/11 позивач повідомив відповідача 2, що сума нархованої пенсії буде виплачена, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" від 22.08.2018 №649 (надалі-Постанова №649).Таким чином позивач вважає, що рішення суду виконано в межах повноважень, наданих чинним законодавством.
Відповідачі, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області та Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області відзив на позовну заяву до суду не надали.
Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Корабельного районного суду м. Миколаєва від 17.09.2018 по справі №488/1677/17 задоволено позов ОСОБА_1. Зобов'язано Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 на ПАТ Миколаївський суднобудівний завод Океан» з 01.09.1982р.-02.04.1984р.за професієюслюсар -монтажник судновийта з02.04.1984р.по 04.02.2014р.за професієютрубопровідник судновий, в пільговий стаж за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та зобов'язано Інгульське об'єднене управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, починаючи з дати досягнення пенсійного віку з13.09.2016 року.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області 02.01.19 відкрито виконавче провадження №57991556 про примусове виконання рішення по справі №488/1677/17.
Позивач листами від 09.01.2019 року № 443/11 та 18.01.2019 року № 1162/11 повідомлено Головного державного виконавця про виконання рішення суду в добровільному порядку в повному обсязі. Зазначивши, що сума призначеної пенсії за період з 18.10.2018 року по 30.11.2018 року склала 8793,75 грн. та виплачена в листопаді 2018 року, сума доплати за період з 13.09.2016 року по 17.10.2018 року в розмірі буде виплачена відповідно до Постанови №649.
01.02.2019 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївської області винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 гривень за невиконання рішення суду немайнового характеру в повному обсязі, а саме зазначено, що станом на 01.02.2019 року позивачем не надано документального підтвердження щодо виконнаня рішення суду по справі № 488/1677/17, в частині виплати ОСОБА_1 різниці перерахованої пенсії за період з 13.09.2016 року по 17.10.2018 року в сумі 141 290,93 грн.
Не погодившись із даною постановою, позивач звернувся до суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VІІІ), виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, з аналізу вказаних норм слідує, що Законом України "Про виконавче провадження" встановлено відповідальність боржника саме за невиконання судового рішення. А тому, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Як вбачається з матеріалів справи позивач лише частково виконав рішення Корабельного районного суду м. Миколаєва від 17.09.2018 по справі №488/1677/17 , а саме здійснив виплату в листопаді 2018 року суму пенсії за період з 18.10.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 8793,75 грн. За період з 13.09.2016 по 17.10.2018 ГУ ПФУ лише здійснив перерахунок пенсії, відповідно до якого сума доплати до пенсії за цей період становить 141290,93грн., яка буде виплачена відповідно до вимог та в порядку, передбаченого Постановою №649.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
У силу приписів статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
За таких обставин, часткове невиконання рішення суду позивачем з незалежних від нього причин є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 Закону №1404.
При цьому, суд зауважує, що накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право стягувача на отримання бюджетних коштів.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (провадження №К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (провадження №К/9901/12146/18).
При цьому, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів "Питання погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду" від 22.08.2018 р. № 649 затверджено Порядок погашення заборгованості із пенсійних виплат за рішеннями суду. Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Згідно вищезазначеного Порядку він визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Таким чином, позивачем належним чином доведено наявність поважних причин, які зумовили невиконання судового рішення в частині виплати усієї суми грошових коштів за вищезазначеним рішенням суду, а тому суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваної постанови про накладення штрафу на позивача у розмірі 5100,00 грн. від 01.02.2019р.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250638) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області ( вул. 8 Березня, 107, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 34889877) та Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 34889877) про скасування постанови - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул.Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 34889877) від 01.02.2019 р., винесену в межах ВП №57991556 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його складання.
Суддя В. С. Брагар