
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/694/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 гімназія Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Біловодської селищної ради Біловодського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 гімназія Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Луганської області;
- зобов’язати Троїцьку селищну раду Троїцького району Луганської області вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Луганської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Троїцьким відділом Старобільської місцевої прокуратури Луганської області у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, права витребувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, вивчено інформації відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області від 14.01.2019 № 45. З відповіді вбачається, що на земельну ділянку під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, що знаходиться за адресою: Луганська область, Троїцький район, с. Розпасіївка, вул. Молодіжна,4, правовстановлюючі документи відсутні. Згідно з листом відділу освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради від 07.02.2019 № 125 рада не має можливості оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку, оскільки на цей час не вирішено питання про оформлення правовстановлюючих документів на всі об’єкти нерухомості навчальних закладів, які передані Троїцькою районною радою на баланс Троїцькій селищній раді. Разом з тим, Троїцькою селищною радою 24.01.2019 вирішено питання щодо оформлення права власності на будівлю ОСОБА_1 гімназії, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, але питання щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою під зазначеним навчальним закладом до цього часу не ініційовано та не вирішено. Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Ухвалою суду від 25.02.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (а.с. 1-2).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав клопотання, в якому визнав позовні вимоги та просив розглянути справу за відсутності представника (арк. спр. 57).
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, пояснень щодо позову не надав (арк. спр. 51).
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини дев’ятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
Відповідач – Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області (ідентифікаційний код 04335772) є юридичною особою (а.с. 59-60).
ОСОБА_1 гімназія Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області є юридичною особою, діє на підставі статуту, затвердженого рішенням Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області № 20/11 від 20.06.2018 (а.с. 24-33).
Відповідно до пункту 1.4. Статуту засновником закладу освіти є Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області (а.с. 24 зв.).
Згідно з п. 4.1 Статуту управління закладом освіти здійснюється засновником закладу освіти, яким є Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області (а.с.30).
Згідно з п.п. 6.3, 6.4 Статуту матеріально - технічна база закладу освіти включає будівлі, споруди, землі, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності. Майно закладу освіти належить йому на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства (а.с.32).
Відповідно до рішення Троїцької районної ради № 20/10 від 06.03.2018, Троїцькою районною радою на підставі акту приймання-передачі основних засобів від 14.06.2018 безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл, селища Троїцького району у власність Троїцької селищної ради передано бюджетні установи, заклади та їх майно розташовані на території Троїцької об’єднаної територіальної громади, у тому числі і приміщення ОСОБА_1 ЗОШ І-ІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області (а.с. 21-23).
Троїцькою селищною радою 20.06.2018 прийнято рішення № 20/11 про затвердження передачі прав засновників бюджетного закладу «ОСОБА_1 ЗОШ І-ІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області» від Троїцької районної ради Троїцькій селищній раді Троїцького району Луганської області з 01.07.2018 та вирішено питання про перейменування «ОСОБА_1 загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області» на «ОСОБА_1 гімназія Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області» (а.с. 17).
Рішенням Троїцької селищної ради сьомого скликання двадцята сесія від 20.06.2018 № 20/20 “Про прийняття в комунальну власність Троїцької селищної ради майна закладів освіти зі спільної власності територіальних громад сіл, селища Троїцького району»” вирішено питання щодо безоплатного прийняття в комунальну власність Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області об’єктів, закладів освіти їх майно, будівлі та споруди, у тому числі і комплекс нерухомого майна ОСОБА_1 ЗОШ І-ІІ ступенів, які на праві оперативного управління закріплені за Відділом освіти, молоді та спорту Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області. (а.с. 18).
Згідно з інформацією, зазначеною в акті приймання – передачі від 14.06.2018 до складу цілісного майнового комплексу навчального закладу, що передається у власність Троїцької селищної об’єднаної територіальної громади входить будівля школи, будівля котельні, убиральня, погріб та огорожа, загальна площа будівель та споруд пооб’єктно складає: будівля школи - 1285,6 м2 будівля котельні - 18,2 м2, убиральня - 7,9 м2, погріб - 20,9 м2 (а.с. 19-20).
Згідно з інформацією Троїцького відділу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (лист № 19-12-0.28-207114-19 від 14.01.2019), відповідно до обліку земель, Троїцькій районній раді в постійне користування для обслуговування комплексу об’єктів нерухомого майна (ОСОБА_1 ЗОШ І-ІІ ступенів, розташованих за адресою: с. Розпасіївка вул. Молодіжна, 4), із земель житлової та громадської забудови в межах ОСОБА_1 сільської ради Троїцького району надано 1,4064 га, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 174284, який зареєстровано 28.12.2012 за № 442540003000021 по ОСОБА_1 сільській раді (а.с.16).
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина перша статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом “а” частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Частиною другою статті 18 Закону України від 23.05.1991 № 1060-XII “Про освіту”, який діяв до 28.09.2017 (далі – Закон № 1060) передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1060 матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Згідно з частинами першою, третьою статті 22 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII “Про освіту”, який діє з 28.09.2017 (далі – Закон № 2145) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Відповідно до частини першої статті 80 Закону № 2145 до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об’єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Відповідно до частини другої статті 80 Закону № 2145 порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Згідно з частиною першою статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності (пункт ґ частини другої статті 92 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною першою статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною першою статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини другої цієї ж статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною першою статті 50 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV “Про землеустрій” встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини третьої вказаної статті проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами третьою та шостою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 01.07.2004 № 1952-VI “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Троїцьким відділом Старобільської місцевої прокуратури Луганської області перевірено стан законності у сфері охорони дитинства на території Троїцького району направлено відповідні запити до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
З відповіді вбачається, що на земельну ділянку під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, що знаходиться за адресою: Луганська область, Троїцький район, с. Розпасіївка, вул. Молодіжна,4, правовстановлюючі документи відсутні. Переоформлення права власності та права користування земельною ділянкою знаходиться на стадії оформлення (а.с.14-15).
Разом з тим, Троїцькою селищною радою 24.01.2019 вирішено питання щодо оформлення права власності на будівлю ОСОБА_1 гімназії, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, але питання щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою під зазначеним навчальним закладом до цього часу не ініційовано та не вирішено (а.с. 39).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, яким зобов’язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під ОСОБА_1 гімназією Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області прямо передбачена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльності щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області слід задовольнити.
Також суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов’язання відповідача вжити заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов’язковій державній реєстрації відповідно до Закону № 1952 і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Крім того, відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
В силу статі 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з вимогами, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави через відсутність суб’єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Отже, у даному випадку прокурор є суб’єктом владних повноважень, оскільки виступає в інтересах держави, у зв’язку з відсутністю суб’єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною другою зазначеної статті при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З аналізу зазначених норм КАС України встановлено, що законодавець в даному випадку передбачив стягнення на користь суб’єкта владних повноважень судових витрат, тільки пов’язаних із залученням свідків та проведення експертизи, стягнення витрат зі сплати судового збору за подання позову на користь суб’єкта владних повноважень законодавець не передбачив.
Оскільки прокурор у вказаній справі є суб’єктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави в суді, виходячи з аналізу наведених норм, суд дійшов висновку щодо відмови у стягненні з відповідача судового збору на користь прокуратури Луганської області.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 гімназія Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
Зобов’язати Троїцьку селищну раду Троїцького району Луганської області (код ЄДРПОУ 04335772, місцезнаходження: 92100, Луганська область, Троїцький район, смт.Троїцьке, вул.Центральна, 69) вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею ОСОБА_1 гімназії Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 25 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_3