
Справа № 420/1663/19
УХВАЛА
25 березня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши позовну заяву Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області до державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування постанови про накладення штрафу та вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області до державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 за участю третьої особи ОСОБА_2, в якому позивач просить:
- визнати незаконним та скасувати постанову про накладення штрафу ОСОБА_1 державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу від 12.03.2019 року по виконавчому провадженню №28007931;
- визнати незаконною та скасувати вимогу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (за вх. №091-813 від 21.02.2019 року), щодо виконання вимоги виконавчого провадження №58007931 від 04.01.2019 року, винесену при примусовому виконанні виконавчого листа №511/2365/16-ц від 28.12.2018 року, що видав Роздільнянський районний суд Одеської області, як таку що видана помилково до суб’єкта який немає відповідних повноважень;
- відшкодувати Роздільнянській районній державній адміністрації Одеської області витрати пов’язані з подачею адміністративного позову та витрати щодо сплати постанов про накладення штрафу, як такі що видані помилково до суб’єкта який немає відповідних повноважень.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Статтею 1 КАС України встановлено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями ст.20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Так, відповідно до п.4. ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені ст.287 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
За приписами ч.5 ст.287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Також, згідно з ч.1 та ч.2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999 року, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, позивач оскаржує постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень правління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області ОСОБА_1 про накладення штрафу по виконавчому провадженню №28007931 від 12.03.2019 року, а також вимогу №091-813 від 21.02.2019 року, винесену при примусовому виконанні виконавчого листа №511/2365/16-ц від 28.12.2018 року, який видав Роздільнянський районний суд Одеської області, що підтверджується копією оскаржуваної постанови та вимоги, наданих до позовної заяви.
Згідно закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV від 21.04.1999 року, виконавче провадження - завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб), сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За викладених обставин та враховуючи, що позивачем оскаржується постанова та вимога державного виконавця, які прийняті в ході примусового виконання виконавчого листа, що виданий Роздільнянським районним судом Одеської області, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог ч.5 ст.287 КАС України та ч.1 ст.74 Закону України “Про виконавче провадження”, зазначена позовна заява підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному, який видав виконавчий лист.
Таким чином даний спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, але вирішення даного спору належить до компетенції Роздільнянського районного суду Одеської області, як адміністративного суду, який видав виконавчий документ.
Згідно Постанови Верховного Суду України від 25.03.2008 року (адміністративна палата) судочинство, яке здійснюється з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, не може вважатися правосуддям, скільки вирішення справи неповноважним складом суду належить до безумовних підстав перегляду судових рішень.
За приписами ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, зважаючи на викладені обставини, а також враховуючи те, що оскаржувана постанова та вимога складені на підставі виконавчого листа, виданого Роздільнянським районним судом Одеської області суд приходить до висновку, що вирішення даного спору належить до юрисдикції Роздільнянського районного суду Одеської області.
Керуючись ст.ст.1, 19, 20, 25, 26, 29, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Адміністративну справу №420/1663/19 за позовною заявою Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області до державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування постанови про накладення штрафу та вимоги – передати на розгляд Роздільнянського районного суду Одеської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов