
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року м. Одеса Справа № 420/546/19
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,
за участю: секретаря Ягенської К.О., представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінсервіс Пром” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання внести в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодження суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до п.200.10 ст.200 розділу V ПК України та в порядку ст.76 глави 8 розділу ІІ Кодексу співробітниками ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ від 19.05.2017 № НОМЕР_1, яку поновлено (визнано податковою звітністю) 16.07.2018 на підставі ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду № 815/3086/17 від 26.10.2017, за результатами якої складено акт від 16.07.2018 № 20286/15-32-12-03/40874863. Проведеною камеральною перевіркою встановлено, що в порушення пп.184.8 ст.184, п.200.1 ст.200, абз. б) п.200.4 ст.200 ПК України та пп.4 та 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, ТОВ “Фінсервіс Пром” не має права на отримання бюджетного відшкодування, заявленого на рахунок платника у банку (відображеного у рядку 20.2.1 декларації з ПДВ за квітень 2017 року) в розмірі 23360231 грн.. На підставі вищевказаного акту камеральної перевірки ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 № НОМЕР_2, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 23360231 грн.. Не погодившись з вказаним податковим повідомлення – рішенням позивач звернувся до суду з позовом щодо його скасування. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2018 року по справі №1540/4030/18, яке набрало законної сили, позов задоволено, а податкове повідомлення – рішення від 31.07.2018 № НОМЕР_2 визнано протиправним та скасовано. Таким чином, в рамках адміністративної справи №1540/4030/18 судом було відновлено право TOB «Фінсервіс Пром» на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 23 360 231 грн. Відповідно до Порядку ведення Реестру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок) інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку. Пунктом 3 частиною 7 Порядку передбачено, що після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку. Таким чином, на наступний робочий день після отримання рішення суду по справі №1540/4030/18, яке набрало законної сили, Головне управління ДФС в Одеській області було зобов'язане внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування TOB «Фінсервіс Пром», як того вимагає законодавство. Однак, відповідних дій Головним управлінням ДФС в Одеській області вчинено не було, чим порушено право «Фінсервіс Пром» на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим що, резолютивна частина судового рішення від 01.11.2018 по справі № 1540/4030/18 згідно листа ГУ ДФС в Одеській області від 25.01.2019 №1128/С/15-32-10-03-08 відповідачем була виконана, а саме податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 року №0162111203 за квітень 2017 року на суму 23360231 грн. вважається відкликаним виключено з обліку нарахувань, відповідна переплата поновлена по ІКП платника ТОВ «Фінсервіс Пром». Тобто на виконання судового рішення відповідачем здійснено активну дію з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Механізм внесення інформації до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 № 26 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» (зі змінами та доповненнями). Згідно з вимогами пункту 3 визначеного Порядку формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства. У відповідності до вимог п. 2 глави 1 Розділу V Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів-до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 07.04.2016 № 422 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881, формування первинних показників за результатами контрольно-перевірочної роботи здійснюється завдяки відображенню в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, сум нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми ПДВ зменшення/збільшення сум податкових зобов'язань, податкового кредиту з ПДВ, сум нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору здійснюється на підставі податкових повідомлень-рішень, форми яких затверджені відповідним нормативно-правовим актом. Згідно з п. 2 гл. 6 Розділу III Інструкції з метою обліку сум бюджетного відшкодування в ІКП відображаються облікові операції щодо сум, які поновлені за результатами адміністративного/судового оскарження платниками повідомлень-рішень органів ДФС про зменшення сум бюджетного відшкодування ПДВ (відмову у відшкодуванні). Листом від 25.01.2019 № 1128/С/15-32-10-03-08 Головне управління ДФС в Одеській області повідомляло позивача, що на виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2018 року по справі № 1540/4030/18 податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 року № НОМЕР_2 за квітень 2017 року на суму 23360231 грн., складене по акту камеральної перевірки від 16.07.2018 року № 20286/15-32-12-03/40874863, виключено з обліку нарахувань, відповідна переплата поновлена по ІКП платника TOB «Фінсервіс Пром».
Ухвалою суду від 06.02.2019 року відкрито провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що відповідно до п.200.10 ст.200 розділу V ПК України та в порядку ст.76 глави 8 розділу ІІ Кодексу співробітниками ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ від 19.05.2017 № НОМЕР_1, яку поновлено (визнано податковою звітністю) 16.07.2018 на підставі ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду № 815/3086/17 від 26.10.2017, за результатами якої складено акт від 16.07.2018 № 20286/15-32-12-03/40874863.
Проведеною камеральною перевіркою встановлено, що в порушення пп.184.8 ст.184, п.200.1 ст.200, абз. б) п.200.4 ст.200 ПК України та пп.4 та 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, ТОВ “Фінсервіс Пром” не має права на отримання бюджетного відшкодування, заявленого на рахунок платника у банку (відображеного у рядку 20.2.1 декларації з ПДВ за квітень 2017 року) в розмірі 23360231 грн..
На підставі вищевказаного акту камеральної перевірки ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2018 № НОМЕР_2, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 23360231 грн..
Не погодившись з вказаним податковим повідомлення – рішенням позивач звернувся до суду з позовом щодо його скасування.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2018 року по справі №1540/4030/18, яке набрало законної сили, позов задоволено, а податкове повідомлення – рішення від 31.07.2018 № НОМЕР_2 визнано протиправним та скасовано.
1 січня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено зміни, зокрема, до статті 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Вказаним законом змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, який вже не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Так, згідно з підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПК України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 ПК України.
Так, відповідно до підпункту «а» пункту 200.12 статті 200 ПК України, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п’яти операційних днів.
Згідно п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Згідно п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов’язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 затверджений «Порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – Порядок №26).
Відповідно до положень п. 4 «Порядку №26» податковий орган вносить до Реєстру, зокрема, такі дані:
дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;
суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Відповідно до положень п. 6 та 7 «Порядку №26» повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.
Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов’язаний внести відповідні дані до Реєстру.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
Згідно п. 12 Порядку №26 узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Як встановлено судом в рамках адміністративної справи №1540/4030/18 судом було відновлено право TOB «Фінсервіс Пром» на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 23360231 грн.
Крім того 19.05.2017 року ТОВ «Фінсервіс Пром» направлено податкову декларацію за квітень 2017 року, додатком №4 до відповідної декларації була заява про повернення суми бюджетного відшкодування на суму 23360231 грн..
Таким чином суд доходить висновку, що на наступний робочий день після отримання рішення суду по справі №1540/4030/18, яке набрало законної сили, Головне управління ДФС в Одеській області було зобов'язане внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування TOB «Фінсервіс Пром», як того вимагає законодавство, проте до цього часу вказана інформація про узгодження суми бюджетного відшкодування в Реєстрі відсутня, а тому суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Аналогічний правовий висновок викладений в Постанові Верховного Суду від 06.12.2018 року по справі №804/3655/16.
Відповідно до вимог ч.5 ст. 242 КАС України, чітко передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінсервіс Пром” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо внесення в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо узгодження Товариству з обмеженою відповідальністю “Фінсервіс Пром” (код ЄДРПОУ 40874863, м. Одеса, вул. Водопровідна, 1-А) суми бюджетного відшкодування у розмірі 23360231 грн.
Зобов’язати Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даніпро узгодження Товариству з обмеженою відповідальністю “Фінсервіс Пром” суми бюджетного відшкодування у розмірі 23360231 грн. та дату узгодження.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код 39398646 м.Одеса вул..Семінарська 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариству з обмеженою відповідальністю “Фінсервіс Пром” (м. Одеса, вул. Водопровідна, 1-А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3842 грн. сплаченого за квитанцією №ПН3239 від 30.01.2019р.
Рішення суду набирає законної сили згідно ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Іванов Е.А.
.