
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2019 р. № 400/394/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому проваджені адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018
треті особи:Публічне акціонерне товариство "Миколаївський суднобудівний завод "Океан", вул. Заводська площа, 1, м. Миколаїв, 54050
про:визнання протиправним та скасування рішення від 08.02.2018 № 10-а та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до суду з адміністративним позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі - відповідач, Управління) про:
- визнати протиправним та скасувати рішення Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області № 10-а від 08.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язання Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати до стажу роботи, що надає право на пільгове пенсійне забезпечення стаж роботи ОСОБА_1 у період з 13.12.1988 року по 04.12.2014 року у Публічному акціонерному товаристві "Миколаївській суднобудівний завод "Океан";
- зобов'язання Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 28.09.2017 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, але відповідач протиправно відмовив в призначенні йому пенсії та не зарахував період роботи до пільгового стажу за Списком № 2, пояснивши це відсутністю довідки, уточнюючої пільговий характер роботи. Позивач не згодний з таким твердженням та вказує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Отже, у відповідача немає підстав для відмови в задоволенні його вимог.
Ухвалою від 14.02.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/394/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав суду відзив, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки рішення про відмову в призначені позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є правомірним. Управління зазначило, що період роботи позивача з 13.12.1988 року по 04.12.2014 року не може бути зараховано до пільгового стажу, так як в матеріалах пенсійної справи відсутні будь-які документи, що підтверджують записи у трудовій книжці. Відповідач вказав, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, передбачених у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці. Оскільки на час звернення позивача до управління його право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось, у зв'язку з відсутністю документів, визначених законодавством України - законних підстав для призначення пенсії позивачу управління не вбачало.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1
Станом на 24.05.2017 року позивачці виповнилося 50 років.
Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 06.09.1982 року, у ОСОБА_1 загальний страховий стаж складає 34 роки 02 місяців 28 днів. В свою чергу, стаж роботи позивачки на посаді різальника на пилах, ножівках та верстках (абразивними кругами) складає 26 років.
28.09.2017 року позивач звернувся до Управління із зверненням про призначення пільгової пенсії.
12.10.2017 року відповідач надав відповідь за № 3618/05 на звернення позивача, в якій зазначив, що вона має право звернутись до Управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з додаванням документів, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій.
15.11.2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 відповідно до п "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, та частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами, внесеними Законом України від 08.07.2011 № 3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", та Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".
Рішенням відповідача від 08.02.2018 року за № 10а, позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Вказано, що загальний стаж становить 34 роки 02 місяці 28 днів. Стаж роботи заявника на пільгових умовах по списку № 2 підтверджений документально, відсутній.
На думку позивача, рішення Управління від 08.02.2018 року за № 10а є протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII (надалі - Закон №1788), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Згідно ст. 62 Закону №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України
Відповідно до ст.83 Закону №1788 пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності; б) пенсії у разі втрати годувальника призначаються з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Аналіз наведеної правової норми свідчить про те, що однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи. Вимога щодо обов'язкового підтвердження документами умов праці до 21 серпня 1992 року та проведення атестації після цієї дати є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих Списків.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1992 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на цьому підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1992 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Міністерством праці та соціальної політики України разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади, яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2.
Позивач на підтвердження перебування на посаді та виконання робіт за Списком №2 надав належним чином оформлену трудову книжку, що містить належно оформлені записи щодо виконуваної роботи та періодів її виконання.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (надалі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Отже, наявність уточнюючої довідки для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці не є необхідною, оскільки основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Після 21.08.1992 року потрібна атестація робочих місць за умовами праці для зарахування до пільгового стажу, до якого зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи, що визначено п. 3 Порядку №383.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
В матеріалах справа міститься копія трудової книжки, з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.09.1982 року по 04.02.2014 року працювала у Миколаївському суднобудівному заводі "Океан".
Тобто, стаж позивача на посаді за Списком №2 підтверджений належним доказом - записами в його трудовій книжці, і ці дані додаткових підтверджень не потребують.
Суд вважає за необхідне зазначити, що первинна атестація на підприємстві відбулась в 1998 році, що підтверджується наказом № 509/0 від 16.07.1998 року. До пільгового стажу зараховується фактично відпрацьований час при зайнятості у шкідливих та важких умовах не менше 80%. Переліком № 1 до наказу затверджено перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 - робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструментів абразивними кругами (Цех № 24).
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Судом у постановах від 31.07.2018 по адміністративній №415/760/17, 31.07.2018 по адміністративній справі № 486/1080/16-а, від 31.07.2018 по адміністративній справі № 235/1112/17 висловлена аналогічна правова позиція, про достатність підтвердження страхового стажу на посадах за Списком №2 саме записами у трудовій книжці.
Відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах обумовлена і тим, що не підтверджена зайнятість позивача повний робочий день на роботі зі шкідливими та важкими умовами праці по списку № 2 ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан». На запити Інгульського ОУПФУ на адресу ліквідатора ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» щодо надання довідки, яка б підтвердила пільговий характер роботи позивача на вказаному підприємстві, відповідачем відповідей отримано не було.
Ненадання ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» уточнюючої довідки не може нівелювати право позивача на пенсію, яке гарантовано Конституцією України, відповідно до якої громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 46 Конституції України).
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Згідно з ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до ст. 83 Закону України № 1788 пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Згідно з п.1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
За таких обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 з 15.11.2017 року.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250638) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Інгульського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Миколаєва Миколаївської області № 10а від 08.02.2018 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.
3. Зобов'язавши Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (код ЄДРПОУ 41250638) зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), період роботи з 13.12.1988 року по 04.12.2014 року у Публічному акціонерному товаристві «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» до пільгового стажу.
4. Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного Фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (код ЄДРПОУ 41250638) призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), пенсію на пільгових умовах за списком № 2 з 15.11.2017 року.
5. В решті позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський ,55-е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250638) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 768, 40 грн.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар