Рішення № 80657967, 13.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
240/5543/18
Номер документу
80657967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/5543/18

категорія 111031102

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

секретаря судового засідання Магдич В.М.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Коршак Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

28.11.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 29.01.2018 №10990230, яким визначено позивачу суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у 2017 році.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому на праві власності належить транспортний засіб Volkswagen Touareg, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2967 куб. см. 20.06.2018 позивачу стало відомо про існування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Житомирській області №10990230 від 29.01.2018, в якому було визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 16666,67 грн.

Враховуючи норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», оподаткуванню підлягають автомобілі, середньоринкова вартість яких перевищує 1200000 грн, позивач вважає, що його автомобіль не відноситься до об'єкта оподаткування, оскільки згідно з розрахунком офіційного сайту Мінекономрозвитку, середньоринкова вартість належного йому легкового автомобіля станом на 26.11.2018 складає 949593,86 грн.

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 29.01.2018 №10990230 Головного управління ДФС в Житомирській області підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрите провадження у справі за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання та викликом (повідомленням) учасників справи на 03.01.2019 на 11:00.

22.12.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов від 21.12.2018 №1836/06-30-10-03 (а.с. 20-21). В якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні, пославшись на те, що згідно з отриманої бази даних Управління Державтоінспекції Головного Управління МВС України в Житомирській області за фізичною особою ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль Volkswagen Touareg, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2967 куб. см., колір синій.

01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VІІІ, яким, шляхом викладення в новій редакції ст.267 Податкового кодексу України (далі - ПК України), введено транспортний податок. У свою чергу Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 №909-VІІІ внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016. Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 п.267.1 цієї статті є об'єктами оподаткування. Згідно з підпункту 267.2.1 п.267.1 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Головним управлінням ДФС в Житомирській області позивачу було сформовано податкове повідомлення-рішення з транспортного податку з фізичних осіб №10990230 від 29.01.2018 на суму 16666,67 грн за 2017 рік. Таким чином, належний позивачеві автомобіль 2017 року випуску, є об'єктом оподаткування у 2017 році відповідно до приписів статті 267 ПК України. Виходячи з вищенаведеного, дії відповідача були здійснені відповідно до чинного законодавства, а тому відповідач просить у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі.

Відповідно до листа у справі від 29.12.2019 у зв'язку із перебування судді Єфіменко О.В. у відпустці у період з 02.01.2019 до 11.01.2019, судове засідання у справі, призначене на 03.01.2019 на 11:00 перенесене на 05.02.2019 на 14:00 (а.с. 34).

05.02.2019 у підготовчому засіданні суд ухвалами постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без виходу до нарадчої кімнати, продовжив розгляд справи у підготовчому засіданні на 30 днів та оголосив перерву у підготовчому засіданні до 13.03.2019 до 14:00 для отримання від позивача додаткових доказів, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 05.02.2019 (а.с. 43-45).

06.03.2019 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про доручення доказів у справі від 01.03.2019 (а.с. 48).

13.03.2019 представником відповідача через відділ документального забезпечення суду надійшли додаткові пояснення по справі від 12.03.2019 №421/06-30-10-03 (а.с. 54).

У підготовчому засіданні суд ухвалою від 13.03.2019, постановленою у порядку ст.243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати, закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 13.03.2019 (а.с. 62-63).

У судовому засіданні 13.03.2019 позивач заявлені позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, з підстав, що викладені у позовній заяві.

У судовому засіданні 13.03.2019 представник відповідача проти заявлених вимог заперечувала та просила у задоволенні позову відмовити з підстав, що викладені у відзиві на адміністративний позов (а.с. 20-21) та додаткових поясненнях (а.с. 54).

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.06.2017 є власником автомобіля марки Volkswagen Touareg, 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2967 куб. см., колір синій, тип пального - дизель, вказаний факт підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 (а.с. 13).

29.01.2019 Головним управлінням ДФС України в Житомирській області винесене податкове повідомлення-рішення №10990230, яким ОСОБА_1 визначене зобов'язання зі сплати транспортного податку за 2017 рік у розмірі 16666,67 грн (а.с. 12).

Податкове повідомлення-рішення фізичній особі ОСОБА_1 надіслане 02.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане платником податку 05.02.2018, про що свідчить підпис останнього у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 25).

16.02.2018 ОСОБА_1 оскаржив вищевказане податкове повідомлення-рішення до ДФС України, рішенням про результати скарги від 12.04.2018 №5298/Б/99-9902-01-14 скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 29.01.2018 №10990230 - без змін.

Позивач, вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Згідно з ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до відомостей, які містяться в АІС «Податковий блок», за позивачем рахується легковий автомобіль Volkswagen Touareg, об'єм двигуна 2967 куб. см., тип пального дизель, державний номер НОМЕР_2, рік випуску автомобіля 2017 рік, що не заперечується позивачем.

Згідно з ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 ст.267 ПК України є об'єктами оподаткування (п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України).

Відповідно до п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 цієї статті.

Згідно з п.п.267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Порядок обчислення і сплати податку передбачений п.267.6 ПК України.

Обчислення суми податку з об'єктами/об'єктів оподаткування фізичних здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Як передбачено п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 податкового звітного року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгів методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, пального.

На сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі України розміщений механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та у формі таблиці наведено Перелік легкових автомобілів, які піддягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році (Перелік).

Міністерство економічного розвитку і торгівлі спеціально задля уникнення зайвих суперечок при користуванні розрахунком середньоринкової вартості легкових автомобілів, розробило відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України Перелік, який апріорі містить у собі легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто перелік тих автомобілі, які визнані об'єктами оподаткування транспортним податком у 2017 році. Таким чином, позбавивши контролюючі органи обов'язку щодо самостійного розрахунку середньоринкової вартості того чи іншого транспортного засобу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, на підставі п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, затверджена Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Згідно п.13 Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з пунктом 14 Методики, Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-cайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.

Відповідно до зазначеного вище Переліку, який містився на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України автомобіль марки - Volkswagen Touareg, об'єм двигуна 2967 см. куб, тип пального дизель, державний номер НОМЕР_2, рік випуску автомобіля 2017 рік - є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, що підтверджується витягом з сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Крім того, для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги, крім іншого, береться середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами, а встановлюється, виключно. Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригування іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

Більше того, до повноважень ДФС не входять повноваження з приводу перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлений мінімальний розмір заробітної плати станом на 1 січня 2017 року, який становить 3200,00 грн.

Враховуючи норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 оподаткуванню підлягають автомобілі, середньоринкова вартість яких перевищує 1200000,00 грн.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

ГУ ДФС в Житомирській області згідно з відомостями з АІС "Податковий блок", розділ "Облік платежів", підрозділ "Транспортний податок", пункт "Перелік суб'єктів та об'єктів оподаткування", керуючись п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК України, фізичній особі ОСОБА_1 проведено обчислення транспортного податку за 2017 рік у розмірі 16666,67 грн за об'єкт рухомого майна легковий автомобіль Volkswagen Touareg, рік випуску 2017, дата реєстрації 16.05.2017, об'єм двигуна 2967 куб. см.

Податкове повідомлення-рішення від 29.01.2018 №10990230 про сплату транспортного податку обраховано згідно з п.п.267.6.1 п.267.7 ст.267 ПК України.

Відповідно до вимог п.п.267.6.10 п.267.6 ст.267 ПК України фізичні особи-платники податків мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для проведення звірки щодо: об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

Станом на 12.12.2018 громадянин ОСОБА_1 із заявою щодо проведення звірки до відповідача не звертався.

Крім того, позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що вказаний ним автомобіль не є об'єктом оподаткування транспортним податком, так як середньоринкова вартість його автомобіля не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року та на підтвердження вказаних доводів надає розрахунок вартості транспортного засобу із сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (а.с. 14). Додаткові докази надані позивачем у підтвердження своїх доводів це те, що ним було придбано даний автомобіль за 148000 грн, оскільки він був в дуже пошкодженому вигляді після дорожньо-транспортної пригоди. Позивач долучає фото автомобіля такої ж марки без колес та з розтрощеним лобовим склом (а.с.50-51).

Суд критично ставиться до зазначених доводів так як наданий позивачем розрахунок вартості транспортного засобу сформовано 26.11.2018, тобто вказаний розрахунок вказує на вартість транспортного засобу станом на 26.11.2018, у той час як оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене за податковий період - 2017 рік. А те, що автомобіль було придбано позивачем за 148000 грн не спростовує те, що даний автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком за 2017 податковий період.

ГУ ДФС у Житомирській області надає розрахунок вартості станом на 08.07.2017, згідно з яким видно, що середньоринкова вартість автомобіля, який знаходиться у власності позивача, становить 1313864,93 грн (а.с. 24), тобто понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2017 року.

Крім того, на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України зазначено перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році (а.с. 26-31). У вказаному переліку зазначено, що середньоринкова вартість автомобіля Volkswagen Touareg до 1 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна - 3,0 та тип пального - дизель становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року. Аналогічний автомобіль є у власності позивача, а вже відповідно до переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році зазначений автомобіль відсутній.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем у відповідності до вимог ч.2 ст.77 КАС України доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів не спростовано правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 29.01.2018 №10990230 щодо визначення позивачу суми податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 16666,67 грн, таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_3) до Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39459195) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 25 березня 2019 року.

Головуючий суддя Єфіменко Ольга Володимирівна