
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження в адміністративній справі
в частині позовних вимог
22 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № 872/2а-2/18
провадження № 2-іс/1140/124/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1) та має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач стверджує, що відповідачем йому неправильно нарахована та виплачується державна пенсія по інвалідності, яка має становити не менше 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячна додаткова пенсія, яка має становити 50% мінімальної пенсії за віком. Наполягаючи на тому, що при визначенні розміру його пенсії повинні застосовуватися норми статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг установлених законом прав, позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м ОСОБА_2 щодо недоплати пенсії;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії здійснити перерахунок його пенсії за період з 20.01.1999 року по дату прийнятого рішення відповідно до вимог статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру основної пенсії 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50 % мінімальної пенсії за віком;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії виплатити йому недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії за даний період, яка виникне в результаті перерахунку;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії станом на день прийняття рішення встановити йому пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вирішуючи спір, суд установив, що у вересні 2009 року ОСОБА_1 звертався до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, у якому просив визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основної пенсії відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" починаючи з 2000 року по теперішній час, та здійснити її виплату.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 11.12.2009 року у справі №2а-1827/09 позовні вимоги ОСОБА_1В задоволені частково. Визнано дії по відмові УПФУ в м. Олександрії у перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок основної пенсії відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" починаючи з 22.05.2008 року та здійснити її нарахування і виплату. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Проте за апеляційною скаргою ОСОБА_1 постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2010 року постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 11.12.2009 року скасовано в частині відмовлених позовних вимог. Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії управління УПФУ в м. Олександрії щодо не перерахунку та виплати ОСОБА_1 державної та додаткової щомісячної пенсії у розмірах відповідно до ст. 50 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року. Зобов'язано УПФУ в м. Олександрії перерахувати та виплатити ОСОБА_1 державну та додаткову щомісячну пенсії у розмірах відповідно до ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року. В решті постанову суду залишено без змін.
Отже, судовими рішеннями в адміністративній справі №2а-1827/09, які набрали законної сили, підтверджено право позивача на отримання державної та додаткової щомісячної пенсії у розмірах, установлених статтею 50 та частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року, а також з 22.05.2008 року. Це право, порушене органом пенсійного фонду, відновлено судами в адміністративній справі №2а-1827/09 шляхом зобов’язання цього органу провести перерахунок та виплатити заборгованість, що виникне у зв’язку з таким перерахунком.
Разом з тим, цими ж судовими рішеннями установлено, що у період до 01.01.2004 року, а також у 2008 році (до 22.05.2008 року) розрахунок та виплата пенсії позивача здійснювалася пенсійним органом відповідно до діючого законодавства, а тому у цій частині позовних вимог відмовлено.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, перерахунок пенсії позивача на виконання судових рішень в адміністративній справі №2а-1827/09 проведений лише у 2014 році. Відповідно до протоколу УПФУ в м. Олександрії та Олександрійському районі від 26.09.2014 року здійснено індивідуальний перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 22.07.2011 року, визначено суму доплати у розмірі 154793, 30 грн.
Судом установлено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №803 від 27.07.2011 року "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі реорганізовані шляхом злиття в управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 року "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі перейменовано в Олександрійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області. Згодом на виконання постанови Кабінету Міністрів України №821 від 08.11.2017 року "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області.
Отже наразі у спірних правовідносинах правонаступником УПФУ в м. Олександрії, яке було відповідачем в адміністративній справі №2а-1827/09, є саме ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
Згідно з поясненнями відповідача, наданими на запит суду, кошти перерахованої пенсії у сумі 154793, 30 грн. позивачу не виплачені через відсутність відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Відповідно до частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили.
Отже з огляду на наявність судових рішень в адміністративній справі №2а-1827/09, провадження у даній справі з частині позовних вимог ОСОБА_1, що стосуються перерахунку його пенсії за період з 20.01.1999 року по 22.07.2011 року, слід закрити.
Частиною 2 статті 238 КАС України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Керуючись статтями 238, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог за період з 20.01.1999 року по 22.07.2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2