
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 березня 2019 року м. Ужгород№ 260/1124/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судового засідання – Костелей І.Ф.,
за участю сторін:
представник позивача – ОСОБА_1,
представник відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 (вул. 40-річчя Перемоги, с. Ільниця, Іршавський район, Закарпатська область, 90130, РНОКПП – НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88000, код ЄДРПОУ - 39766716) про визнання протиправним дій, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 березня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 25 березня 2019 року.
ОСОБА_3 (далі – позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (далі – відповідач), яким просить: визнати протиправними дії начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському районах та м. Берегово управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області ОСОБА_4 щодо проведення перевірки та складання за її результатами акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 06 квітня 2018 року № 207-ДК/148/АП/09/01/18.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
09 листопада 2018 року судом винесена ухвала про перехід до загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
26 грудня 2018 року судом протокольною ухвалою викликано в якості свідка ОСОБА_4 та у зв’язку з цим відкладено розгляд справи.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 06 квітня 2018 року в м. Іршаві начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському районах та м. Берегово управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області ОСОБА_4 за адресою м. Іршава, пл. Народна, 2 з грубим порушенням чинного земельного законодавства, в т.ч. з питань, що регламентує порядок приведення перевірок, без будь-якого дослідження оригіналів документів та без повідомлення позивача як суб’єкта землекористування, складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №207-ДК/148/АП/09/01/18, яким встановлено, що внесення відомостей до Державного акту на право постійного користування серії ІІ-ЗК № 001799, який зареєстрований 02.11.1998 року за № 10 щодо додаткового надання в постійне користування ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,39 га в с. Ільниця, вул. Радянська, 3 проведено з грубим порушенням вимог ч. 7-8, 15-16 ст. 19 Земельного кодексу України в редакції, чинній до 2002 року. Даний Акт перевірки від 06.04.2018 року №207-ДК/148/АП/09/01/18 став підставою для заявлення Хустською місцевою прокуратурою вимоги про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування серії ІІ-ЗК №001799 і цим самим позивач вважає, що впливає на обсяг його прав та інтересів як землекористувача зазначеної земельної ділянки, що 20 років відкрито користується земельною плямкою, несе витрати з її покращення, та порушує такі права.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтував тим, що до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області надійшов лист СВ Іршавського ВП Хустського ГУНП в Закарпатській області від 13.03.2018 № 221/106/28/2-2018 про проведення перевірки щодо законності внесення посадовими особами відділу земельних ресурсів в Іршавському районі, відомостей про внесення змін до акту на постійне користування землею II - ЗК № 001799 від 02.11.1998 по земельній ділянці площею 0,39 га, яка розташована в селі Ільниця, Іршавського району Закарпатської області. На виконання вищезазначеного листа Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області видано наказ від 25.03.2018 № 207-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності". На виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 25.03.2018 № 207-ДК, начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському, Хустському районах та м. Берегове - старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Закарпатській області, ОСОБА_5 у визначений період в наказі, а саме у період з 30 березня по 06 квітня 2018 здійснено перевірку шляхом вивчення технічної документації із землеустрою. За результатом перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 06.04.2018 № 207-ДК/148/АП/09/01/-18. Акт перевірки гр. ОСОБА_3 не надсилався засобами поштового зв'язку, так як дана перевірка стосувалась дій посадових осіб, які вносили відомості у постійне користування. За результатом розгляду планово - картографічних матеріалів, землевпорядної документації, інформацій встановлено, що відомості до державного акту II ЗК № 001799 про додаткове надання в постійне користування ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0.39 га в с. Ільниця, вул. Радянська, 3 проведено з грубим порушенням вимог частини 7, 8, 15, 16 статті 19 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 № 561- XII, чинний до 2002). На підставі вищенаведеного просить у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти задоволення таких заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позову з мотивів, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_3 справі встановлено, що до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області надійшов лист СВ Іршавського ВП Хустського ГУНП в Закарпатській області від 13.03.2018 № 221/106/28/2-2018 про проведення перевірки щодо законності внесення посадовими особами відділу земельних ресурсів в Іршавському районі, відомостей про внесення змін до акту на постійне користування землею II - ЗК № 001799 від 02.11.1998 по земельній ділянці площею 0,39 га, яка розташована в селі Ільниця, Іршавського району Закарпатської області.
В підтвердження про необхідність проведення даної перевірки повідомили, що від Іршавського відділення поліції Хустського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, через канцелярію надійшла заява від тимчасово виконуючого обов'язків директора ТОВ "Екоресурс плюс" ОСОБА_6, про те, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 за попередньою змовою з посадовими особами Держгеокадастру в Іршавському районі, внесені неправдиві відомості до державного акту на право постійного користування землею П - ЗК № 001799, а саме внесені неправдиві відомості про додаткове відведення ОСОБА_3 на підставі рішення 7 сесії 23 скликання ОСОБА_7 сільської ради, земельної ділянки площею 0,39 га. Вказані відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017070100001138 від 09.12.2017р.
Даним листом визначено питання, які підлягали перевірці під час здійснення заходів контролю, а саме законність внесення посадовими особами відділу земельних ресурсів в Іршавському районі, відомостей про внесення змін до акту на постійне користування землею II - ЗК № 001799 від 02.11.1998 по земельні ділянці, площею 0,39 га, яка розташована в с. Ільниця, Іршавського району.
З метою розгляду вищезазначеного листа СВ Іршавського ВП Хустського ГУНЦ в Закарпатській області Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області видано наказ від 25.03.2018 № 207-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності".
На виконання наказу Головного управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області від 25.03.2018 № 207-ДК, начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському, Хустському районах та м. Берегове - старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Закарпатській області, ОСОБА_5 у визначений період в наказі, а саме у період з 30 березня по 06 квітня 2018 здійснено перевірку шляхом вивчення технічної документації із землеустрою.
За результатом перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 06.04.2018 № 207-ДК/148/АП/09/01/-18.
Акт перевірки гр. ОСОБА_3 не надсилався засобами поштового зв'язку, так як дана перевірка, як зазначає відповідач, стосувалась дій посадових осіб, які вносили відомості у постійне користування.
За результатом розгляду планово - картографічних матеріалів, землевпорядної документації, інформацій було встановлено, що відомості до державного акту II ЗК № 001799 про додаткове надання в постійне користування ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0.39 га в с. Ільниця, вул. Радянська, 3 проведено з грубим порушенням вимог частини 7, 8, 15, 16 статті 19 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 № 561- XII, чинний до 2002).
Судом встановлено, що починаючи з 02.11.1998 року на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЗК № 001799 позивачу ОСОБА_7 сільською радою Іршавського району Закарпатської області було передано в постійне користування земельну ділянку площею 0,07 га, а в подальшому на підставі Рішення ОСОБА_7 сільської ради як це вказано в самому акті: «Рішення від 28.12.1999 року 7 сесія XXIII скликання про додаткове відведення земельної ділянки», також на земельну ділянку площею 0,39 га.
Даний державний акт на право постійного користування землею було зареєстровано у книзі реєстрації державних актів у постійне користування за № 10 від 02.11.1998 року, підтвердженням чому є довідка відділу у Іршавському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, та відповідало вимогами, визначеним Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 15.04.1993р. № 28.
У відповідності до положень ст.7 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року в редакції, чинній на день оформлення права постійного користування земельною ділянкою площею 0,39 га ФОП ОСОБА_3 користування землею може бути постійним або тимчасовим. Постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку.
Питання передання земельної ділянки в постійне користування регламентоване ст. 19 Земельного кодексу України від 18.12.1990 року в редакції, чинній на день оформлення права постійного користування земельною ділянкою площею 0.39 га ФОП ОСОБА_3 Відповідно до положень цій статті надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, іншому громадянину, підприємству, установі, організації провадиться лише після вилучення (викупу) цієї ділянки в порядку, передбаченому статтями 31 і 32 цього Кодексу. Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.
Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.
Положення цієї статті визначають, що замовниками виконання вказаних робіт є відповідні місцеві Ради народних депутатів, підприємства, установи і організації.
Відведення земельних ділянок для потреб громадян провадиться за кошти державного, республіканського (Республіки Крим) та місцевих бюджетів на замовлення сільських, селищних, міських, районних Рад народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки.
Процедура передання земельної ділянки в постійне користування визначена цією статтею передбачає від потенційної особи - постійного землекористувача виключно подання однієї заяви щодо передачі земельної ділянки в постійне користування. Всі інші процедури з такою земельною ділянкою вчиняються виключно сільською радою та не є результатом вольової діяльності фізичної особи. Так, ця ж стаття передбачає, що підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки.
У заяві громадянина про надання земельної ділянки вказуються бажані її розмір і місце розташування, мета використання.
Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, дає дозвіл па складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель.
Таким чином, у відповідності до положень Земельного кодексу України станом на 1999 рік питання оформлення відведення земельної ділянки перебувало виключно в питанні компетенції сільської ради. Особа яка бажала отримати таку земельну ділянку повинна була подати виключно клопотання про надання земельної ділянки у користування та жодним чином не повинна була перейматись процедурою оформлення земельної ділянки у постійне користування, оскільки така робота провадилась сільською радою самостійно, власним фінансуванням. Це вказує на правомірність оформлення право користування земельною ділянкою площею 0,39 га ОСОБА_3
Крім того, згідно ст.ст. 22-23 Земельного кодексу України, які встановлювали, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Таким чином, виготовлення проектів землеустрою, їх зберігання станом на 1999 рік відносилось до компетенції органу, який видавав акт на землю, у випадку позивача до компетенції ОСОБА_7 сільської ради.
Зі змісту акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 06 квітня 2018 року № 207-ДК/167/АП/09/01/-18 вбачається, що рішенням сьомої сесії 23 скликання ОСОБА_7 сільської ради від 28.12.1999 року вилучено від ВАТ «ОСОБА_7 ЗМЗУ» земельну ділянку площею 0,20 га та надано дозвіл на додаткове відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_3 за рахунок земель запасу площею 0,39 га у постійне користування під розширення АЗС, та зобов’язано ОСОБА_3 оформити необхідні документи. На підставі даного рішення посадовими особами Іршавського районного відділу земельних ресурсів у державний акт на право постійного користування ІІ-ЗК № 001799 були незаконно внесені відомості (докреслено ще одну ділянку) про передачу у постійне користування ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,39 га в с. Ільниця, вул. Радянська, 3. На сторінці «Зміни в землекористуванні» державного акту ІІ-ЗК № 001799 також внесено запис про додаткове надання земельної ділянки площею 0,39 га згідно рішення ОСОБА_7 сільської ради від 28.12.1999 року, сторінку завірено печаткою і підписом начальника відділу земельних ресурсів Іршавського району ОСОБА_8 Зазначено, що цим підтверджується факт, що якщо підставою надання земельної ділянки площею 0,39 га записано рішення сесії ОСОБА_7 сільської ради від 28.12.1999 року (котрим лише надавався дозвіл на оформлення проекту відведення), то проект відведення на земельну ділянку площею 0,39 га та рішення ОСОБА_7 сільської ради про затвердження проекту і передачу даної земельної ділянки в постійне користування не було.
Так, згідно п. 3.5. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 15.04.1993р. № 28, що чинною була на день видачі Державного акту на право постійного користування серії ІІ-ЗК № 001799, у разі зміни меж, розміру, цільового призначення та умов надання земельних ділянок, що відбулися після видачі державного акта, до нього вносяться ці зміни, які фіксуються на плані зовнішніх меж і на останній сторінці державного акта. Зміни на план зовнішніх меж викреслюються чорною тушшю, а старі межі перекреслюються червоною тушшю. Всі зміни вносяться одночасно в обидва примірники державного акта. Кожний запис про зміну меж, площі, цільового призначення та умов надання земельної ділянки посвідчується інженером-землевпорядником сільської, селищної, міської Ради народних депутатів або відділу земельнихресурсів районної державної адміністрації.
Суд зазначає, що для встановлення правомірності дій посадових осіб щодо внесення змін до Державного акту на право постійного користування серії ІІ-ЗК № 001799 обов'язковим було дослідження оригіналу такого акту або архівного примірника такого акту.
Однак, як встановлено судом, начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському районах та м. Берегово управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області зроблено не було, оскільки оригінал державного акту на право постійного користування серії ІІ-ЗК №001799 знаходиться в ОСОБА_3 і не досліджувався перевіряючим, а акт перевірки від 06.04.2018 року №207-ДК/148/АП/09/01/18 не містить жодної інформації щодо обстеження та дослідження архівного примірника такого акту.
Також, під час заслуховування пояснень свідка ОСОБА_5В, у судовому засіданні було з’ясовано, що перевіряючими досліджувалась лише нотаріально завірена копія державного акту на право постійного користування землею.
Відповідно до вимог п. 3.9. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 року № 43, в редакції чинній станом на 1999 рік, у разі будь-яких змін в розташуванні меж земельної ділянки або умов її передачі чи надання, які відбулися після видачі державного акта, ці зміни вносяться одночасно до обох примірників державного акта. Нові межі відображаються на плані земельної ділянки суцільною лінією чорною тушшю, а старі межі перекреслюються червоною тушшю. Кожен запис про зміни посвідчується підписом начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів Держкомзему України.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з чорно-білої копії акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЗК № 001799, яку досліджували під час перевірки неможливо встановити що до зазначеного акту вносились зміни, та чи дійсно було незаконно внесені відомості шляхом докреслення ще одної ділянки, оскільки нові межі відображаються на плані земельної ділянки суцільною лінією чорною тушшю, а старі межі перекреслюються червоною тушшю.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності..
З огляду на зазначене, суд констатує, що висновки зазначені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 06 квітня 2018 року № 207-ДК/167/АП/09/01/-18 є передчасними, оскільки з чорно-білої копії акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЗК № 001799, яку досліджували під час перевірки неможливо встановити що до зазначеного акту вносились зміни, та чи дійсно було незаконно внесені відомості шляхом докреслення ще одної ділянки, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
1. Позовну заяву ОСОБА_3 (вул. 40-річчя Перемоги, с. Ільниця, Іршавський район, Закарпатська область, 90130, РНОКПП – НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88000, код ЄДРПОУ - 39766716) про визнання протиправним дій – задовольнити.
2. Визнати протиправним дії начальника відділу контролю за використанням та охороною земель у Берегівському, Виноградівському, Іршавському районах та м. Берегово управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області ОСОБА_4 щодо проведення перевірки та складання за її результатами Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об’єктом – земельної ділянки від 06 квітня 2018 року № 207 - ДК/148/АП/09/01/18.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя ОСОБА_9