Ухвала суду № 80657432, 18.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
240/2824/19
Номер документу
80657432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

18 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/2824/19

категорія 112030300

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність,зобов'язання провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, яка призвела до не нарахування та не виплати їй та її сину з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача провести їй та її сину з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом про Державний бюджет України на відповідний рік;

- звільнити від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" та Кодексу адміністративного судочинства України чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Перевіряючи, після одержання позову, чи відповідає він вимогам, установленим Кодексом адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду, надалі - КАС України), судом ураховано наступне.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.

Згідно із пунктом 4 частини першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист, зокрема шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку (ч.5 ст.5 КАС України).

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси має право особисто подати відповідний адміністративний позов до адміністративного суду або її законним представником.

Відповідно до п. 5 ч.5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (ч. 9 ст. 160 КАС України).

Як видно із даної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, у лютому 2019 року позивач зверталася до відповідача із запитом на інформацію, в якому просила вказати чи відновлено відповідачем з 17.07.2018 нарахування та виплату їй щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому жодних відомостей про звернення позивача до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області із заявою щодо нарахування та виплату вказаної щомісячної грошової допомоги її сину - ОСОБА_2 в позові не вказано.

Натомість з наданої відповіді відповідача, викладеної у листі №07-04/М-7326 від 18.02.2019 слідує, що з вимогою про нарахування та виплату відповідачем вказаної щомісячної грошової допомоги її сину - ОСОБА_2 позивач до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області не зверталася.

Таким чином, відмова Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_2, законним представником якого є позивач, у матеріалах справи відсутня.

Разом з тим, слід указати, що з метою захисту та відновлення прав ОСОБА_2 позивач в інтересах недієздатної фізичної особи може звернутися до суду як його законний представник з окремою позовною заявою. Втім, пред'явлення в даному позові одночасно позовних вимог щодо захисту прав та інтересів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суперечить вимогам процесуального Закону.

Окрім цього, слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Положеннями частини п'ятої вказаної статті КАС України визначено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Закон).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За змістом приписів підпункту першого пункту третього частини 2 статті 4 Закону, ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У абзаці другому частини 3 статті 6 Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року складає 1921 гривню.

Таким чином, ставка судового збору за подання до суду позову ОСОБА_1 немайнового характеру, в якому пред'явлено дві позовні вимоги (одна з яких є похідною), з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, складає 768,40 грн.

ОСОБА_1 до позовної заяви доказу сплати судового збору в розмірі 768,40 грн або доказів звільнення від сплати судового збору не додала, однак зазначила, що відповідно до п.9 ст.5 Закону України "Про судовий збір" незалежно від виду позову, звільняються від сплати судового збору такі особи: позивачі - громадяни, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Суд звертає увагу позивача на те, що вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях наведено у статті 5 Закону.

Положеннями п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Як було зазначено вище, позовна заява та додані до неї матеріали свідчать про те, що ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом саме за захистом своїх прав та інтересів, а не захистом прав та інтересів недієздатної особи з інвалідністю як законний представник.

Отож, позивач є платником судового збору за звернення до суду з даним позовом щодо захисту своїх порушених прав, свобод чи інтересів, на загальних підстав і не підпадає під дію п.9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Разом з тим, суд зазначає, що звернення ОСОБА_1 до суду звільняється від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" лише в разі подання нею позову як законного представника недієздатної особи з інвалідністю щодо захистом прав та інтересів такої фізичної особи.

Беручи до уваги наведене, суд вважає, що при подачі позовної заяви до суду позивачем вимог ст.ст. 160 - 161 КАС України дотримано не було.

Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 169 вказаного Кодексу).

З огляду на викладене, позов необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до Житомирського окружного адміністративного суду:

- нової позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача, оформленої із дотриманням вимог ст. 160-161 КАС України в 2-х примірниках, зокрема із пред'явленням позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати на виплатити щомісячну грошову допомогу позивачу.

- доказів сплати судового збору за подання до суду позову ОСОБА_1 у власних інтересах у сумі 768,40 грн із призначення платежу:*;101; (реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом (назва позивача), Житомирський окружний адміністративний суд.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - УК у м.Житомирі/Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 34310206084009; наявність відомчої ознаки - “84” Окружні адміністративні суди; найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); код класифікації доходів бюджету - 22030101. Документ на підтвердження сплати судового збору подається в оригіналі.

У свою чергу, з метою захисту та відновлення прав та інтересів недізнаного ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 як законний представник може звернутися до Житомирського окружного адміністративного суду з окремою позовною заявою в його інтересах, оформленою відповідно до ст.ст. 160, 161 КАС України, в загальному порядку.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Є.Ю. Романченко