
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року м. Житомир справа №806/1828/17
категорія 108120000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Бойко Т.О.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні судовому засіданні адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" про стягнення коштів,
встановив:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. Північний офіс Державної аудиторської служби України звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить стягнути 1 146 559,72 грн з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в ході ревізії фінансово-господарської діяльності ТОВ "Малин Енергоінвест" управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області встановлено зайве отримання субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 146 559,72 грн, а вказані кошти підлягають стягненню до Державного бюджету України.
ПРОЦЕДУРА
2. Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року (головуючий суддя Липа В.А.) відкрито провадження у справі за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року, яка залишена без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2018 року, провадження у справі № 806/1828/17 за позовом Північного офісу Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" про стягнення 1 146 559,72 грн закрито.
Постановою Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2018 року скасовано, справу за позовом Північного офісу Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" про стягнення 1 146 559,72 грн направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до витягу із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 листопада 2018 року головуючим суддею для розгляду матеріалів адміністративної справи (позовної заяви) №806/1828/17 визначено суддю Попову Оксану Гнатівну.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року прийнято до провадження позовну заяву Північного офісу Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" про стягнення 1 146 559,72 грн. Крім того, ухвалою суду від 23 листопада 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 13 грудня 2018 року продовжено розгляд адміністративної справи №806/1828/17 за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" про стягнення коштів. Призначено підготовче засідання у справі на 14 січня 2018 року о 12:00.
3. 08 січня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання ТОВ "Малин Енергоінвест" про повернення позовної заяви (том ІІ, а.с. 95-97).
Крім того, 08 січня 2019 року на офіційну електронну поштову адресу суду від ТОВ "Малин Енергоінвест" надійшов відзив на позовну заяву (том ІІ, а.с. 108-113).
4. В судовому засіданні від 14.01.2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено розгляд справи по суті на 05.02.2019.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ "Малин Енергоінвест" про повернення позовної заяви.
5. В засіданні суду, призначеному на 05 лютого 2019 року о 14:30, в порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу від 05 лютого 2019 року якою відмовлено у задоволенні клопотання представника ТОВ "Малин Енергоінвест" про залучення третьої особи, що зазначено секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 05 лютого 2019 року.
6. В судовому засіданні, призначеному на 25 лютого 2019 року о 15:00, в якості свідка допитано ОСОБА_5
7. 05 березня 2019 року до відділу документального забезпечення суду від ТОВ "Малин Енергоінвест" надійшли письмові пояснення в порядку частини п'ятої статті 159 КАС України (том ІІ, а.с. 232-237). Крім того, 06 березня 2019 року до відділу документального забезпечення суду від Північного офісу Держаудитслужби надійшли письмові пояснення в порядку частини п'ятої статті 159 КАС України (том ІІІ, а.с.1-3).
8. В судове засідання, призначене на 11 березня 2019 року о 14:40 прибули представники позивача та представники відповідача.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечували з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
У відповідності до положень частини третьої статті 243 КАС України та зважаючи на складність справи, складення рішення у повному обсязі може бути відкладено на строк до десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Як встановлено зі змісту позовної заяви та наданих у судовому засіданні представниками позивача пояснень, зазначені вимоги вмотивовані тим, що в ході ревізії фінансово-господарської діяльності ТОВ "Малин Енергоінвест" управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області встановлено зайве отримання субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 146 559,72 грн.
В позові зазначає, що перевіркою правильності визначення фактичних витрат на надання послуг населенню з водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2014 року по вересень 2015 року встановлено їх завищення на суму 1 146 559,72 грн в частині завищення фактичної собівартості очищення стічних вод.
Вказує, що загальна фактична вартість понесених витрат на очищення стічних юд для населення для ТОВ "Малин Енергоінвест" за період з жовтня 2014 по вересень 2015 становила 1 465 768,46 грн., що на 1 146 559,72 грн. менше, ніж включено до розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення для населення.
За твердженнями позивача, ТОВ "Малин Енергоінвест" зайво отримано кошти субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення для населення в розмірі 1 146 559,72 грн, чим завдано збитків Державному бюджету України на вказану суму.
10. Відповідно до змісту відзиву на позовну заяву та наданих у судовому засіданні представниками відповідача пояснень, ТОВ "Малин Енергоінвест" позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю.
Вказує, що доводи контролюючого органу в частині завищення ТОВ "Малин Енергоінвест" завищення фактичної собівартості очищення стічних вод на суму 1 146 559,72 грн не відповідають фактичним обставинам справи, а перевірка правильності визначення фактичних витрат на надання послуг населенню з водопостачання та водовідведення за період з жовтня 2014 року по вересень 2015 року була проведена позивачем неналежним чином.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
11. Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на виконання пункту 2.14 плану роботи Держаудитслужби України на IV квартал 2016 року було проведено ревізію використання коштів субвенції, наданої у 2015 році з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах послуги з централізованого водопостачання водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного постачання та водовідведення, які надаються населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування в ТОВ "Малин Енергоінвест", за результатами якої складено акт ревізії від 17 березня 2017 року №06-10/4 (том І, а.с. 10-35).
За результатами ревізії було виявлено допущення ТОВ "Малин Енергоінвест" наступних порушень:
- в порушення пункту 5 "Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що погоджувалися або погоджувалися органами державної влади чи місцевого врядування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року №375 (далі - Порядок №375), пункту 22 "Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 (далі - Порядок №869) до фактичної собівартості послуг водовідведення в розрахунку обсягу заборгованості різниці в тарифах по водопостачанню та водовідведенню, що надана населенню, за період з жовтня 2014 року по вересень 2015 року ТОВ "Малин Енергоінвест" включено витрати послуг з очищення стічних вод, наданих Фабрикою банкнотного паперу Національного банку України, на суму 2 612 328,18 грн, що перевищує суму фактично наданих цих послуг населенню 1146,56 тисяч гривень;
- в порушення пункту 5 Порядку №375, пункту 22 Порядку №869, пункту 2 Розділу II та пункту 5 розділу III "Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води підприємствами, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення", затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 червня 2014 року №179 (далі - Порядок №179), до фактичних витрат з надання послуг для населення у жовтні - грудні 2014 року та в січні - вересні 2015 року включено витрати електроенергії, розрахованих виходячи із кількості піднятої води з урахуванням втрат, які перевищують значення поточних галузевих технологічних нормативів використання питної води (ТНВПВ), встановлених Мінрегіоном, (а також без врахування загальновиробничих норм питомих витрат електричної енергії передбаченої для подачі води на 2014-2015 роки, що були розроблені ТОВ "Малин Енергоінвест" та погоджені Департаментом житлово-комунального господарства Житомирської облдержадміністрації), внаслідок чого завищено ні витрати з надання послуг для населення (оскільки не відбулось їх коригування у бік зменшення на обсяг перевищення технологічних нормативів) суму 112,6 тисяч гривень.
- в порушення пункту 5 Порядку №375, пункту 22 Порядку №869, пункту 2 Розділу II та пункту 5 розділу III Порядку №179 до фактичних витрат з надання послуг для населення в розрахунку заборгованості з різниці в тарифах по водопостачанню та відведенню, що надана населенню, за жовтень - грудень 2014 року та січень - вересень 2015 року включено суми збору за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами, розрахованих виходячи із кількості піднятої води з урахуванням втрат, які перевищують значення поточних галузевих технологічних нормативів використання питної води (ТНВПВ), встановлених Мінрегіоном, внаслідок чого завищено фактичні витрати з надання послуг для населення (оскільки не проводилось їх коригування у бік зменшення на обсяг перевищення технологічних нормативів) на суму 11,48 тис. гривень;
- в порушення пункту 5 Порядку №375, пункту 22 Порядку №869, пункту 2 Розділу II та пункту 5 розділу III Порядку №179 до фактичних витрат з надання послуг для населення в розрахунку заборгованості з різниці в тарифах по водопостачанню та водовідведенню, що надана населенню, за жовтень - грудень 2014 року та січень - вересень 2015 року включено витрати, пов’язані з використання реагентів, розрахованих виходячи із кількості піднятої води з урахуванням втрат, які перевищують значення поточних галузевих технологічних нормативів використання питної води (ТНВПВ), встановлених Мінрегіоном, внаслідок чого завищено фактичні витрати з надання послуг для населення (оскільки не відбулось їх коригування у бік зменшення на обсяг перевищення технологічних нормативів) на суму 9,43 тисяч гривень.
В загальному завищення фактичних витрат з надання послуг водопостачання та водовідведення для населення становить 1280,07 тисяч гривень. При цьому, враховуючи залишок не оплаченого товариству обсягу заборгованості різниці в тарифах по водопостачанню та водовідведенню в сумі 50,4 тисяч грн, вищевказане порушення призвело до зайвого отримання товариством коштів субвенції з Державного бюджету України на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1229,67 тисяч грн, чим завдано матеріальної шкоди Державному бюджету України на вказану суму, а також до завищення в бухгалтерському обліку товариства обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення в сумі 50,4 тис. гривень (том І, а.с. 10-35).
12. Вподальшому, управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на ім'я директора ТОВ "Малин Енергоінвест" ОСОБА_3 направлено вимогу вих. №06-06-17/2342 від 28 квітня 2017 року, якою повідомлено про встановлення вказаних порушень. Зазначено, що на підставі пункту 1 частини першої статті 8, пункту 7 статті 10, частини другої статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", підпункту 15 пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №310, пунктів 46, 49-50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550, управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області вимагає усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку.
Вказано, що відповідно до пункту 46 Порядку №550 вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів необхідно надати Управлінню до 26 травня 2017 року.
Зазначено, що у разі не усунення виявлених порушень в установлений строк орган держаудитслужби на підставі пункту 15 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ (із змінами), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2006 року №1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та використанням державного майна і фінансових ресурсів" ініціює перед органом управління розгляд питання про відповідність керівника установи займаній посаді/розірвання контракту з керівником суб’єкта господарювання державного сектору економіки (том І, а.с. 36-38).
У зв'язку із невиконанням ТОВ "Малин Енергоінвест" вимоги №06-06-17/2342 від 28 квітня 2017 року у встановлений строк та не усуненням вказаних порушень, позивач звернувся із позовом до суду.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
13. У відповідності до статті 8 ОСОБА_6 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_6 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_6 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_6 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_6 України гарантується.
Частиною другою статті 19 Основного Закону визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_6 та законами України.
14. Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначено Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року №2939-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2939-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Положеннями статті 10 Закону №2939-ХІІ визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, у пункті 7 цієї статті передбачено право цього органу пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Крім того, встановлено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пункт 10), а також при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку (пункт 13).
Відповідно до частини другої статті 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір у встановленому законодавством порядку та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
15. Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43), Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 6 Положення №43 передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 16); порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 20); у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку (підпункт 23).
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (пункт 7 Положення №43).
Так, Положенням №43 установлено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 9 пункту 4).
16. Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року №375 (далі - Порядок №375).
Пунктом 5 Порядку №375 обсяг заборгованості визначається надавачами послуг як різниця між фактичними витратами на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, з урахуванням витрат, пов’язаних з провадженням інвестиційної діяльності, та відрахуванням сум проведених перерахунків за низькоякісні і надані не в повному обсязі послуги та трансфертів з державного та місцевих бюджетів, отриманих надавачами послуг для відшкодування різниці в тарифах, і фактично погашеної заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, за рахунок субвенції, отриманої за минулі періоди.
Обсяг заборгованості обліковується щомісяця. Обсяг зобов’язань підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення з плати за надання державної гарантії та за користування субкредитом, наданим цим підприємствам на впровадження проектів “Розвиток міської інфраструктури” та “Водопостачання та каналізація міста Львова”, у тому числі пені за невиконання умов його надання, а також повернення зазначеного субкредиту у повному обсязі, визначається відповідно до акта звіряння розрахунків між Мінфіном та такими підприємствами.
17. Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869 (далі - Порядок №869).
Пунктом 22 Порядку №869 встановлено, що до фінансових витрат включаються витрати на сплату відсотків за користування отриманими кредитами та інші витрати, пов'язані із запозиченнями, для провадження ліцензованої діяльності. Фінансові витрати включаються до розрахунку повної собівартості лише за кредитними договорами, запозичення за якими та умови яких узгоджено з уповноваженими органами.
18. Процедуру розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води підприємствами, які надають послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) (далі - підприємство) визначено Порядком розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води підприємствами, які надають послуги з централізованого водопостачання та/або водовідведення, який затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 червня 2014 року №179 (далі - Порядок №179).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку №179 значення поточних галузевих ТНВПВ втрат води становить 280 м-3 на 1000 м-3 піднятої води, а для систем, у яких загальна протяжність водоводів становить більше 25% від загальної довжини мереж, - 300 м-3 на 1000 м-3 піднятої води.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку №179 встановлено, що поточні ІТНВПВ не повинні перевищувати значень поточних галузевих ТНВПВ, встановлених у розділі ІІ цього Порядку, крім випадку, передбаченого підпунктом 3 пункту 10 розділу ІІІ цього Порядку.
ОЦІНКА СУДУ
19. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Так, представниками відповідача не заперечується, що підприємством було фактично реалізовано населенню менше води, а ніж зазначено. При цьому, відповідач наголошує, що зазначена різниця фактичних витрат пропорційно розподілялась за всіма групами споживачів, в тому числі і для населення.
Факт включення підприємством до фактичної собівартості послуг водовідведення в розрахунку обсягу заборгованості різниці в тарифах по водопостачанню та водовідведенню, що надана населенню, за період з жовтня 2014 року по вересень 2015 року ТОВ "Малин Енергоінвест" витрат з надання послуг щодо очищення стічних вод, наданих фабрикою банкнотного паперу Національного банку України, на суму 2 612 328,18 грн, що перевищує суму фактично наданих цих послуг населенню 1146,56 тисяч гривень також підтверджується наявними у матеріалах справи: розрахунками обсягів заборгованості з різниці в тарифах по водопостачанню та водовідведенню, що надана населенню (том І, а.с. 40-47), інформацією про використання води споживачами першої групи (том І, а.с. 48-49, 51-60), поданою ТОВ "Малин Енергоінвест" звітностей форми №1С щодо водопостачання та водовідведення (том І, а.с. 61-70), рахунками-фактурами Фабрики банкнотного паперу НБУ (том І, а.с. 71-82), а також актами про зарахування зустрічних однорідних вимог (том І, а.с. 83-94).
Суд зазначає, що з поданих до матеріалів справи розрахунків фактичної собівартості послуги водовідведення встановлено, що при обрахунку суми витрат реалізованих послуг для населення враховано не лише фактично спожиті населенням послуги, що підтверджується даними абонентського відділу, але й інші не обліковані витрати. Таким чином, на кожну групу споживачів, зокрема й на населення як на І групу споживачів, розподілено витрати в більшому розмірі, ніж фактично понесено відповідачем при наданні послуг відповідній групі споживачів та населенню зокрема.
Так, в пункті 9 Порядку розрахунку фактичної собівартості за послугою водовідведення за І квартал 2015 року, поданому під час судового засідання 25 лютого 2019 року, ТОВ "Малин Енергоінвест" загальну суму витрат 3 026 304,38 грн за мінусом комісійного збору 7 217,58 грн становить 3 019 086,80 грн ділить на загальний обсяг реалізації - 220 651,542 м. За результатами такої арифметичної дії визначається загальна собівартість 1 м3. (том ІІ, а.с. 203).
Водночас, зазначена загальна сума витрат стосується не лише обсягу реалізації в розмірі 220 651,542 м3, а всього обсягу пропущених стічних вод в кількості 410 415 м3. Як наслідок, із розрахунку фактичної собівартості за послугою водовідведення за І квартал 2015 року встановлено, що відповідачем при обрахунку за І квартал 2015 року статті витрат "Очищення стічних вод" (рах. ФБП) для населення сума витрат в розмірі 2 135 340,65 грн безпідставно ділиться на загальний обсяг реалізації - 220 651,542 м3 . В підсумку такої арифметичної дії визначається вартість 1м3, який згідно такого обрахунку відповідача становить 2 135 340,65 грн/ 220 651,542 м3 = 9,677 грн/ м3 або 9677 грн/1000 м3.
Однак, вказаний розрахунок не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки в січні 2015 року вартість 1000 м3 становила 4 878,73 грн, а в лютому, березні 2015 року - 5 365,00 грн.
В подальшому вказана завищена вартість 1м3 множилась ТОВ "Малин Енергоінвест" на кількість послуг з водовідведення реалізованих для населення - 73 119,84 м3, в результаті чого й визначається завищена вартість послуг з водовідведення для населення, а саме: 707 612,40 грн.
Крім того, відповідачем при обрахунку за II квартал 2015 року статті витрат "Очищення стічних вод" для населення загальна сума витрат в розмірі 2 022 760,59 грн безпідставно ділиться на загальний обсяг реалізації - 191 676,167 м3, а не на загальний обсяг пропущених стічних вод в кількості 377 029 м3.
Таким чином вартість 1 м згідно такого обрахунку відповідача становить 2 022 760,59 грн/ 191 676,167 м3= 10,553 грн/ м3 або 10 553 грн/1000 м3, в той час як протягом всього II кварталу 2015 року вартість 1000 м3 становила 5 365,00 грн.
Як наслідок, в графі "Населення" сума витрат за II квартал 2015 року була безпідставно визначена відповідачем в розмірі 701 674,36 грн (2 022 760,59 грн / 191 676,167 м3 х 66 490,445 м3), в той час як має бути визначена в сумі 356 721,26 грн (2 022 760,59 грн / 377 029 м3 х 66 490,445 м3) або 4 365,00 грн/1000 м3 (вартість 1000 м3) х 66 490,445 м3 (кількість послуг з водовідведення для населення).
Враховуючи вищевикладене, ТОВ "Малин Енергоінвест" було здійснено зайве включення до розрахунку за II квартал 2015 року обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водовідведенню, що надана для І групи споживачів (населення), витрат з очищення стоків в сумі 344 953,10 грн, що також відображено в розрахунку, поданому до позовної заяви.
Суд також погоджується із доводами позивача та зазначає, що рахунок коштів державного бюджету відшкодовуються витрати, понесені при наданні послуг виключно І групі споживачів (населенню). Всі ж інші витрати, які можуть мати місце, покриваються за рахунок діяльності підприємства. Згідно з положеннями статей 74, 78 Господарського кодексу України комунальні підприємства є суб’єктами підприємницької діяльності, діють на основі Статуту і несуть відповідальність за наслідками своєї діяльності. В свою чергу, частиною п'ятою статті 65 Господарського кодексу України питання діяльності підприємства вирішує керівник підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд зазначає, що доводи позивача в частині встановлення зайвого отримання ТОВ "Малин Енергоінвест" субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 146 559,72 грн є обґрунтованими та підтверджуються наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів.
ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
20. Заслухавши пояснення сторін та учасників справи, присутніх у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів підтверджено, а відповідачем в порушення вимог статті 77 КАС України не спростовано зайвого отримання ТОВ "Малин Енергоінвест" субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення на суму 1 146 559,72 грн, а тому позовну вимоги Північного офісу Держаудитслужби є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
21. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
У відповідності до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи положення частини другої статті 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору поверненню або примусовому стягненню з відповідачів не підлягають.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов Північного офісу Держаудитслужби (вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ 53, 04053. ЄДРПОУ: 40479560) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (вул. Українських повстанців, 25А, м. Малин, Житомирська область, 11601. ЄДРПОУ: 37555721) про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" до Державного бюджету України 1 146 559,72 грн (один мільйон сто сорок шість тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять гривень сімдесят дві копійки) завданих збитків.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 25 березня 2019 року.
Головуючий суддя О.Г. Попова