Рішення № 80656961, 20.03.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2019
Номер справи
140/280/19
Номер документу
80656961
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/280/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Європацукор” до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Європацукор” (далі – ПП “Європацукор”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове засідання призначено на 12:00 год. 05.03.2019. 05.03.2019 у зв’язку з неприбуттям у судове засідання представника позивача вперше, розгляд справи відкладено на 14:00 год. 20.03.2019 (а.с. 1, 65).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) складено акт перевірки від 05.12.2018, яким встановлено порушення ПП “Європацукор” термінів реєстрації ряду податкових накладних від 31.10.2018 №№ 133-167, у ЄРПН.

На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1, згідно з яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 184659,38 грн.

Позивач не погоджується з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням та зазначає, що 15.11.2017, тобто у межах граничного строку для реєстрації в ЄРПН, позивачем було подано ряд податкових накладних для їх реєстрації в ЄРПН. Відтак, відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) ці накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН 15.11.2018. При цьому, звертає увагу на те, що позивачем для повторної реєстрації вказані податкові накладні не надсилалися.

Позивач вважає, що з його боку дотримано правил реєстрації податкових накладних, тому притягнення його до відповідальності за порушення строків їх реєстрації є протиправним.

Також вказує на те, що податковий орган не має права проводити камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки реєстрація податкових накладних не є даними податкової звітності відповідно до пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України.

На підставі наведеного просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 19-20) представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що актом перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію ряду податкових накладних від 31.10.2018 №№ 133-167, граничних термін реєстрації яких 15.11.2018, а зареєстровано 30.11.2018. Відтак, платником податку порушено термін реєстрації податкових накладних у ЄРПН терміном 15 днів, в результаті чого, контролюючим органом правомірно застосовано штрафні санкції на загальну суму 184659,38 грн.

Водночас, звертає увагу на те, що підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України чітко передбачено підстави, які можуть бути предметом камеральної перевірки, що свідчить про те, контролюючий орган діяв у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України. враховуючи наведене, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

До судового засідання, позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву, просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області 05.12.2018 була проведена камеральна перевірка ПП “Європацукор” щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 05.12.2018 № 25797/03-20-56-12/31979894 (а. с. 21-25).

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2018 №№ 133-167.

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1846593,61 грн. застосовано штраф в розмірі 10%, що становить 184659,38 грн. (а. с. 8-9).

До податкового повідомлення-рішення надано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ПП “Європацукор”, а саме: податкових накладних від 31.10.2018 №№ 133-167, фактична дата реєстрації яких відбулась 15.11.2018, кількість днів порушення строків реєстрації – 15, загальна сума ПДВ – 1846593,61 грн., розмір штрафу - 10%, сума штрафу – 184659,38 грн. (а. с. 10-11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені (пункт 201.10 стаття 201 ПК України).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Як визначено пунктом 5 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також з урахуванням Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, як ПК України так і Порядком №1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких, платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Як встановлено судом, саме 30.11.2018 позивач направляв в електронному форматі податкові накладні від 31.10.2018 №№ 133-167 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказаний факт підтверджено копіями квитанцій, які є в матеріалах справи (а.с. 27-61).

Граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних – 15.11.2018, тобто ці накладні були надіслані через 15 днів після спливу граничного строку на реєстрацію.

Отже, у межах строку для реєстрації, податкові накладні позивачем не були подані для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

У даному випадку, на думку суду, позивач не виконав умови надання для реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, податкових накладних від 31.10.2018 №№ 133-167, граничний строк реєстрації яких закінчився 15.11.2018.

Суд вважає безпідставними твердження позивача про те, що відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, наданого до податкового повідомлення-рішення податкові накладні, складені 31.10.2018 № 133-167 зареєстровані в ЄРПН 15.11.2018, тобто в межах граничного строку для їх реєстрації в ЄРПН, оскільки як слідує з матеріалів справи саме 30.11.2018 позивачем надіслано в електронному форматі вказані податкові накладні для реєстрації в ЄРПН, що і підтверджено копіями квитанцій, наявними в матеріалах справи та актом перевірки від 05.12.2018 № 25797/03-20-56-12/31979894.

Саме ці дата і час, зафіксовані у квитанції, є датою та часом подання податкових накладних в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України та Порядку №1246.

Доказів того, що позивач з належною обачністю вчинив усі дії для реєстрації цих накладних з дотриманням строку, передбаченого статтею 201 ПК України і що його вина щодо несвоєчасної їх реєстрації відсутня, суду не надано.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримані вимоги ПК України та Порядку №1246 щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до частини першої статті 120-1 ПК України - в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних в загальному розмірі 1846593,61 грн., - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Щодо твердження позивача про те, що своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН не є предметом камеральної перевірки відповідно до пункту 76.1 статті 76 ПК України суд до уваги не приймає, враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 75.1.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 ПК України, та за своєю сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником податків вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника. При цьому, виходячи із змісту статті 75 ПК України предметом камеральної перевірки, серед іншого, є своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказане свідчить про те, що у податкового органу наявні підстави для проведення камеральних перевірок платників податків щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв’язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 262, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Приватного підприємства “Європацукор” до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 № НОМЕР_1 відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 25 березня 2019 року.