
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
21 березня 2019 р. Справа № 120/917/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Крапівницька Н. Л., розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам
до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області
про визнання протиправним та скасування рішення та висновку
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та висновку.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою, доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Строк звернення до адміністративного суду закріплено в ст. 122 КАС України. Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч. 1, ст. 122 КАС України). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень. (ч. 2, ст. 122 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали, особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з положеннями ч.6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, позивачу слід подати письмову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Суд також зазначає, що одним із додатків до позовної заяви зазначено заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що 30 січня 2019 року про отримання правової допомоги до представника позивача звернувся громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам повідомивши, що простою кореспонденцією отримав рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання. Відповідне рішення оскаржувалось громадянином ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам до Вінницького окружного адміністративного суду в межах строку звернення до суду (який становить 6 місяців та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів). Представник позивача також зазначає, що відповідна позовна заява надійшла до суду 04 грудня 2018 року та ухвалою від 07 грудня 2018 року залишена без руху в зв'язку з несплатою в належному розмірі судового збору за звернення до суду. 20 грудня 2018 року позивачем на виконання вимог ухвали через канцелярію суду подано заяву до якої додано квитанцію про сплату судового збору у передбаченому законом. розмірі. Проте, ухвалою суду позовну заяву було повернуто особі, яка її подала.
Серед іншого представником позивача в заяві про поновлення пропущеного строку звернення зазначено, що навіть виходячи з дати зазначеної у супровідному листі (21.08.2018 року), шестимісячний строк оскарження рішення до суду спливав 21 лютого 2019 року. На момент звернення про отримання правової допомоги суд вже повернув позовну заяву, в зв'язку з невиконанням вимог ухвали суду про залишення без руху.
Суд вважає за необхідне зазначити, що громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам з позовними заявами до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області у яких просив суд: визнати протиправними дії управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні та скасування рішення управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про скасування про скасування посвідки на тимчасове проживання серії ТР №111652 в Україні громадянину ОСОБА_1 ОСОБА_2 - звертався двічі.
Згідно даних комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" перша позовна заява Громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області з описаними вище позовними вимогами надійшла до суду 01.11.2018 року (справа №120/3926/18-а ). Ухвалою суду від 05.11.2018 позовна заява по справі №120/3926/18-а залишена без руху. Ухвалою суду від 22.11.2018 року позовна заява по справі №120/3926/18-а за позовом громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
Згідно даних комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", 04.12.2018 позивач знову звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області (справа №120/4439/18-а). Ухвалою суду від 07.12.2018 та 21.12.2018 у справі №120/4439/18-а позовну заяву залишено без руху. Ухвалою суду від 04.01.2019 позовну заяву громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та скасування рішення разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
Представник позивача у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду зазначає, що з урахування шестимісячного строку оскарження рішення до суду, виходячи з дати вказаної у супровідному листі ( 21.08.23018 ) спливає - 21.02.2019.
Про отримання правової допомоги до адвоката ОСОБА_3, громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам звернувся 30.01.2019.
Таким чином, перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Початок строку визначено альтернативно - це день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Згідно з ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п. 1 ст. 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (п. 51 рішення від 22.10.96 за заявами N 22083/93, 22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства"; пункт 570 рішення від 20.09.2011 за заявою у справі "ВАТ "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії").
Щодо застосування строку позовної давності в контексті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у справі "Gradescolo S.R.L. проти Молдови" Суд зазначив, що дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов'язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.
Тобто практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, а саме надання обгрунтованої заяви про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом.
Керуючись ст. 8, 121, 122, 123, 169, 171 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Ісам до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та висновку, залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк, з моменту отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар