
Справа № 588/2089/18
2/588/116/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.03.2019 року м.Тростянець
Тростянецький районний суд Сумської області у складі: головуючої судді Линник О.С., з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у приміщенні залу суду, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу,цивільну справу за позовом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування курсантом витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, у якому просив стягнути з ОСОБА_3 на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана ОСОБА_2 витрати, пов'язані з його утриманням у зазначеному закладі вищої освіти у розмірі 95881 грн. 35 коп. та покласти на відповідача судові витрати.
Позов мотивований тим, що відповідно до наказу начальника Національної академії №32-КС від 20.07.2017 ОСОБА_3 зараховано на перший курс навчання до Національної академії сухопутних військ гетьмана ОСОБА_2.
Наказом начальника Національної академії за №271 від 28.08.2017 (по строковій частині) ОСОБА_3 зараховано до списків особового складу академії та на всі види забезпечення, а на котлове забезпечення - з обіду 28.08.2017.
28.08.2017 між Міністерством оборони України в особі начальника Національної академії та солдатом ОСОБА_3 укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України, відповідач зобов’язувався сумлінно виконувати вимоги статусів ЗС України, накази командирів та добровільно відшкодувати витрати, пов’язані з його утриманням у вищому військовому закладі, разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або недисциплінованості.
У зв’язку із небажанням продовжувати навчання ОСОБА_3 було подано рапорт про відрахування його із числа курсантів. Наказом начальника Національної академії за №88-КС від 08.08.2018 та (по особовому складу) із відповідачем був розірваний вищеуказаний контракт, а наказом за №199 від 08.08.2018 (по строковій частині) ОСОБА_3 виключено із списків особового складу академії та знято з усіх видів забезпечення, зобов’язано відшкодувати витрати, пов’язані з його утримання у академії в сумі 95881,35 грн.
Академія зазначила, що у разі відрахування через небажання продовжувати навчання відраховані курсанти відшкодовують Міноборони витрати, пов'язані з утриманням у вищому військовому навчальному закладі, відповідно до порядку й умов, установлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
Але до теперішнього часу заборгованість відповідачем не погашена у зв’язку із чим завдано шкоди державному бюджету.
У судове засідання сторони не з'явилися. Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує (а.с.50). Поштове відправлення направлене за зареєстрованим місцем проживання відповідача повернуто до суду без вручення адресатові із відміткою поштаря про причини невручення - за закінченням терміну зберігання (а.с.49).
Ураховуючи матеріали справи, предмет позову, провадження у справі необхідно закрити з таких підстав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Відповідно до ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Частиною 4 статті 5 КАС України передбачено, що суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Поняття публічної служи визначено п.17 ч.1 ст.4 КАС України. Даним пунктом зазначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За змістом статті 25 Закону №2232-XII курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п'яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
Із матеріалів справи убачається, що ОСОБА_3, перебуваючи на публічній службі, під час навчання в Академії був відрахований через небажання продовжувати навчання.
За таких обставин, спори щодо відшкодування вартості навчання особою, яка перебуває або перебувала на посадах, віднесених до державної або публічної служби, за позовом суб'єкта владних повноважень підлягають вирішенню у порядку адміністративного судочинства, оскільки пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби.
Саме така правова позиція висловлена в постанові ОСОБА_4 Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 804/285/16 (провадження № 11-669апп18).
Згідно п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на те, що спір у даній справі необхідно вирішувати у порядку адміністративного судочинства, керуючись п.1 ч.1 ст.255, ст.ст.256,260, 354 ЦПК України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у цивільній справі за позовом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування курсантом витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі – закрити.
Роз'яснити Національній академії сухопутних військ імені гетьмана ОСОБА_2, що розгляд таких позовів відноситься до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.С. Линник