
Справа № 127/32867/18
Провадження № 2/127/5583/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
25.03.2019 року Вінницький міський суд Вінницької області
у складі: головуючого судді Антонюка В.В.,
при секретарі Гончаруку І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги.
Позовна заява мотивована тим, що призначення і виплата щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції передбачена «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року. ОСОБА_1 з 01 листопада 2014 року перебував на обліку у департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, як внутрішньо переміщена особа.
Відповідно до п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення, міських районних у містах, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж а шість місяців.
ОСОБА_1 звертався із заявами 17 листопада 2015 року, 16 травня 2016 року та 16 листопада 2016 року про призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505.
Пунктом 3 Порядку (в редакції на момент подання відповідачем заяв) передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах, зокрема: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу. Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Грошова допомога не призначається на підставі абз. 4 п. 6 Порядку № 505 (в редакції на момент подання відповідачем заяв) у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Із змісту заяв про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо -переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поданих відповідачем 17листопада 2015 року, 16 травня 2016 року та 16 листопада 2016 року вбачається, що заявник на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб не має. Відповідачем в заявах зроблені відповідні записи власноручно, що він ознайомлений з умовами виплати допомоги й попереджений стосовно надання відповідної інформації про зміни, які впливають на отримання допомоги.
Відповідно до заяви відповідача від 17 листопада 2015 року рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 17 листопада 2015 року призначено допомогу на сім'ю на період з 12 листопада 2015 року по 11 травня 2016 року у розмірі 442 гривні щомісячно.
Відповідно до заяви відповідача від 16 травня 2016 року рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 17 травня 2016 року призначено допомогу на сім'ю на період з 17 травня 2016 року по 16 листопада 2016 року у розмірі 442 гривні щомісячно.
Відповідно до заяви відповідача від 16 листопада 2016 року рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 29 листопада 2016 року призначено допомогу на сім'ю на період з 16 листопада 2016 року по 15 травня 2017 року у розмірі 442 гривні щомісячно.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 136 "Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування" та листа Міністерства соціальної політики України від 12 вересня 2016 № 13346/0/14-16/5 Міністерством фінансів України здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до п. 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представникам сімї на вимогу уповноваженого органу.
Відповідач під час отримання щомісячної адресної допомоги не повідомив про звільнення з роботи у листопаді 2015 року, що є обставиною, яка впливає на призначення грошової допомоги.
Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги встановлено розмір переплати за період з листопада 2015 року по травень 2016 рік у розмірі 8 017,55 грн.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідача листами № 08-00-019-20310 від 18 червня 2018 року та № 08-00-019-18297 від 24 квітня 2018 року було повідомлено про необхідність повернення безпідставно отриманої адресної допомоги. Однак, надміру отримані кошти допомоги відповідачем не були повернуті, що свідчить про те, що відповідач відмовляється повернути борг у добровільному порядку.
01 березня 2019 року представником позивача подано клопотання про уточнення позовних вимог.
В судове засідання представник позивача не з'явився, однак надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, не заперечував щодо заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомлено.
Тому згідно ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе, зі згоди представника позивача, розглянути позов за відсутністю відповідача та ухвалити по справі заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12 листопада 2014 року перебував на обліку у департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, як внутрішньо переміщена особа як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505. (а.с.7).
ОСОБА_1 звертався із заявою 17 листопада 2015 року, 17 травня 2016 року та 16 листопада 2016 року про призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505. (а.с.8,10,12).
Відповідно до рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 12 листопада 2015 року по 11 травня 2016 рік , 17 травня 2016 року по 16 листопада 2016 року та 16 листопада 2016 року по 15 травня 2017 рік, ОСОБА_1 виплачувалась грошова допомога в розмірі 442 грн., щомісячно (а.с.9,11,13).
Пунктом 3 Порядку в редакції на момент подання відповідачем заяв передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах, зокрема: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу. Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Грошова допомога не призначається на підставі абз. 4 п. 6 Порядку №505 (в редакції на момент подання відповідачем заяв) у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до розрахунку переплати від 27 червня 2017 року по особовому рахунку № 620697 ОСОБА_1, у результаті надання недостовірної інформації були надміру нараховані та виплачені кошти у розмірі 8 017,55 гривень. (а.с.14).
18 червня 2018 року та 24 квітня 2018 року на адресу ОСОБА_1 направлено листи про необхідність повернення надміру отриманих коштів (а.с.16-17).
Згідно до інформаційної довідки з Управління Пенсійного фонду України від 01 червня 2017 року, ОСОБА_2 під час отримання щомісячної адресної допомоги був звільнений з роботи у листопаді 2015 року (а.с.15).
Відповідно до заяви від 25 липня 2017 року відповідач ознайомлений з боргом в розмірі 8 017,55 грн. (а.с.54)
Відповідно до п. 10 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути суму надміру виплаченої допомоги у розмірі 8 017,55 гривень.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1762,00 гривні.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за період з листопада 2015 року по травень 2017 року в розмірі 8 017 (вісім тисяч сімнадцять) гривень 55 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 25.03.2019 року.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790, р/р 35211045086230, МФО 820172.
Відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суддя :