
Р І Ш Е Н Н Я№ 127/33228/18
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
З А О Ч Н Е
20 березня 2019 р.м.Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Медяної Ю.В.,
секретар - Подоляк М.В.,
за участю представника позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Чуя В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги,
в с т а н о в и в:
27.12.2019 р. Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної грошової допомоги матерям одиначкам за липень 2017 р. у розмірі 913 грн. 50 коп.
В позовній заяві зазначено, що 09.02.2017 р. відповідач звернулася із заявою про призначення їй допомоги як одинокій матері, у якій зобов'язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідача було попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати компенсації та поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 09.02.2017 р., відповідно до заяви ОСОБА_3 призначено допомогу на сім'ю на період з 01.02.2017 р. по 31.07.2017 р. у розмірі 842,50 грн. щомісячно.
Розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.05.2017 р. призначено допомогу з 01.05.2017 р. до 31.07.2017 р. у розмірі 913,50 грн.
Проте, як згодом з'ясувалося рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 13.06.2017 р. відносно дочки відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 встановлено факт батьківства за ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Отже, виходячи з наведеного поверненню підлягає виплачена сума щомісячної адресної допомоги матерям одиначкам за липень 2017 року у розмірі 913,50 грн.
Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 21.03.2018 р. було надіслано лист ОСОБА_3 щодо необхідності повернення надміру виплачених коштів, але у добровільному порядку вони повернуті не були.
З цих підстав позивач просив суд стягнути з відповідача виплачену суму щомісячної адресної допомоги матерям одиначкам за липень 2017 року у розмірі 913,50 грн.
09.01.2019 р. у даній справі відкрито провадження.
В судовому засіданні представник позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Чуй В.П. вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив її задоволити, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлялась належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомляла, від неї до суду не надходило відзиву або заяви про розгляд справи у її відсутність.
Враховуючи вищезазначене та положення ч. 4 ст. 223 ЦПК і ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 6 листопада 1992 р. № 9 одинокою матір'ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Судом встановлено, що 09.02.2017 р. ОСОБА_3 звернулася до управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення їй допомоги як одинокій матері (а.с. 7).
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 09.02.2017 р. ОСОБА_3 призначено допомогу на період з 01.02.2017 р. по 31.07.2017 р. в розмірі 842,50 грн. (а.с. 8).
Відповідно до розпорядження на перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.05.2017 р., ОСОБА_3 з 01.05.2017 р. до 31.07.2017 р. призначено допомогу у розмірі 913,50 грн. (а.с. 9)
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 23.06.2017 р. (справа №127/9037/17) задоволено заяву ОСОБА_3 та встановлено факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 є батьком малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 12-13).
Згідно ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Отже, з положень ст. 134 СК України слідує безумовне внесення змін до актового запису про народження дитини, щодо якої встановлено факт батьківства рішенням суду.
Частинами першою та другою статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
У зв'язку з неповідомленням відповідачем обставин, які впливають на призначення їй компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги, управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради було проведено розрахунок переплати допомоги на дитину одинокої матері по о/р №40,3614 і зафіксовано, що сума надміру виплачених коштів ОСОБА_3 становить 913 грн. 50 коп. (а.с. 10)
Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 21.03.2018 р. на адресу відповідача було надіслано лист про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 11), запропоновано надміру виплачені кошти у розмірі 913 грн. 50 коп. перерахувати до 01.05.2018 р. на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, було попереджено ОСОБА_3, що у разі несплати вищевказаних коштів у зазначений термін, питання про їх стягнення буде вирішуватись у судовому порядку. Однак відповідач ніяких заходів щодо повернення надміру виплачених грошових коштів не вживала.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів щомісячної грошової допомоги матерям одиначкам за липень 2017 р. у розмірі 913 грн. 50 коп., суд вважає доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн. 00 коп., підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
З огляду на вищенаведене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 6, 18-1, 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, ст. ст. 4,5, 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 280 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, задовільнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної грошової допомоги матерям одиначкам за липень 2017 р. у розмірі 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду.
Згідно вимог п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження юридичної особи: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 38782790;
відповідач ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Суддя Ю.В. Медяна