
Справа № 909/1036/17
У Х В А Л А
25.03.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., розглянувши матеріали заяви кредитора ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (вх. № 4202/19 від 06.03.2019) про визнання грошових вимог у справі
за заявою: ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську
до: Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай"
про банкрутство,
У С Т А Н О В И В:
у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа за заявою ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай" (далі - ВАТ "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай").
31.01.2019 ВАТ "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, призначено ліквідатором ОСОБА_2
Повідомлення про визнання ВАТ "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 31.01.2019 (№ 57234).
06.03.2018 до суду надійшла заява ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання грошових вимог в сумі 833 971, 01 гривень.
07.03.2019 заяву ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області залишено без руху, зобов'язано усунути недоліки допущені при поданні заяви, зокрема надати суду докази сплати судового збору у розмірі 3 842, 00 гривень.
18.03.2019 ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області звернулось до суду із клопотанням за вх. № 5108/19, в якому просить відстрочити сплату судового збору за подання заяви про визнання грошових вимог. В обґрунтування клопотання посилається на те, що відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, що діяла до 15.01.2017) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку із чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2019 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були.
Судом взято до уваги таке.
В силу приписів частини 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України та статті 9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд може звільнити від сплати судового збору на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Таким чином, законодавець визначив перелік осіб та умов, за яких суд, враховуючи майновий стан позивача (заявника), може відстрочити або розстрочити сплату судового збору.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області не підпадає під критерії частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", що дають суду підстав для відстрочки сплати судового збору.
Отже, наведеними правовими нормами Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Крім цього, наведені правові норми дають підстави для висновку, що відстрочення від сплати судових витрат є не обов'язком суду, а повноваженням за певних обставин.
Особа, яка звертається до суду, має право подати відповідне клопотання, в якому навести обставини щодо її майнового стану та, за наявності, обставини, з якими закон пов'язує можливість реалізації судом права відстрочення сплати судового збору. Такі обставини повинні бути підтверджені належними та допустимими доказами.
Водночас, клопотання про відстрочення судового збору, з посиланнями на положення пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" обґрунтоване відсутністю коштів для сплати судового збору.
За вказаних обставин та з урахуванням встановленого наведеними законодавчими приписами режиму правового регулювання процедури відстрочення сплати судового збору, визначених законодавцем умов та підстав для цього, клопотання відповідача задоволенню не підлягає. Більше того, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області не подано жодних доказів, які б підтверджували виникнення можливості сплатити судовий збір упродовж певного строку, або до ухвалення судового рішення у цій справі.
При цьому суд зазначає, що "право на суд" не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, включно з фінансовими. Так, інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовуватися накладенням фінансових обмежень на доступ особи до суду. Вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права на доступ до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить п. 1 ст. 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі").
Нормами частин 1, 2 статті 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено право суду на перевірку відповідності заяви конкурсного кредитора вимогам цього Закону. Господарський суд не пізніше п’яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов’язаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Аналізуючи наведені вище правові норми суд приходить до висновку про повернення заяви ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області.
Суд звертає увагу заявника на приписи частини 3 статті 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відповідно до яких повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 23 цього Закону.
Керуючись статтями 9, 23, 24, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області вх. № 5108/19 від 18.03.2019 про відстрочку сплати судового збору.
2. Повернути заяву ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (вх. № 4202/19 від 06.03.2019) про визнання грошових вимог.
3. Дану ухвалу направити:
- ліквідатору: ОСОБА_2 (вул. Щорса, 7, с. Камінь, Рожнятівський район, Івано-Франківської області, 77633);
- боржнику: Відкритому акціонерному товариству "Івано-Франківське шкіряне підприємство "Плай" (вул. Левицького, 8, м. Івано-Франківськ, 76010);
- кредитору: ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області (вул. Незалежності,44, м. Івано-Франківськ, 76000).
4. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 25.03.2019.
6. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В. В. Михайлишин