Рішення № 80639068, 22.03.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
22.03.2019
Номер справи
308/1568/19
Номер документу
80639068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 308/1568/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2019 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Деметрадзе Т.Р.

секретаря судового засідання Струтинська Н.Ю.

за участю представника позивача Радь О.І.

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгород адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянина Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

ГУДМС України в Закарпатській області звернулося до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовом до громадянина Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, фактичне місце перебування в Україні: АДРЕСА_1, про примусове видворення за межі території України.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 10 квітня 2018 року начальником відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУДМС України в Закарпатській області Шкиртою А.В. прийнято рішення про примусове повернення з України ОСОБА_2, яке затверджено першим заступником начальника Головного управління ДМС України в Закарпатській області Бердарем О.М. та роз'яснено відповідачу, про зобов'язання покинути територію України у термін до 20.04.2018 року.

З метою здійснення контролю за фактичним виконанням рішення про примусове повернення, працівниками Головного управління 23 квітня 2018 року встановлено, що відповідно до бази даних підсистеми «Аркан-ДМС», у вказаний термін територію України відповідач не покинув.

Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України в Закарпатській області та інших областей України щодо продовження термінів перебування на території України чи заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту відповідач також не звертався.

Враховуючи вищенаведене, оскільки підстав для подальшого перебування в Україні ОСОБА_2 немає, останній знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства, позивач просить примусово видворити громадянина Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити та примусово видворити громадянина Вірменії ОСОБА_2 за межі території України.

Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, надали відзив на позов, та копію рішення Скадовського районного суду Херсонської області у справі № 663/1929/17 від 16.11.2018 року, яким скасовано постанову ПН МЗК №030782 від 22.08.2017 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП.

Заперечення на позов обґрунтовували тим, що відповідач постійно проживає з 1989 року на території України, мав паспорт громадянина Республіки СССР, однак втратив, та відповідно до ст. 3 ЗУ «Про громадянство України» є громадянином України. У відзиві зазначають, що будь-яких дій щодо порушення законодавства України ОСОБА_2 не вчиняв, всі рішення прийняті, щодо відповідача про накладення на нього стягнень за ст. 203 КУпАП скасовані в судовому порядку та позивачем не надано доказів того, що він є громадянином республіки Вірменії.

Одночасно повністю заперечили рішення про примусове повернення ОСОБА_2 з України з посиланням на недотримання процедур, незалучення йому на вимогу перекладача та адвоката, про що наявна відмітка у рішенні.

На продовження судового розгляду після оголошення перерви ОСОБА_2 не з'явився.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням № 4 головного спеціаліста відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення управління у справах іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області Мацола Сергія Петровича від 10.04.2018 року, затвердженого першим заступником начальника Головного управління ДМС України в Закарпатській області вбачається, що гр. ОСОБА_2 зобов'язано покинути територію України у термін до 20.04.2018 року.

Вказане рішення особою, щодо якої воно прийнято було оскаржено у судовому порядку, за результатом розгляду якого ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.11.2018 року справа № 756/5059/18 залишено без розгляду та в подальшому в апеляційному порядку не оскаржено.

З долучених до матеріалів справи листів Посольства республіки Вірменія в Україні встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється громадянином Вірменії та документований паспортом громадянина Вірменії НОМЕР_1.

Що стосується обставин, зазначених представником відповідача щодо розбіжностей відповіді посольства Вірменії в Україні суд до уваги не приймає та зазначає, що дані обставини були досліджені Восьмим апеляційним адміністративним судом в ході розгляду апеляційної скарги, висновки суду зазначені в мотивувальній частині постанови від 14.03.2019 року по справі №857/2617/19, які відповідно до ч.4 ст.78 КАС України не доказуються при розгляді іншої справи.

Також, щодо посилання представника відповідача на вищезгадане рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 16.11.2018 року по справі №663/1929/17, слід зазначити, що вказана справа стосується оскарження постанови про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 203 КУпАП, та за приписами ч. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді тієї справи, не є обов'язковою для суду у даній справі.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до п.7 ч.1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

За приписами ч. 1 ст. 288 КАС України позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за його позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Фактичні дані по справі свідчать про те, що відповідач не має документів, які підтверджують його законність перебування на території України та добровільно не виконав рішення про примусове повернення з України від 10.04.2018 року. Такі дії відповідача можуть загрожувати суспільним інтересам у сфері охорони громадського порядку, правам і законним інтересам громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.

Обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або в статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та унеможливлюють примусове видворення відповідача за межі України, судом не встановлено. Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Враховуючи вищенаведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення в цій частині.

Що стосується звернення рішення до негайного виконання суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Аналіз наведеної норми свідчить, що звернення рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі території України є правом суду та вказана норма не передбачає обов'язку звернення його до негайного виконання в разі наявності про це клопотання сторони.

Керуючись ст.ст.12, 257, 241, 244, 246, 288, 371, КАС України, ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянина Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення за межі України - задовольнити частково.

Примусово видворити громадянина Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України.

В інших позовних вимогах відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Реквізити сторін:

Позивач - Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області, адреса місця знаходження: м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 12а, код ЄДРПОУ 37809328;

Відповідач - громадянин Вірменії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Суддя Т.Р. Деметрадзе